obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"I velká láska je jen malou náhradou za první lásku."
Joseph Addison
obr
obr počet přístupů: 2915318 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39434 příspěvků, 5735 autorů a 389992 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Tvárnost lidské individuality ::

 autor PavelKastl publikováno: 05.01.2017, 22:49  
Zamysleme se nad tím, do jaké míry je naše individualita pevně daná a do jaké naopak ovlivnitelná.
 

Lidská individualita není pevně daná, ale naopak do značné míry tvárná. Demonstrujme si to zjednodušeným způsobem na jednom vymyšleném příkladu.
Je nějaká Ingrid, která se narodila v Německu v rodině, jež se po generace věnuje drobnému zemědělství. A teď se podívejme na dva paradoxy toho, jak se taková Ingrid může teoreticky vyvinout:

- Kdyby žila za druhé světové války, měla silné "vlastenecké cítění" a zároveň neměla ráda Anglii, mohla by se radovat například při zprávě o Němci rozbombardovaném Londýně.
Ale kdyby byla vychovávána mnohem později a učili by jí, že Němci udělali druhou světovou válkou, tedy napadáním druhých zemí, chybu, a ještě k tomu by v Londýně měla dobrou přítelkyni a dokonce tam s ní strávila i nějaký hezký čas, zpráva o vybombardování tohoto města Němci by jí mohla vehnat upřímné slzy do očí.

- Pokud by společnost a kolektiv utvrdili Ingrid v tom, že nejlepší je pravice, kterou je třeba aktivně podporovat, a také že má člověk jít ve šlépějích svých předků, a zároveň by se v Německu velmi podporovalo drobné zemědělství, pravděpodobně by vstoupila do nějaké pravicové strany a věnovala se drobnému zemědělství, jako její předci.
Ale pokud by naší Ingrid společnost a kolektiv utvrdili v tom, že nejlepší je levice a potřebuje pomoc obyvatel, její rodina by jí nevedla k pokračování s tradicí, drobné zemědělství by bylo v úpadku a ona by získala lukrativní zaměstnání ve velkém státním, pravděpodobně by vstoupila do nějaké levicové strany a skončila s drobným zemědělstvím jejích předků.

Tak a teď jste pochopili, jak moc je tahle Ingrid tvárná a jaké všechny možné verze její osobnosti jdou utvořit. Zkuste si nyní položit tuto otázku: "Jaká je vlastně Ingrid?"
Pokud si na ní dokážete správně odpovědět a zároveň víte i to, že ta odpověď platí pro skoro všechny normální lidi, pochopili jste tvárnost lidské individuality a vlastně i lidskou přizpůsobivost, což spolu souvisí, i když to není jedno a totéž.
Prostě jste-li vedeni k válce, tak válčíte, a jste-li vedeni k míru, pomáháte budovat mír. Jak se říká: "Se svatými svat budeš, s převrácenými převrácen."
Naproti tomu Bůh se svojí vysokou a dokonalou individualitou přizpůsobuje všechno ve svém okolí svým osobním potřebám, zatímco on sám se nepřizpůsobuje ničemu, kdežto bytosti s nižší a nedokonalou individualitou představují různé stupně mezi přizpůsobováním okolí svým potřebám a naopak přizpůsobováním se všemu ve svém okolí.
U lidské individuality, a to zejména v dětství, je pevněji daná jen její menšina, představující hlavně vrozené vlohy člověka, ale jejich vliv je téměř vždy překonán vlivem společnosti, kolektivu a vlastních prožitků. Většina lidské individuality je tedy velmi tvárná.
Moderní podoba naší vyspělé lidské společnosti, hlavního faktoru, pomáhajícího lidem utvořit si vlastní individualitu, není ve své většině vynálezem normálních lidí, ale těch, kteří mají svojí vlastní individualitu o kousek vyšší, než oni. To vyspělé zdravotnictví, ale i ty moderní zbraně hromadného ničení, jsou většinově produktem právě těchto "lidí na vyšší úrovni", kteří jsou ve srovnání s většinou těch normálních chytřejší i systematičtější. Ale odkud se ta jejich vyšší individualita bere, to už přesahuje rámec tohoto krátkého článku.


 celkové hodnocení autora: 80.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 5 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 05.01.2017, 22:47:25 Odpovědět 
   Zdravím.

Mám obavy, aby se čtenáři v této úvaze krapet nezašmodrchali, viz opakování již známých faktů, ovšem je-li to potřeba, nedá se svítit. Souhlasím, že lidská bytost je vychovávána nejen společností (a událostmi v ní), ale i rodiči, přáteli, známými, kamarády a podobně. Nikdo se nerodí jako zloděj, vrah či velebný pán (kněz). Stejně tak jako jiné lidské bytosti okolo nás, nás i doba přetváří ke svému obrazu, nuže mi nezbývá než souhlasit s textem samotné úvahy, že každá lidská bytost je do určité míry tvárná, protože každá lidská bytost má jiný charakter a jak říká má sestřenice: "Geny nepustí!", takže to není jen tak jednoduché zamyšlení nad tím, jaké by to bylo, kdyby...

Hezký večer a múzám zdar.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Měneznáš
(8.10.2019, 16:27)
Sakkas
(8.10.2019, 08:19)
Faithy Rocks
(7.10.2019, 15:24)
Wiktoria
(7.10.2019, 15:00)
obr
obr obr obr
obr
Zodpovědnost (V...
Mathew
POMSTA INTELIGE...
Asirix
Posel smrti V: ...
Lukaskon
obr
obr obr obr
obr

PEŘINKA
Tilda
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr