obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Kvalitní kniha je klíčem k nekonečné říši čtenářovy vlastní fantazie."
Pavel Sečkář
obr
obr počet přístupů: 2915688 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39805 příspěvků, 5808 autorů a 392455 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: OFF-LIFE: Nedělní apokalypsa ::

Pro hlasování musíte být přihlášen(a)!
 autor 6thSun publikováno: 09.12.2017, 21:25  
 

Osm hodin ráno. Bylo to strašné. Probuzení do nedělního dne, člověk po líbezném převalování otvírá oči, plný očekávání, jak si užije volný den. Divně působí pronikavé ticho, ale to nemusí nic znamenat. Krátké protažení, odchod do koupelny a v tu chvíli to přijde. Zběsilé klikání na vypínač nic nezmění, je to jasné, nejde proud. Když nejde proud, nejde nic. To se naposledy stalo před rokem, ale jenom na chvíli, člověk byl navíc v práci, a kdyby neviselo ohlášení na chodbě, ničeho by si ani nevšiml. Jenže teď je neděle. Nejlepší by bylo nevylézt z postele, ale na to už je pozdě, člověk je zcela vzhůru a čekají ho jenom děsivé věci. Je zima a v panelákovém bytě nelze zatopit, přestože topení jede na plyn. Jak je to možné? Copak i plyn ovládá někde na začátku elektrika? Zbytky teplé vody stačí maximálně na umytí rukou, plánovaná sprcha nepřichází v úvahu, ledová voda by jenom násobila okolní zmar. Čaj nelze uvařit. Je hlad a v lednici zrovna nic není. Na stole leží seznam na nákup, sepsaný včera večer. Výborně, supermarket situaci určitě zachrání, bagety tam mají pořád. Jenže běda, ten je také zavřený, zřejmě vypadly všechny městské okruhy. Směrem od prodejny se odevzdaně sune několik lidí. Jejich krok připomíná pochod zombie ze starých hororů. V obličejích na tom nejsou o moc lépe. Jenom utrpení a strach. Strach z toho, co bude. Z oken na ulici se ozývá pláč a nářek. Děti by si určitě chtěly hrát, jenže nemají s čím. Manželé trnou v hrůze, že by si měli začít zase po letech povídat. O čem proboha? Televize a počítač je nemůžou vysvobodit. Nedá se ani číst, na to je venku příliš zataženo a svíčky už nikdo nevede. Knihy ostatně taky ne. Hluboká beznaděj, všechny smysly pohlcuje hlad, zima a ticho. Jeden pán na mostě seriózně koketuje se sebevraždou. Nastala apokalypsa, život ztratil smysl, lidé začali být off-life.

Jako spása zaznělo zachrchlání v reprobednách, šumění v topení, zapnutí ledničky a rozsvícení ukazatele na digitálních hodinách. Elektřina zase běží, jak krásné je žít!

Bylo devět hodin ráno.


 celkové hodnocení autora: 99.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 5 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 10 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Ziriant) 15.12.2017, 19:39:09 Odpovědět 
   Nebudu tvrdit, že bych dokázala v klidu a míru setrvat bez tepla v jakékoli podobě a že také elektřinu nepotřebuju k životu, ale jinak mám na její nečekané výpadky krásné vzpomínky, ověnčené třepotáním svíčky a potutelnou tmou, a často po takové apokalypse zatoužím i nyní. Jistě, dalo by se prostě jen tak z rozmaru vyhodit si pojistky, ale jak to nemá širší působnost a nepřichází to zvenčí, není to úplně ono... A často si také říkám, jak parádně by se mi žilo ještě v bezinternetové době, ale to si pak také uvědomím, že bych tu teď neměla na co reagovat a to by jistě byla škoda.
 ze dne 18.12.2017, 10:31:56  
   6thSun: Ano, to by byla náramná škoda, já bych se pak zase totiž neměl na co těšit. Děkuji za opět čtivý a ducha-plný komentář! :-)
 aegitalos 12.12.2017, 9:24:09 Odpovědět 
   Je to fakt katastrofa, akí sme už nemožní! Ale je to tak, naposledy sme sa rozprávali vtedy, vieš, keď vypli prúd pred rokmi... Ja si myslím, že by ho mali vypínať častejšie a tiež že by benzín mal zdražieť aspoň trojnásobne! Konečne by ľud zistil, že žiadne blbé diaľnice ani mestské obchvaty nepotrebuje.
 Šíma 09.12.2017, 21:24:02 Odpovědět 
   Zdravím.

Buď jde pokus o povídku nebo o fejeton. Důležité je to, jak jsme jako lidé závislí na elektrickém proudu, když nejde elektřina, nic nefunguje, protože skoro všechno je na elektrický proud (ledničky, pračky, počítače, televizory, bojlery a bůh ví co ještě). Jak se říká: "nastavil jsi ono pomyslné zrcadlo dnešní době", stačí málo a žijeme jako v době kamenné...

Hezký večer a múzám zdar.
 ze dne 09.12.2017, 21:29:29  
   6thSun: Děkuji za zhodnocení i za bleskurychlé vydání, zdar :-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Filion
(14.10.2020, 22:49)
Koala
(14.10.2020, 20:43)
Barbuch S. D.
(14.10.2020, 07:48)
Burik
(12.10.2020, 18:11)
obr
obr obr obr
obr
Kniha mého svět...
Elly
Když jsem byl m...
Oskar
Sni a budeš sní...
Govrid
obr
obr obr obr
obr

Lavór
sumus
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr