obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je svátost, kterou je potřeba přijímat na kolenou."
Oscar Wilde
obr
obr počet přístupů: 2915919 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39806 příspěvků, 5841 autorů a 393365 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Brigáda ::

 autor dita k. publikováno: 28.08.2018, 22:49  
... surová nezrýmovatelná zkušenost...
 

Tropické teploty ovlivnily mé rozhodnutí strávit týden zasloužených prázdnin na brigádě v klimatizované hale prodejny stavebnin na konci města. Přestavba prodejních prostor na větší, vratka neprodaného, nové regály, naskladnění zboží. Mzda na hodinu příjemná, kafe zdarma. Sháněli cca 15 studentů nebo důchodců – jsem někde za půlkou tohoto věkového rozptylu, tak jsem do toho šla.
Vedoucí prodejny nám v kostce vysvětlil organizaci celé akce, pak doporučil pracovat v párech, kvůli lepší kontrole, načítání, rychlejšímu třídění a ukládání zboží.
Byl mi přidělen „Láďa“. Plachý pohled unavených očí. Věk naprosto neurčitý, jen pár bílých vlasů, ale hodně sešlý. Něco mezi 30-50 lety.
Po pár hodinách spolupráce, kdy jsme třídili, načítali a na paletu ukládali zboží, přehazuji rozumově na nižší level, abych nebyla 9 hodin v rozpacích. Ladislav je ten typ, který mezi každé páté a šesté slovo už tak omezené slovní zásoby vkládá vsuvku „pičovole“ a když mu něco upadne, vykřikne : „Já to mrdáám!“ Nikdy jsem nepohrdala prostými lidmi, ale tohle byla úplně jiná třída.
Naštěstí nevyžadoval moji verbální účast, na podané otázky (většinou naprosto nesouvisející s probíhající činností, nesrozumitelně artikulované), si vzápětí odpovídal sám. Začínala ve mě klíčit drobná podezření, vztahující se k mé profesi, kdy jsem se během života setkala se spoustou opravdu zvláštních lidí...
Další dny se začaly stupňovat Ladislavovi stavy, kdy jsem váhala, zda je úplně namol, zda není schizofrenní, smyslů zbavený a zda je vůbec příčetný. Vzdělání speciálně pedagogického směru mi neustále podsouvalo nové a nové diagnózy a nacházelo i dosud neobjevené. Evidentně slyšel hlasy, mluvil a hádal se s fiktivnímu lidmi, odpovídal si, vybíhal z uličky mezi regály a stále se rozhlížel. Nevoněl. Při hlubším předklonu si nešlo nevšimnout, že je týden v jednom prádle.
Když mluvil pocitově ke mně, vzápětí si odpověděl, těžce oddychoval, těkal očima a myšlenku většinou dokončil mezi sprostými slovy zvoláním : „ No počkejte, já to řeknu tátovi!“
Jeho zpustlý a uleželý dojem nijak nevylepšovalo ani triko s nápisem „ Florbal Benešov, sezóna 2009-2010, 3. liga muži. Fyzicky byl neustále ve stavu neklidu, třesu, představa jakéhokoliv sportovního zapojení mi připadla zcela nereálná. Jediné vysvětlení bylo, že triko dostal, našel, nebo se v něm vzbudil, nevěda, kde včera byl.
Třetí den brigády už byl pohled na něj zoufalý. Růžové bělmo, neustálý hysterický smích, mlaskání, samomluva, neklid. Krabička cigaret před halou za dopoledne.
Pokoušela jsem se to nevnímat, s ohledem na to, že v pátek končím, že i tak prostý a zvláštní člověk potřebuje peníze a je vlastně dobře, že dělá. Rovnala jsem titěrné zboží do regálů, načítala, opatřovala cenovkami.
Pátek přinesl rozuzlení, velmi smutné...
Pan vedoucí mi předal výplatu a omluvil se mi, že mě musel dát do páru s ním, protože si nerisknul nějaký konflikt s těmi mladými, jak jsem starší, že on si nedovolí...
Pořád mi nevnesl jasno, tak jsem se omluvila, jestli se mohu zeptat, zda nemá nějaký zdravotní problém..
Pan vedoucí se na mě věcně podíval a říká : „ On je těžký narkoman. Je na perníku, už téměř nespí. Jede v tom léta, z léčení vždycky uteče, rodina ho odvrhla, spí, kde zrovna něco sežene, nebo na nádražích. Dávám mu občas možnost si brigádně přivydělat, na to slyší, seká chvíli latinu, ale jinak se s ním nedomluvíte, to jste asi postřehla, to člověku úplně vymaže mozek.. přitom byl v pohodě, má i vejšku"...
Odcházím domů mlčky, ještě se ohlížím zpátky k hale, Láďa zrovna vybíhá na cigárko, ve svém neklidu, v debatě s fiktivními lidmi, špatnou artikulací jim vysvětluje své pravdy... odmyslím si vše, co vím... pěkný chlap, vysoký, tmavovlasý, okatý... o rozpadu osobnosti jsem četla jen v učebnicích, poprvé teď jsem u toho byla týden tak surově blízko...
Večer sedím na zahrádce u zaslouženého studeného piva a děkuji za všechna životní rozhodnutí, která mě přivedla k relativně spokojenému životu... za vše, co mám, co beru jako samozřejmost... přičemž ta hranice mezi životem a živořením je tak křehká...


 celkové hodnocení autora: 99.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 9 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 15 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Cyrano 08.09.2018, 23:09:57 Odpovědět 
   Smutný příběh, ale je to volba těch lidí, zda se tomu podají a vrhnou se na drogy nebo budou bojovat! Já tu mluvils tím bezdomovcem pana prezidents. psali o nêm v minulém volebním období, že se s ním Zeman u nás v Plzni setkal a chválil si, jaký je vzdělaný člověk a stále si držící svoji úroveň! Mohu potvrdit! Potkal jsem ho u nás ve vědecké knihovně, chodil tam na počítač stejně jako já, který jsem tehdy neměl internet doma. Já byl asi zrovna na saspi, on si projížděl nějaké zprávy ohledně kultury. Byl to důstojný postarší pán příjemného zevnějšku, čistý a upravený a měl velmi kultivovaný hlasový projev. Nevěděl jsem, o koho se jedná, to mi až později prozradila knihovnice. Bezdomovce bych v něm jistě nehledal, pùsobil jako velmi vzdělaný člověk... :-)
 aegitalos 02.09.2018, 21:48:11 Odpovědět 
   Veľmi dobre napísané, pútavo i s pointou. Ťažký zážitok, dobre, že si ho dala na papier.
 ze dne 03.09.2018, 12:23:38  
   dita k.: Děkuji, taky se mi ulevilo, poslat to dál, aby si v sobě člověk to smutný nehromadil. Poslat to dál jako výzvu vážit si života, nepromarnit jediný den.
 maja52 01.09.2018, 13:55:14 Odpovědět 
   Tvé příběhy jsou zajímavé, píšeš poutavě, proto jsem klikla i na prózu, která mě jinak na monitoru nebaví.Víš, Dito, já nevím, jestli můžu tady tyto lidi litovat. Pětileté dítě rozum ještě nemá, ale ( např. ) patnáctiletý už chápe, do čeho jde. Ignorace rodiny a okolí je další věc. Vím o čem píši, i já jednou musela volit - alkohol X rodina, děti. Zvolila jsem správně. Takovou ( a podobnou ) volbu má každý. Ráda jsem četla, měj se fajn.
 ze dne 03.09.2018, 12:21:50  
   dita k.: Děkuji za milá slova, já taky na prózu nejsem, ale tohle byl tak silný zážitek, že jsem měla potřebu to poslat dál, ne kvůli lítosti, ale abychom si víc vážili obyčejných dní, radostí a správné cesty. Po těžkých chvílích letošního léta ( pohřby přátel) hodně přehodnocuju a vážím si každého obyčejného dne. Měj je klidné.
 Otakárek 30.08.2018, 22:59:02 Odpovědět 
   Sociálně-patologický případ a Tvůj upřímný vhled. To je super a přečetl jsem se zájmem a rád.
 ze dne 03.09.2018, 12:18:11  
   dita k.: Děkuji, jsou situace, které nelze zrýmovat :-)
 Šíma 28.08.2018, 22:48:18 Odpovědět 
   Zdravím.

Drsné vyprávění, naštěstí se objeví na světě i lidé, kteří potřebným osobám pomohou. Nečetlo se zle.

Hezký večer a múzám zdar.
 ze dne 29.08.2018, 15:08:46  
   dita k.: Děkuji, nějak se mi ulevilo, když jsem to napsala, pořád jsem na to musela myslet.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Novalie
(12.12.2021, 23:06)
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
jeník
(7.12.2021, 01:25)
lucy11
(26.11.2021, 18:28)
obr
obr obr obr
obr
Lúzer
Beduín
Studna
Jindřiška
Růža pro Bacha
Bajaja
obr
obr obr obr
obr

Pes vousatý
Varel
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr