obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska klade odpor jakémukoliv osudu."
Miguel de Cervantes y Saavedra
obr
obr počet přístupů: 2915781 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39717 příspěvků, 5825 autorů a 392925 komentářů :: on-line: 5 ::
obr

:: O duši ::

 autor Hromdopolice publikováno: 13.08.2017, 22:52  
Tři obyčejní muži a tři různé pohledy na svět
 

Tři muži seděli v nejzapadlejším koutě hospody. Bylo to více méně pouze jejich místo. Za prvé zde nikdo jiný sedět nechtěl a za druhé, zde popíjeli tak často, že ani nebylo možné, spatřit tu někoho jiného. I s hospodským se dobře znali, byli prostě správnými štamgasty. A jako každý den, vedli debaty o věcech, kterým nerozuměli a na které zřídka kdy nalezli odpověď.
Samozřejmě i zdejší servírky je dobře znali. Jak je viděli, okamžitě začaly čepovat dvanáctky do půllitrů. Ještě ani jednou se nestalo, že by si byť jen jeden z nich objednal něco jiného.
„Tak tady to je?”
„Děkujeme, Maruško.”
Maruška si udělala tří čárky a pokračovala v obsluze ostatních hostů.
„Co myslíte, má člověk duši?” Zeptal se první z nich.
„Samozřejmě, že má.” Odpověděl druhý.
„Ale kdepak, duše neexistuje.” Usuzoval třetí.
„Jak by mohla neexistovat? Duše je to, co nás dělá vyjímečnými. Bez ní bychom byli všichni stejní a nebyla by žádná rozmanitost.”
„Duše je pouze lidský výmysl. Problém lidí je v tom, že jsou příliš inteligentní a zároveň egocentričtí. Egocentrismus v nás vyvolává pocit důležitosti, jako by se vše točilo kolem nás, jako by nás svět potřeboval. Inteligentní člověk si však uvědomuje, jak je jeho život v měřítku vesmíru bezvýznamný. Ať žije nebo ne, nic se nezmění. Odehraje si svůj part a zas zmizí ze scény. Proto si člověk vymyslel duši. Aby měl pocit, že je součástí něčeho většího a ze scény nikdy nezmizí. Duše nás má vysvobodit z uvědomění si vlastní nedůležitosti, protože duše nezmizí a bude tu navěky. Pouze se přesune do jiného těla i se zkušenostmi z života předchozího. To dává lidskému životu smysl. Pravda je ovšem taková, že smrtí vše končí.”
„Vše, na co myslíme, existuje. Minimálně jako myšlenka. Duše tedy existuje, ale jestli jako pouhá myšlenka nebo je skutečná, to říct nelze.”
„Je skutečná a je v nás, protože do ní se vpisuje vše, čím si člověk projde a co zažije. Dítě se narodí s určitým základem a ten život a zkušenosti zformují do výsledné podoby. Je to jako hrubá skica, ze které život vytvoří detailní obraz.”
„Ne, člověk má sice nějaké předpoklady, ale ty jsou dány fyziologicky a duše s tím nemá nic společného. A to, že se člověk učí a získává zkušenosti? To je dané od přírody. Přirovnal bych to spíš k pudům, než něčemu jinému. Vlastně je to obyčejný pud sebezáchovy, jelikož když byl člověk ještě podobnější opicím než dnešním lidem, musel pochopit zákonitosti přírody, aby přežil. A považovat pud za duši je nesmysl. Co na tom, že učení již nepotřebujeme k přežití. To na věci nic nemění.”
„Něco v nás být musí. Jakási energie, ať už to je duše nebo ne, protože energie nemůže zmizet, může se akorát přetvořit. Co se tedy stane energií, když člověk zemře?”
„Jak říkáš, nikam nezmizí. Množství života je totiž konstantní a nemění se. Respektive život je pouze jeden a dělí se mezi všechno živé. Znamená to, že mravenec nemá svůj život a člověk svůj, ale všechno je to jeden život rozdělený do mnoha nádob a jen se přelévá. Asi jako princip spojených nádob. Položíš je vedle sebe, voda je v obou. Jakmile dáš jednu pod druhou, všechna voda se přelije do té spodní. Jedna je tedy prázdná, ale vody je v nich pořád stejně.”
„Život není jeden všeobsahující. Je to jenom časový úsek, po který dýcháš, nic víc. Začne, když se narodíš, skončí, když zemřeš. Všechno živé má svůj život a není součástí jednoho. Konec konců z každé nádoby, do které vodu naliju, ji můžu také vylít.”
Jak už bylo jejich zvykem, po prvním pivu se jen zaprášilo. Ještě než dopili, se u stolu objevila Maruška.
„Ještě jednu rundu?”
„Ano Maruško. Já mám totiž ještě spoustu otázek…”


 celkové hodnocení autora: 100.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 3 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 9 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 aegitalos 16.08.2017, 4:40:49 Odpovědět 
   Štamgasti rozhodne nie sú tí, čo ničomu nerozumejú, ako si predhodil na začiatku. V podstate dokopy obsiahli všetko podstatné, čo sa o duši dá povedať. Pokojne to môže slúžiť ako podnet pre rozsiahlu diskusiu (druhé+ďalšie pivá). Mne sa páči, že je tam jasná inklinácia k ateizmu.
Dobré to je. Tuším že si tu nový autor, ale určite nie neskúsený.
 ze dne 16.08.2017, 19:46:12  
   Hromdopolice: Zdravím,
můj záměr navázat dalšími rozhovory u dalších piv jsi odhadl správně. Děkuji za komentář, opravdu mě potěšil, protože psát jsem začal opravdu nedávno.
 Šíma 13.08.2017, 22:51:15 Odpovědět 
   Zdravím.

Má člověk duši? Kdo ví... Naši tři štamgasti vedou své učené rozhovory nad pullitry dvanáctky a snaží se přijít na to, kde nechal tesař díru. Zajímavý rozhovor o duši. Myslím, že je to jedna z otázek, na kterou musí nají odpověď každý z nás sám, neřkuli jde o otázku víry...

Hezký den a múzám zdar.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Mr Solaiman
(15.1.2021, 11:53)
VNVNVNM
(8.1.2021, 09:15)
albert lisy
(8.1.2021, 06:41)
andrerushell
(7.1.2021, 12:46)
obr
obr obr obr
obr
PAŘEZ
Tilda
Čas
Hugozhor
Jezero
Filip Vávra
obr
obr obr obr
obr

Křišťálová koule
Dick
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr