obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Sen je sůl bez chleba."
Ramón Gómez de la Serna
obr
obr počet přístupů: 2915688 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39805 příspěvků, 5808 autorů a 392455 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Prodejna srdcí ::

 autor Disturbed angel publikováno: 02.11.2017, 16:35  
První pokus o prózu...
 

Jen jednou se mi zachtělo prodat srdce. Navštívila jsem tedy místo, kde taková, různě poškozená či stará nebo mladá, vykupují. Vyplnila jsem formulář, nepříliš obsáhlý, pouze se základními informacemi o stáří a stavu, a předala jej vykupujícímu. Zajímalo mne, kam se můžou dostat, jestli je vyváží i do zahraničí, vykupující mi však pověděl, že v naší krajině jsou srdce nedostatkové zboží, někdy dokonce podpultové. Netušila jsem, že tak běžná věc, může být tolik ceněná. Když natahoval ruce pro to mé, zalekla jsem se, avšak nyní mi již nepatřilo. S velkou částkou peněz rozloučila jsem se s oním pánem a odešla. Po cestě mi na mysl přicházely úvahy o osudu všech srdcí, jak leží zabalená v hedvábném papíru nebo vkusně naskládaná v pestrobarevných krabicích, za skleněnou výlohou jisté prodejny. Možná bych mohla zajet na to místo a koupit si jiné, třeba stejně tak něšťastné, jako bylo to mé. Anebo šťastné a milované...
Po nějakém čase zapomněla jsem na prodej. Nyní, bez srdce, nic mne netížilo, nic mne nestahovalo ke dnu. Vytratila se však schopnost cítit. V emočním vakuu se nedá strávit moc času, postupně mi vše docházelo. Chtěla jsem toužit, přála jsem si znovu nalézt city a uvědomovala si krutou pravdu - bez srdce to nepůjde. Koupila jsem tedy jednosměrnou jízdenku do místa, kde se nachází prodejna srdcí. Očekávala jsem, že krámek bude hýřit barvami, bude plný lidí, kteří si budou vybírat pravé srdce pro to jejich, ale pohled do černého temna mne utvrdil o již zmiňované nedostatkovosti tohoto zboží. Na ceduli vyvěšené na dveřích stálo "Vyprodáno. Prodejna dočasně uzavřena". Tolik ke znovunalezení citů. Shledání se nekoná.
Teď postávám každý den před prodejnou a ptám se kolemjdoucích, jestli neví, zda existuje ještě nějaký takový krámek. Odvráceným pohledem ignorují mou existenci a jdou dál. Občas slyším jejich šepot: ,,Bláznivá, šílená, nevážila si toho, co měla" a jiných (občas sprostých) slov. Jak dlouho ještě vydržím, než to vzdám? Jak dlouho vlastně čekám na odpověď či na otázku? Jak dlouho? Nakonec ustrnul se nade mnou starý pán a pověděl mi o majiteli, který údajně některá srdce vzal a uschoval ve svém domě. Vydala jsem se popsanou cestou, našla ten dům...zaklepání zůstalo bez odezvy. Znovu jsem čekala. Kolemjdoucích zde moc nebylo. Dokud neprošla mladá žena s kočárkem. Všimla si mne a zamířila rovnou mým směrem.
,,V tomto domě už nikdo nežije, ale asi vím, co zde hledáte. Býval to můj rodný dům, otec vlastnil malou prodejnu se srdci, bohužel zkrachoval. Pár srdcí si vzal s sebou a uschoval je na bezpečném místě. Pokud máte zájem, pojďte se mnou. Než otec zemřel, vše prodal, avšak pár krabiček se mi podařilo tajně vzít. Možná tam bude to, co tady tak dlouho hledáte." Vyhlídka ke shledání se svým srdcem zdála se být tak blízká. Když však viděla jsem ty srdce, zubožená a teskná, chtěla jsem utéci pryč. Nebylo mezi nimi to mé, takže už ho musel někdo koupit. Mladá žena dala mi adresy posledních kupujících, prý možná budu mít štěstí. Trmácela jsem se od domu k domu a ptala se, vyzvídala, nikdo však to mé neměl. V tuto chvíli začínala jsem to vzdávat, nenajdu něco, co mi nepatří...
Koupila jsem tedy lístek zpět domů, do reality, která na mne cenila zuby. Vrátím se ke svým povinnostem a zvyklostem, nyní jen automaticky prováděným. Přestanu přemýšlet nad osudem a už vůbec nebudu myslet na srdce, které je docela možná šťastné u nového majitele. Ať tak či onak, nezáleží na tom, kolik toho budu cítit já, ale nakolik cítí ten člověk, který ho kdysi koupil. Doufám, že mu pomohlo. Takže pokud jsi ten, kdo koupil dávno mé srdce, užívej ho v radosti a když už ho jednou nebudeš chtít, můžeš mi ho poslat zpět.


 celkové hodnocení autora: 96.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 5 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 aegitalos 03.11.2017, 5:38:44 Odpovědět 
   Ktovie, čo by sa stalo, keby sa s majiteľom jej srdca stretla.
Dobré. Dnes mnoho ľudí srdce nepotrebuje, stačí im nejaký seriál či TV-šou. Ale na druhej strane, sú aj srdcia doráňané, tak ich majitelia radšej nikomu neukazujú.
 Šíma 02.11.2017, 16:34:25 Odpovědět 
   Zdravím.

Prodejna srdcí. Ano, třeba pro ty, kteří jej mají "zlomené" a už nejde spravit. Příběh velmi obrazný, srdce přeci jen nejde "prodat", bez něj nemůžeme žít. Hrdinka prodala "to nejcennější" co měla a bohužel, již si to nemohla koupit zpět. Vlastní zápletka je poměrně jednoduchá (viz prodej srdce), pointa trochu vyšumí do prázdna, hrdinka po nekonečném snažení ze všeho vychází s prázdnou (své srdce nenalézá). Povídečka je to nenáročná a lehce laděná, spíše k zamyšlení než k pobavení.

Hezký den a múzám zdar.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Filion
(14.10.2020, 22:49)
Koala
(14.10.2020, 20:43)
Barbuch S. D.
(14.10.2020, 07:48)
Burik
(12.10.2020, 18:11)
obr
obr obr obr
obr
Ufo-porno
Velter
Zadarmo
Beduín
Gi 2
Liesko_vec
obr
obr obr obr
obr

Lavór
sumus
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr