obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"To, co vychází ze srdce, nebývá nikdy směšné."
F. Caballero
obr
obr počet přístupů: 2916012 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39822 příspěvků, 5843 autorů a 393393 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: HORKO ::

 autor Lollo publikováno: 15.09.2018, 20:47  
 

"Děkujeme, že nejezdíte načerno. Normální je zaplatit." Čtu na dveřích jednoho pražského autobusu, do kterého se právě chystám nastoupit. Tuto strašlivou výhružku nevidím poprvé, ale pokaždé mě rozesměje představa, jak se všichni černí pasažéři pod tíhou špatného svědomí okamžitě otáčejí na podpadku a letí nakoupit lístky. Dnes ale při veškeré snaze nemůžu. Úsměv se mi roztekl na tváři. Je horko. Ve skutečnosti i horko by uteklo před výhní, která mě praštila do obličeje, jen co jsem zaplula do toho příšerného dopravního prostředku. Mně, která teplo zbožňuje, se udělaly okamžitě mžitky před očima, které zpívaly: "Dneska asi omdlíš z hicu, my budeme tančit v rytmu..." Byla jsem ráda, když jsem našla volné místo k sezení. Bohužel to bylo proti směru jízdy a to se mi dělá maličko nevolno. Ale nemůže mi být hůř, než teď, takže jsem si sedla a ve snaze se zneviditelnit, jsem sáhla pro mobil. Tedy ráda bych sáhla, ale ani po několikerém prošacování kabelky, ve které obyčejně nosím všechno - přes šminky, peněženku, doklady, kapesníčky, čistící pleťová mléka, rohlíky, náhradní šaty, půlku kuřete - jsem mobil nenašla. Jaktože jsem ho zase zapomněla doma? Zamručela jsem si pro sebe. No nic, budu holt koukat kolem sebe jako normální člověk.

Kolem sebe vidím ale přibližně třicet podobně neviditelných lidí s mobily v rukách. Ti mě nezajímají, a tak se zaměřím na tu hrstku ostatních. První mě zaujme paní, která si pilně dělá manikúru. Přestože její soused nevýská nadšením, když mu zbytky jejích nehtů padají na černé kalhoty, v duchu ji chválím, jak skvěle umí využít čas. Příště si z ní vezmu příklad.
"Uáááá." Zrovna, když se chci podívat, jestli nemám někde pilníček, ozve se srdceryvný řev. Polovina autobusu, (včetně části spolku neviditelných - té, která nemá na uších sluchátka) se ujišťuje, zda na předchozí zastávce nenastoupil orangutan. Jakmile zjistí, že je to jen dítě, lhostejně se vrátí ke svým předchozím činnostem. Šťastlivci! Já se tak moc nudím.
"Slyšíte to?" Ozve se starší dáma za mnou. Otočím se, ale vidím, že naštěstí nemluví ke mně, nýbrž ke své sousedce podobného věku.
"Ale to víte, že jo. Strašné, viďte?"
"Je tohle vůbec možný? Co ti rodiče dneska dělají"?
"No právě, samý mobily to dneska má, ale na děti nemaj čas".
"Uááá," zapiští znovu to ďábelské dítě.
"Proč s tím, sakra, ta matka, něco neudělá?" Otáčí se nervózně jedna z těch starších dam.
"No to jsou dneska děti, to vám povím, co z nich jednou vyroste," přitakává druhá.

Zastávka. Dámy i řvoucí tvor ve tvaru dítěte vystupují. Já bohužel jedu až na konečnou, takže si vybírám další objekt svého zkoumání. Naproti přes uličku sedí rapper. V podstatě si to jen myslím, protože ve ve skutečnosti až tak moc netuším, jak takový rapper vypadá. Tento působí velmi klidně, na krku se mu houpe zlatý řetěz s obřím křížem, půlku obličeje mu zakrývají černé brýle a tu druhou červená kšiltovka. Ta je pěkně sladěna s červeným tričkem s nápisem "I Hate you". Rapper je kromě vytříbeného vkusu zajímavý tím, že mu u nohou pod sedačkou stojí holčičí domeček pro panenky a v klíně svírá prášek na praní. Hm, vzbuzuje to mnoho podivných otázek. Nestačím je patřičně rozvinout, když si vedle něj přisedá slečna. Ta se k němu nijak nehlásí, ale pokládá na sedačku naproti jar a další prášek na praní, jen jinou značku. Co mají s těmi prášky? Není to snad Sekta Prášků Na Praní? Nebo to je poznávací znamení nějakých špiónů? Nemám si příště přibrat do kabelky také Persil? Hlavou se mi honí ještě více otázek a konspiračních teorií, když tu mě něco vyruší.

Vzduch v autobuse změnil hustotu. Můj šestý smysl je v pozoru. Aha, revizor. Dokonce i paní s pilníčkem si konečně přestala pilovat nehty a hledá v kabelce lístek. Rapper sedí stále netečně, nejsem si jistá, zda není úplně hluchý, zato slečna vedle něj okamžitě znejistěla. Popadla svůj prášek na praní, jar a dala se nenápadně na ústup ke dveřím. Ano, tento manévr důvěrně znám. Revizor se zastavil u mladíka v černém triku, který ležérně postával v prostoru pro kočárky. Vypadá to na dalšího hříšníka, kterého nezastrašil ani nápis na dveřích. Dobře mu tak!

Usměju se na slečnu s práškem, která netrpělivě podupává u dveří, vyhlížeje nejbližší zastávku a ta na mě mrkne. Autobus zastaví, dveře se otevírají a slečna se na mě otočí a chvíli zaváhá, jako by mi chtěla vrazit svoje číslo telefonu. Myslela jsem to dobře, ale ne až tak dobře! Naštěstí si to zjevně rozmyslí a vystupuje. Revizor projde kolem mě a já se těším, jak mu vrazím kartu, protože mám zcela mimořádně nabito. Ale kdepak, vypadá to, že i revizoři mají šestý smysl. Tento si na mě počká, až nebudu mít ani trochu nabito a ani nejbližší zastávku v dohledu. Hajzl jeden! Odfrknu si a uklidím kartu do kabelky.

Přisedá si ke mně korpulentní paní, takže se musím s místem trochu uskromnit. Autobus se rozjede a paní se usmívá na rappera, jenž má asi stejnou smůlu a jede v tom hicu na konečnou jako já. Pozoruji jednoho muže, který je celý rudý a vypadá, že ho stihne v nejbližší minutě infarkt, jak se snaží otevřít již dávno otevřené okénko. Chudák. Vedro v autobusu překonává nejvyšší stupnici v dějinách veder. Paní vedle mě si nervózně poposedla. Přilepená, co? V duchu se škodolibě směju. Karma mě stihne okamžitě a já zjišťuji, že jsem už dávno potem spojená se sedačkou a pravděpodobně tady zůstanu až do doby, kdy udeří mrazy.
"To je krásný domeček pro panenky, to máte pro dceru?" ptá se moje zvědavá sousedka rappera. Nezdá se, že by se na jeho netečnosti cokoliv změnilo, dívá se stále z okna. "Moje vnučka má taky takovej, to jsou dneska krásný hračky, žejo?" pokračuje nebohá paní. "Sedla bych si k vám, ale tady je více místa."
Jasně, rapper není taky žádná houžvička, pokyvuji naštvaně hlavou. "Je ale vedro, co?", pokračuje se samomluvou. Vidím, jak si student, stojící vedle, znechuceně nasazuje sluchátka. Zeptej se ho na ten prášek. Snažím se telepaticky působit na tu upovídanou dámu. "A koukám, že máte taky ten prášek na praní!" No vida. Zbystřím.

"Konečná, vystupovat," ozve se. Otráveně, s pocitem člověka, který přišel o pointu, se snažím odlepit ze sedačky. Zvoní mobil. Můj mobil. Odkdy si dávám mobil do kapsy, sakra?
"Haló?"
"Jste paní Lenka Matiová? Voláme ohledně malého průzkumu."
"Óuooo...."
"Jak často jezdíte městskou dopravou?"
Vyděšeně se rozhlédnu kolem. Tak přece jen agenti!


 celkové hodnocení autora: 98.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 8 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 5 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 aegitalos 17.09.2018, 18:56:46 Odpovědět 
   Mimochodom, keď ide o nápisy: V Starom Hrozenkove je v krčme nápis: "V hospodě u píva je líp, než na světě".
Je nezabudnuteľný!
 aegitalos 17.09.2018, 18:36:25 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Gardenboy ze dne 17.09.2018, 9:28:07

   Povedzme, že je to postreh zo života, a veľmi dobre napísaný. Presne v ňom vidím očami ženy. Teda to, čo je mi na hony vzdialené. A to sa cení, lebo inak ženský svet je hrozný!
Takýchto poviedok či románov sa napísalo v rokoch 1970-90 na mraky. A chýbajú mi. Boli o živote, nie o "vraždách" a podobných hlúpostiach.
 Gardenboy 17.09.2018, 9:28:07 Odpovědět 
   Zaujímavý a jednoduchý text. Avšak je to len opis cesty autobusom, aj keď pekne a čítavo podaný. Dramatický oblúk vybudovaný nenápadne v podstate na revizoroch a cestovných lístkoch. Kto čakal akčné, drsné a dramatické epické dielo, bude sklamaný. Kto nečakal nič konkrétne, bude to pre neho jedna z najlepších poviedok. Napísať zaujímavý text prakticky o ničom (nebrať v zlom, ale v dnešnej komerčnej dobe si veľa ľudí bude myslieť, že je to o ničom, nevraždí sa tam, nebúra sa tam, nerozchádza sa tam, nesúdi sa tam, nie sú tam démoni ani psychopati ani Pennywise) a pritom tam dať všetko, čo správna poviedka má mať je naozaj umenie.
 ze dne 17.09.2018, 16:49:27  
   Lollo: Děkuji, ona to není vůbec povídka, vlastně jsem nejdřív chtěla napsat fejeton a pak se to zvrtlo. Takže je to spíš takové vyprávění o ničem. :-)
 aegitalos 16.09.2018, 7:05:19 Odpovědět 
   Čo je normálne, pozerať z okna alebo čumieť do mobilu?
Dobre som sa cítil v tvojej poviedke, ako v autobuse.
Dnes už manuálne pracujú len úbožiaci, Číňania a ja, preto som na horúčavy zvyknutý a z autobusu nerobím vedu. Je vidno, ako je spoločnosť zdegenerovaná.
Opis postáv je veľmi autentický, páčilo sa mi to.
 ze dne 16.09.2018, 10:59:27  
   Lollo: Ano, děkuji. Normální je to, co dělá většina, obávám se, že většina kouká dnes do mobilů. :-)
 Šíma 15.09.2018, 20:44:19 Odpovědět 
   Zdravím.

Na první pohled docela obyčejná cesta autobusem. Na druhý pohled už není jen tak obyčejná a to nejen kontrolou jízdenek a hledání mobilu. Jde o celkovou atmosféru, na okamžik jsem měl pocit, že také jedu tím autobusem. Pozor však na psaní přímé řeči, všiml jsem si nějaké té čárky navíc.

Hezký den a múzám zdar.
 ze dne 16.09.2018, 11:00:00  
   Lollo: Děkuji. :-) Chyby jsem nějaké opravila, tady to opravím později, jsem to sem hodila hned po dopsání a až pak jsem si to četla. :-D
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Ammes
(10.5.2022, 19:50)
Míra Zdanovec
(26.4.2022, 15:45)
Novalie
(12.12.2021, 23:06)
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
obr
obr obr obr
obr
Samuel - I. kap...
Nicolas
Jsou slova ...
Dick
Na vrcholu
asi
obr
obr obr obr
obr

Intoxication
MrsSelfDestruct
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr