obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Krutá jsi lásko, kam ty až doženeš smrtelná srdce."
Publius Vergilius Maro
obr
obr počet přístupů: 2915657 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39753 příspěvků, 5802 autorů a 392262 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Tooll ::

Pro hlasování musíte být přihlášen(a)!
 autor kukuřice Tichý Kopec publikováno: 24.07.2019, 21:48  
Hororový příběh na pokračování
 

Tooll
Část 1
Jeden mrtvý

Kapitola 1
Opuštěný

1
Harry Dále stál u okna a sledoval ulici, která se postupně nořila do tmy. Jednou mrkl a najednou se ze světa vytratilo všechno světlo a nastala noc. Utřel si pot z čela a přemýšlel. Věděl, že viděl něco, co by neměl a strašně ho to vyděsilo. Věc, kterou spatřil, by neměla existovat, jen v knihách, hrách a seriálech. Ale ve skutečném životě? Bouralo to všední realitu a místo ní nastoupila noční můra. Harry už nikdy nebyl stejný, kdyby ho ted viděl někdo známy, pomyslel by si, že patří do blázince a především do rakve. Byla to tvář mrtvoly, a unavené mrtvoly. A nejhorší na tom byla ta samota. Protože jak tušil, možná byl jediný, kdo tu věc viděl. Před třemi hodinami to byl nejštašnější kluk na světě, před dvěma hodinami se dozvěděl pravdu a všechno bylo v hajzlu a Ted tu stojí hodinu u okna a pozoruje ulici a přemýšlí, jestli to udělat, nebo si to nechat pro sebe. Vůbec to nebyla jednoduchá volba, spíš nejtěžší v jeho životě. Dostat ho do nebezpečí, nebo ho uchránit a být na všechno sám? O to tu šlo. A ještě o jednu věc, která všechno dokonale komplikovala. Jeho nejlepší přítel Jack Berry se zítra stěhoval a Harry ho chtěl požádat, až nejezdí. Protože to byla jeho jediná možnost, jak tady nezůstat sám. Začal se kousat do nehtů a potom kousky plival na podlahu pokoje. A najednou věděl, že to nezvládne. Harry byl naivní a myslel si, že jeho kamarád tu zůstane, ale všechno dopadlo jinak, hůř, než předpokládal. Potom vzal do ruky telefon a vytočil Jackovo číslo. A domluvily si setkání v parku.

2
Harry dorazil jako první a než vstoupil do temného a tichého parku, pořádně se rozhlédl a potom se posadil na lavičku. A sám pro sebe si nadával, že je všude o pět až deset minut dřív, než ostatní. Potom se můžou stát opravdu, divné věci. Trošku se ošíval, a pořád se musel škrábat na těle, protože tohle léto, bylo všude moc komárů. V dálce uviděl světlo, a už se chtěl skovávat, ale potom ho poznal. Byl to Jack, jeho nejlepší přítel a asi jediný. V rychlosti vjel do parku a těsně u Haryho noh zastavil. Sesedl z kola a potom se podíval na Harryho. Trošku se lekl, něco s ním nebylo v pořádku, to hned poznal. Rychle si posadil za kamarádem a hned se začal zajímat co se děje, myslel si, že za to může to stěhování, jak se mýlil.
„Ahoj Harry. Jsi v pořádku? Vypadáš vyděšeně, nikdy jsem tě tak neviděl.“ Harry se na Jacka otočil a vůbec mu to nebylo příjemné. A Jack si pomyslel, že něco hrozného se stane den před odjezdem.
„Jacku!“ Odmlka, která trvala, až moc dlouho. „ Vůbec nejsem v pořádku. Děje se něco hrozného, dokonce jsem to sám viděl!“
„O čem to třepeš? Uklidni se a řekni mi to normálně. Co se děje?“ Harry vypadal, že už nikdy nepromluví.
„Zlo, je tu zlo. Víc nevím. Už s tím musím žít, protože jsem to viděl.“
„Co jsi viděl?“ Jack skoro nedýchal.
„To ti nemůžu říct, protože potom bys utekl. A proto jsem tě zavolal. Je to těžké, ale musíš tady zůstat. Sám to nezvládnu, když odjedeš, určitě zemřu. Ale když nás bude víc, je tu šance.“ Jack nevěděl, co říct.
„Harry všechno bude v pořádku, ja tu nemůžu zůstat. A nezemřeš, zase máš ty svoje divné stavy.“
„To s tím nemá nic společné. Ted řeknu nejtěžší věc, co jsem kdy řekl. Prosím, neopouštěj mně. Moc tě prosím.“ Harry plakal a Jack začínál být trošku nazlobený.
„Ne! Pojedu pryč a nikdo mně nezastaví.“ Harry věděl, že je to konečná, že není šance, jak svého kamaráda přemluvit. Rozplakal se ještě víc, až se skoro nemohl nadechnout.
„No Harry musím jít, však máme telefon.“ Jack se zvedl a už sedal na kolo.
„Jacku?“
„Ano Harry?“
„Právě jsi mně zabil, pamatuj na to. Pamatuj na to!“ Harry to pořád opakoval dokola, až už to Jack nevydržel a odjel od tohoto místa, bez rozloučení. Harry se posadil na lavičku a nevěděl, co bude dělat.

3
O týden později

Zatímco Jack si v novém domovu, hledal nové kamarády a na svoje staré město, pomalu zapomínal, Harry zažíval nejhorší část svého života. Každý den mu bylo hůře a hůře a dostával se do pořádných sraček, ale nebyl nikdo, kdo by mu pomohl, byl na to sám. A najednou si Jack vzpomenul na Harryho, kterého už týden neviděl a vzpomenul si na jejich poslední rozhovor. Nechápal, jak na něho mohl tak rychle zapomenout a hned si vytáhnul mobil a vytočil Harryho číslo, ale nikdo to nebral. A tak zkusil jejich pevnou linku, zvedla to jeho mamka.
„Dobrý den u telefonu Datlovy.“
„Dobrý den, tady Jack Berly, je tu někde Harry?“
„Zrovna není doma, potřebuješ něco?“
„Jenom jsem se chtěl zeptat, má se dobře? Všechno v pořádku.“
„Asi bych ti to neměla říkat, ale něco s ním je v nepořádku. Nikdy jsem ho tak neviděla, je tak smutný. Ale to bude asi nezvyk, odjel mu nejlepší přítel.“
„Ano, ano to bude určitě ano. Moc děkuji a pozdravujte ho a pověste mu, že se ozvu.“
„Vyřídím, ráda jsem tě slyšela.“
„Nashledanou.“ Jack típl telefon a cítil se nesvůj. Přemýšlel, jestli nemá za kamarádem zajet, ale místo toho zapnul počítač a zapomenul.

4
O tři měsíce později

Jack Berry si našel nové kamarády, kteří ho začínaly, mít radí pro jeho rozhodnost a někdy smysl pro humor, a protože se uměl bavit. A na chudáka Harryho Dala, skoro zapomenul. Jako by se spolu nebavily několik roků, jako by spolu neprožily mnoho srandy, ale i vážných věcí. Dálka rozděluje přátelství, aspoň se to říká. Jack byl opravdu šťastný a dokonce se mu líbila jedna holka, kterou chtěl pozvat na rande. Nevěděl, jestli půjde, ale rozhodl se to zkusit, ale to ještě nevěděl, že to všechno skončí úplně jinak. Jack zrovna seděl na počítači a projížděl si články na prohlížeči. Dělával to, když se nudil. Projížděl jeden článek za druhým, když ho zaujal jeden článek. Najednou mu začalo tlouct srdce, vysokou rychlostí. Článek pocházel z městečka Tooll, odkud se odstěhoval.

Týden po vraždě mladého Harryho Dala, stále nenašli žádné důkazy. Policie je zmatená a podle vnitřního zdroje, si vůbec neví rady. Nejsou žádné důkazy, až na tělo Harryho Dále a jeho psa, který mu umřel v náručí, jak jsem vás informovala. Ptám se sama sebe, je městečko Tooll pořád bezpečné místo? A můžou si děti hrát večer venku a dospělí se bavit, když se tady dějí takové věci? Doufám, že policie se o to brzy postará. To je zatím vše.

Jackovi se najednou vrátily všechny vzpomínky na Harryho a uvědomil si, že s ním už nikdy nepromluví, nezasměje se a prostě je navždy pryč. Byl to zvláštní pocit, který se nedal k ničemu přirovnat. Nemohl tomu uvěřit, potom vstal a začal chodit po pokoji. A najednou správná myšlenka si našla místo v jeho mozku. Najednou se vrátil v čase na poslední setkaní z Harrych. A trhl sebou, protože si uvědomil, co mu řekl. Jack se rozplakal a posadil se na postel. Nějakou chvíli plakal, prostě nemohl přestát. Jeho kamaráda zabily! Jacku ty jsi mně zabil, pamatuj! A co jsem udělal? Prostě jsem odjel a vůbec mně to nezajímalo. Proboha, co jsem to za člověka? A najednou měl výčitky svědomí, které ho drtily, až měl chuť se svalit na zem a jen tu umřít. Otevřeli, se dveře, které Jack neslyšel, byla to jeho maminka.
„Jsi v pořádku? Co se děje? Vypadáš hrozně.“ Klekla si k němu a pohladila ho po hlavě.
„Mami, je mrtvý. Harry je mrtvý, někdo ho zabil. Bože, to je odporný!“
„Jaký Harry?“ Strašně se vyděsila.
„Harry Dále mami, kamaráda, kterého jsem opustil.“ Několik vteřin nevypustila z pusy, ani hlásku.
„Bože. To je mi tak líto, byl to tak milý kluk. Nevím, co na to mám říct.“ Objala ho a on se nebránil. Potom jí zazvonil telefon a se svolením syna to vzala a na chvíli odešla z pokoje. A vzpomenul si na další debatu, kterou spolu vedli několik měsiců, než odjel.
„Jacku?“
„Ano Harry?“
„Víš proč hodní lidí, se někdy nepostaví zlu?“
„Co je to za divnou otázku? Nevím, proč?“
„Protože mají strach, který jich paralyzuje a prostě s tín nemohou nic dělat. Nejde jím to ani vyčítat. Ale představ si, že každý člověk, by se vzdal kvůli strachu. To by zlo zvítězilo ne? Proto se někdy dobří lidé, musí obětovat, co myslíš? I když mají strach, který bere dech.“
„Určitě Harry, jsi chytrý kluk, ale málo se bavíš.“ Najednou se vrátil zpět do reality. A rozhodl se, že musí zjistit co se stalo. Pomalu se vrátil k počítači a začal hledat na internetu pravdu o smrti jeho kamaráda. Když se vrátila jeho maminka zpět, poslal si dolů, že chce být sám.
Jack našel článek, který hledal. Než si ho začal číst, zavřel oči, napočítal do desíti a znovu otevřel oči. Když vám řeknu, že celý článek proplakal a skoro neviděl na písmenka, nebudu daleko od pravdy. Co se tam psalo?

V městečku Tooll už není bezpečno

V šest hodin ráno našel občan městečka Tooll mrtvolu Harryho Dala a jeho psa. Ležel u kanálu, a tohle je jen pro silné povahy, takže kdo máte slabý žaludek dál nečtěte. Chyběli mu obě oči, jedna ruku a všude po těle měl kousance, ale to není to nejhrozivější. Výraz jeho obličeje naznačoval, že viděl něco tak odporného, že jen ten pohled ho skoro zabil. Policie zatím nic neví, ale až budu vědět víc, dám vám vědět. Tohle je prozatím konec.

Jack parkrát bouchnul do stolu a potom se pokusil uklidnit. Ale moc to nešlo, něco ho roztrhalo, vybralo oči a zabilo to i jeho psa. To je hnus, do čeho ses to dostál, kamaráde? Najednou se mu pokoj zdál malý a potřeboval na vzduch. Utíkal po schodech dolů, mamka mu něco říkala, ale vůbec to neslyšel. Práskl dveřmi a byl venku. Potom utíkal, a zastavil se, až už opravdu nemohl. Podíval se před sebe a uviděl Park, který byl několikrát větší než v Tooll. Nepřemýšlel a šel se posadit, hned na první lavičku. Dal si ruce na obličej a v hlavě mu vnitřní hlas pořád něco říkal, ale nevěnoval tomu moc pozornosti, až po chvíli ho začal vnímat. Policie ho nikdy nechytí, protože to není člověk. A nikdo nepůjde po něčem, co neexistuje, bude z toho neuzavřený případ. Harry umřel zbytečně a nikdo s tím nemůže nic dělat. Ale může, ale jen jeden člověk. Nadskočil, protože věděl, kam to všechno vede. Kousl se do ruky, ale bolest nepolevila. Jack věděl jednu věc, jestli to nechá být, dokonce života si to neodpustí, ale možná bude naživu. Ale to nebylo to nejhorší, dlužil mu to. Harry chtěl pomoct, a Jack mu plivl do obličeje. Tak přece nejlepší přátele nechovají. Zaťal ruku a bylo rozhodnuto.

5

Zamilovaný pár zrovna procházel kolem domů Jacka Berryho, na chvíli se zastavily a poslouchali křik, který byl slyšet, až ven. Potom jen pokrčily rameny a pokračovali dál.
A to všechno začalo tak nevině. Jack Berry došel domů a u stolu seděl jeho otec s mamkou a o něčem se bavily. Jack přistoupil k nim a požádal je, aby ho na chvíli poslouchali.
„Musím vám něco říct.“ Otec zavtipkoval, jestli z Jacka bude otec a mamka ho bouchla do břicha, aby byl zticha.
„Ne odjíždím pryč, a nevím, kdy se vrátím. Ale vrátím se, slibuji.“ I když nevěděl, jestli je to vlastně pravda.
„Kam odjíždíš?“ Otec s mamkou začali být trošku nervózní, ale pořád to bylo v normě.
„No někam, potřebuji vypadnout.“
„Jo aha chápu to dobře, že si se prostě dnes rozhodl, že odjedeš? A co moje firma? Zahrada? To necháš všechno dělat mně?“
„Ano.“ A potom to začalo. Otec řval na syna, že někam nepojede a mamka řvala na otce, až se uklidní. A potom tichým hlasem řekl, že zítra odjíždí a odešel.


 celkové hodnocení autora: [ - ]

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 5 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 4 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 24.07.2019, 21:43:21 Odpovědět 
   Zdravím.

Předně musím napsat, že jsem zvědavý na pokračování. Kdo zabil Harryho? Kdo zabil jeho psa? Tatáž osoba? Zlo? Uvidíme, pokračování možná něco málo prozradí, pokud se náš hrdina (Jack) dá na dráhu soukromého "detektiva" a pokusí se přijít na to, co se stalo. Pokud jde o zlo, každé zlo nakonec najde své vyjádření (podobu), takže zatím jej viděl jen Harry, který je však po smrti. Myslím, že Harry krapet přeháněl, že jej zabije Jackův odjezd. Ale dejme tomu, byli by na to dva, možná by zemřeli oba, kdo ví? Tady spekuluji...

Takže zápletka je jasná, někdo zabil Harryho a Jack se vydal zpět do města Tooll (napsal jsem to správně?), aby se pokusil dozvědět, co se stalo. Zprvu jsem si myslel, že bude Harry jedna z hlavních postav, ale ty neumírají hned na začátku příběhu, pokud nedostanou jinou podobu (může se proměnit v ducha, nebo ve snu či změněném stavu vědomí komunikovat s Jackem?). Snažím se pochopit nastíněný příběh. Netvrdím, že není zajímavý, začátek mne zaujal (když sis pohrál se světly a tím, co Harry viděl). Na hororový příběh mi tu chybí více hustší atmosféry, ale nesmím zapomínat, že jde o začátek do příběhu a to vše může teprve přijít... Držím palec.

Tak, teď nedostatky, něco jsem vypsal níže. Na práci šotků Překlepníčků pomůže pozornější pročtení nebo betareader. Více očí více vidí. Proč vyprávěč zasahuje do příběhu? (viz výpisek níže). Nevypadá to dobře. Pozor na shodu podmětu s přísudkem, také to nevypadá dobře, zbytečné chyby... Vypsal jsem jen ty nedostatky, které mne bouchly do očí, v textu mohou být další, ale ty jsem mohl přejít, protože nebyly tak podstatné.

Co mi padlo do oka?
-----------------------------

A domluvily si setkání v parku. -- domluvili

No Harry musím jít... -- vrazil bych čárku za "No"

„Dobrý den u telefonu Datlovy.“ -- proč to české jméno, kde se příběh odehrává?

Jack Berry si našel nové kamarády, kteří ho začínaly ... -- začínali

jako by spolu neprožily mnoho srandy ... -- neprožili

Jeho kamaráda zabily! -- zabili

Když vám řeknu, že celý článek proplakal a skoro neviděl na písmenka, nebudu daleko od pravdy. Co se tam psalo? -- zásah vyprávěče do příběhu

Zamilovaný pár zrovna procházel kolem domů Jacka Berryho, na chvíli se zastavily a poslouchali křik, který byl slyšet, až ven. -- domu -- zastavili

a u stolu seděl jeho otec s mamkou a o něčem se bavily. -- bavili

To je asi tak všechno. Jsem zvědavý na pokračování a s bojem se šotky Překlepníčky přeji hodně zdaru.
 ze dne 25.07.2019, 9:34:10  
   Šíma: Ahoj.

Procvičování češtiny? Stačí zagooglit... ;-)

https://www.mojecestina.cz/

https://www.umimecesky.cz/

Našel jsem dva "odpovídající odkazy". Hezký den.
 ze dne 24.07.2019, 23:48:37  
   kukuřice Tichý Kopec: Omlouvám se, omylem jsem vložil nedokončený komentář.:)

Jack zůstal, možná by umřel taky a o tuhle postavě bych nemohl psát:)

Jinak k dalčí části. Tohle je jen část zápletky, bude tam více postav a i o trošku víc příběhu, než jen ten jeden. Trošku se to zamotá. Ano správně Tooll. Nene Harry je mrtvý a bude spíš v příběhu, jako vzpomínka. Ano v dalších částech to bude o něco hustší, ale ne zase jako mlha v Silent Hillu. Za palec děkuji.

Za nalezení chyb moc děkuji, pokusím se v dalších částech s tím něco udělat. Jenom co by jsi radil, když jsem dyslektik? Nějakou stránku na zkoušení češtiny?:)

S tím Harrym to bude pravda, příště to napravím.

Taky přeji hezký večer a ještě jednou děkuji za přečtení.
 ze dne 24.07.2019, 23:40:18  
   kukuřice Tichý Kopec: Také zdravím.

K první poznámce, ano Harryho a jeho psa, zabila stejná věc. Z tím zlem to bude trošku složitější, nemůžu k tomu víc napsat, abych neprozradil něco z příběhu. Vidíš, to jsem si ani neuvědomil. Máš pravdu, kdyby tam Ja
 ze dne 24.07.2019, 21:54:30  
   Šíma: P.S. Napadlo mne, že v tomto případě je Harry oslovení, a že by mělo být od zbytku textu odděleno čárkou:

No Harry musím jít ... -- No, Harry, musím jít ...

Hezký večer a múzám zdar.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
APV
(18.9.2020, 13:40)
xcvx
(9.9.2020, 11:54)
Alexandr Heartless
(7.9.2020, 14:47)
houseofcandy
(7.9.2020, 12:01)
obr
obr obr obr
obr
Mezi snem a bdě...
Centurio
21. Šutry v ces...
pilot Dodo
DOKONALÝ A KONE...
ZILA78
obr
obr obr obr
obr

SMS k narozeninám
Jeňýk
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr