obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Múzy přejí těm, kteří je prohánějí po lesích, lukách a kopcích. Ne těm, co na ně čekají se založenýma rukama."
Gandalf
obr
obr počet přístupů: 2916054 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39836 příspěvků, 5847 autorů a 393429 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Tooll ::

 autor kukuřice Tichý Kopec publikováno: 27.08.2019, 22:15  
Kapitola 6
Zlobivý pes
 

1
Jack se snažil celou noc neusnout. Chodil po městečku, pil energické nápoje, a dokonce se někdy snažil zacvičit, což jak později uznal, byla pitomost. Ale spánek ho stejně přemohl, usnůl na lavici před nákupním centrem. Kolem chodili lidi a dívaly se na něho, ale nakonec, nikdo nezavolal policii. Asi si pomysleli, že Jack není bezdomovec, ale mladý kluk, který usnul unavou. A tak se probudil, způsobem, který neočekával. Přiběhl toulavý pes a začal ho olizovat. První chvíli se Jack lekl a spadl z lavičky. Ale když na něho hleděl, roztomilý pes, tak jeho srdce změklo. Pohladil ho po špinavé srsti a promluvil na něho.
„Ahoj chlupáči. Copak potřebuješ? Jídlo? Pití?“ Pes dvakrát zablavkál a začal poskakovat kolem. Byl to šťastný pes, prozatím. Ale Jeho osud bude zlý, velmi zlý. Jack ho pojmenoval Cujo. I když nevěděl proč, ale něco mu to připomínalo. „Cujo, půjdeme si dát něco dobrého.“ Vypadal, že rozumí a tak se vydali koupit něco k jídlu.

2
Chtěl vstoupit do obchodu, už otevíral dveře, ale Cujo tam chtěl jít taky. Zavřel je a káravým pohledem se podíval na psa. „Dovnitř nemůžeš, jen pro lidi.“ Ukázal na ceduli, a CUjo vyplázl jazyk. A když jich otevřel podruhé, už čekal.
Našli si místečko, u kašny, která vypadala rozpadle a staře a tam se posadily. Cujo si sedl vedle a čekal. Cítil dobroty, které měl jeho nový kamarád uvnitř tašky. První vytáhl klobásek a podal ho psovi. Pustil se do něho a potom se pustil do vlastního jídla. Zatímco si snažil užívat chuť bagety a salámu, přemýšlel, jak pokračovat. Byl ve slepé uličce, a to teprve začal. Nic neměl, a ta věc pomalu plánovala, něco velkého. Věděl, že by stačilo počkat, a určitě by se něco stalo. Ale to nemohl dopustit, to už bude možná pozdě. Kousl se rtů a mozek mu běžel na plné otáčky. Po patnácti minutách byl v koncích, prostě jedno velké prázdno. Pohladil si Cuja a pošeptal, jen tak do ulice. „Co bys mi radil? Stane se něco zlého, ale nevím kdy a kdo. Tak? Asi jsem magor, když mluvím se psem co?“ Cujo zablavkal a přitulil se k Jackovi. Jeho čenichem se dotkl nosa, připadalo mu to roztomilé. A potom to přišlo. Byl to nápad, který nemusel vyjít, ale lepší než nic.

3
Rozhodnutí přináší do života velké věci, mění všechno kolem. Jsou mnoho druhu rozhodnutí. Zlé, dobré, poloviční, nebo katastrofální. A potom je tu speciální sekce, pod kterou patřil Jack. Většina rozhodnutí sebou přináší nejistotu, ale nic víc. Ale tohle bylo něco jiného, tohle rozhodnutí bylo přímo definitivní. A Jack stál přímo před ním, očima ho pozoroval a cítil ho všude kolem. Už když sem jel, věděl, že to budě těžké, ale netušil, že to bude zničující. Tušil, že bude muset testovat svoje schopností, až do extremních situací. Bude muset udělat něco, co nikdy neudělal. Ještě nepřišel ten čas, ale on přijde. Domů přijede jiný Jack, než který sem jel. Už Ted se cítil nesvůj a horšilo se to. Protože se bude muset vloupat k Angelice a ještě s Cujem. A tohle byl teprve začátek. Jeho plán zněl jasně, jít s Cujem do pokoje a pokusit se psa donutit, aby našel tu věc, co byla v pokoji. Určitě tam musela zanechat nějaké smrad, který člověk necítí. Měl štěstí, že se tam nemusel přímo vloupat. Protože znal tenhle dům, jako vlastní. Věděl, jak se tam dostat skoro nepozorovaně, a to i přes den. Akorát se musel ujistit, že Angelika nebude doma.

4
Prohraboval se v batohu a uvědomil si, že si nevzal žádnou mikinu s kapucí. Zaklel, protože na tuhle část úkolu potřeboval, něco čím si zakryje obličej. A tak se nedalo nic dělat, musel si jí koupit. Nechtěl moc utrácet a tak si koupil nejlevnější mikinu s kapucí, kterou uviděl. Když byl připravený, vydal se splnit úkol.
Ulice vypadala prázdná, nikde ani noha, ani žádný hluk. Díval se do země a když se objevil u baráku, na nic nečekal a zazvonil. Potom rychle s Cujem zaběhl za plot a sledoval z povzdáli dveře. Ale ani po minutě se neotevřeli, tak to bylo jasné, Angelika nebyla doma. Ale tak to nemuselo zůstat navždy, nemohl na nic čekat, čas běžel. A neuměl si představit, co by udělal, kdyby ho tam chytla. Určitě by to dala vědět rodičům a to by byl další hřebíček do rakve, tak už dost hluboké. A potom ho napadla děsivá myšlenka, co když už jím volala? A potom si pomyslel, že jí to asi ani nenapadne. Protože, určitě na takové věci vůbec nemyslí. Ohrozit rodiče, bylo poslední, co by chtěl. Některé věci nám dochází, až o něco později.
Uprostřed prázdné ulice se zastavil a pozorně kontroloval každý kousek dřevěného plotu. Až narazil na značku, kterou hledal. Párkrát trhl k sobě a tři částí se uvolnily a tak mohli Cujo a Jack projít dovnitř zahrady. Jakmile byl uvnitř, rychle vrátil vše na původní místo a najednou byl na cizím pozemku. První pocit byl stísněnost. Vůbec se tu necítil dobře a Cujo si dovolil jednou zablavkat, dokud ho Jack neusadil. Potom se smutně podíval dolů a pohladil ho po hlavě a dodal k tomu hodný pes. Když se uklidil a cítil se o něco lépe, rychle přešel ke dveřím a našel klíč. Než vstoupil dovnitř, vytáhl mobil a vyfotil si přesně místo klíčku, aby ho tam nedal nějak špatně. Většina takových věci, doplatí na takové maličkostí, to dobře věděl. Potom vstoupil dovnitř, tiše za sebou zavřel a Cuja vzal do náručí. V domě to znal a tak se hned vydal nahoru, otevřel Harryho pokoj a vstoupil dovnitř. Potom pustil Cuja a přičapl si. „Ahoj kamaráde, tak nevím asi rozumíš, ale cítíš tu něco divného? Něco netypického?“ A vypadalo to že, plán možná vyjde. Začal čuchat všude kolem a Jack nervózně sledoval okolí. Cujo se u něčeho zastavil a začal vrčet. Přiblížil se, aby se podíval, co je to zač. Byla to ponožka, která ležela na zemi. Samotná, vypadala, jako by čekala na svoje dvojče. Cujo kolem ni skálal a dělá psy kusy. A Jacka napadlo, že možná něco na ní stouplo a jde cítit po věci. Vzal ji do ruky a Cujo se do ní chtěl zakousnout. Potom rychle vyšel ven, vrátil klíček podle fotky a přes plot se dostal na ulici. Potom dal ponožku Cujovi a ten se vydal do neznáma. A Jack ho skoro nestíhal.

5
Cujo se vždy zastavil na jednom místě, začal čmuchat všude kolem a potom udělal grimasu, která vypadala, že to není to správné místo a tak pokračoval zase dál. Takhle to udělal minimálně pětkrát a Jack začínal cítit únavu, ale Cujo byl plný energie. Potom se blížily ke konci městečka a Jack si pomyslel, že z toho nic nebude. Ale těsně před cedulí, Cujo zahnul na lesní pěšinku a pokračoval skrz stromy. Jack křičel, až počká, protože tady ho určitě ztratí, ale byl jako smyslu zbavený. Jack ho ztratil a proklínal sám sebe za malou kondičku, ale v tom uslyšel štěkot. Najednou vyběhl na menší mýtině, a uprostřed stála polorozpadlá chatka a uviděl Cuja, jak vkráčí dovnitř. „Počkej! Nechoď tam!“ Měl z toho místa špatný pocit. Znal to tu, tady někdy přebývaly bezdomovci, a jiná hovět. Než stihl vkročit dovnitř, uslyšel děsivé zvuky a najednou se zastavil. Přemýšlel, jestli to stojí za to tam vkročit, kvůli Cujovi. Ale nakonec se na to vykašlál a byl uvnitř. První si chvíli zvykal na tmu a potom ho překvapily dvě věci, přímo šokovali. Cujo nikde nebyl a uprostřed chaty byla vykopaná díra z vodou. Jen tam stál a vůbec nic nechápal, potom se rychle vydal na světlo a těžce oddechoval.
O pár minut později se vracel zpátky do městečka a pořád měl hlavu v takových sračkách, že každou chvíli málem narazil do stromu. První věc, která ho pořádně srala, byla ztráta Cuja. Byl to hodný pes, který si tohle nezasloužil, i když netušil co. A ta další byla snad horší, protože když z ničeho nic mizí zvířata a před očima, tak je něco moc zle. I když věděl, že by to dělat neměl, potřeboval se ožrat.

6

Po celém těle cítil takové napětí, že by s tím mohl snad i někoho zabít. Když procházel po rušné ulici, lidí se za ním dívaly a něco si šuškali. Nejraději by na ně zakřičel, ať jdou do prdele. Asi musel vypadat strašně a rozhodl se, to prozkoumat. Zastavil se u rohu jednoho obchodu a vytáhl mobil. Zapnul foták a už to uviděl. Měl ve tváří nepopsatelný pocit hrůzy a smutku. Vypadal opravdu hrozně, už se ani nedivil, že po něm lidí tak koukají. Potom mobil skoval do kapsy a vydal se pro tvrdý alkohol.
Potřeboval vypadnout někam, kde bude co nejméně lidí, i když to znamenalo nebezpečí. Ale už si uvědomil, že v tomhle městečku, není bezpečno snad nikde. A tak se vydal k jezeru. Posadil se na volnou lavičku a potom si uvědomil, že se pomalu stmívá. Sledoval to za velkých obav, ale aby noc nenastala, na to měl ale malou moc. A tak si otevřel flašku a začal to do sebe lít. Hltal to způsobem, který ho za chvíli odpraví do bezvědomí, ale to on potřeboval. Nikdy v životě nezažil takovou chvíli, aby přišel přímo před zrakem, o někoho. Usnul v objetí flašky, a připadalo mu, že alkohol se stává jeho dobrým přítelem, což byla další chyba, za kterou málem zaplatí životem.
Probuzení je rituál, který zažívá každý člověk. Jack se probudil do husté a neproniknutelné mlhy, které přicházela od lesa, pokračovala do městečka. Nevěděl, jestli je ráno nebo tma, a tak se podíval na mobil. Bylo sedm hodin ráno a uvědomil si, že je mu špatně a vůbec není ve své kůži. Přítel alkohol ho zradil a do toho mu byla zima. Posadil se a snažil se soustředit, ale moc mu to nešlo. Až po chvíli mu došlo, že ta mlha ho děsí. Uvědomil si jednu podstatnou věc, že potřebuje co nejrychleji zmizet z tohoto místa. Snažil se postavit, ale zase se posadil na prdel. Nohy ho zradily. Proklel celý svět a zkusil to znova. Tentokrát to bylo o něco lepší, ale pořád to mělo dost daleko k úspěchu. Těžce oddychoval a rozhodl se, že to zkusí po třetí, když v tom někde poblíž uslyšel štěkot. Pořádně to s ním zatřáslo, skoro si scrkl do kalhot. Polkl a snažil se ani nedýchat, a zase. Tentokrát se přidalo i vrčení a bylo o něco blíž. I když to bylo nemožné, Jack si pomyslel, že je to Cujo. Ale už ne ten hodný pes, ale spíš divoké zvíře. Srdce mu jelo rychlostí formule. A nejhorší bylo, že neviděl cestu, vůbec netušil, jak se vrátit do městečka. Proklínal sám sebe, za tu pitomost, že si tady sedl a tak se nechutně ožral, že místo pěti smyslů, má snad čtyři, nebo tři. Postavil se a tentokrát se mu to i podařilo, ale udělal chybu, kterou na sebe upozornil. Rozpřáhl ruce a prázdnou flašku shodil na zem. Udělalo to zvuk, který musel, slyšel každý, kolem jezera. Zavřel oči a proklínal se. Vrčení a štěkot se přibližoval, a Jack se dal na útěk.


 celkové hodnocení autora: [ - ]

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 3 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 4 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 27.08.2019, 22:13:45 Odpovědět 
   Zdravím.

Malé (či velké) vyšetřování událostí ve městě začalo. Náš hrdina si dokonce opatřil i psa, který mu pomohl identifikovat podivný předmět v jistém domě. I taková ponožka může být důležitá. Kam však zmizel na mýtině v tom podivném domě náš chlupatý přítel Cujo a co za příšeru se hnala za našim hrdinou na konci této části? Opít se nebyl zřejmě ten nejlepší nápad, ale kdo ví, co se honilo hlavou našemu hrdinovi (někdy nestačí ani těch pět smyslů a zdravá mysl). Strach má velké oči, ale může také pomoci. Nezbývá než se vydat do útoku nebo utéci. Druhá možnost se jeví jako tou lepší variantou. Jsem zvědavý, zda onen "pes" našeho hrdinu doběhne a vůbec, co se dál bude dít...

Při pročítání jsem si všiml i práce šotků Překlepníčků, něco jsem vypsal níže, jak už jsem určitě napsal, pomůže další pár očí navíc (někoho, kdo alespoň trochu ovládá náš rodný jazyk) a také nechat textík na chvíli uležet a zase se k němu vrátit.

Co mi padlo do oka?

Kolem chodili lidi a dívaly se na něho ... -- dívali

Ale Jeho osud bude zlý, velmi zlý. -- jeho

A když jich otevřel podruhé, už čekal. -- je otevřel ???

Našli si místečko, u kašny, která vypadala rozpadle a staře a tam se posadily. -- posadili

První vytáhl klobásek a podal ho psovi. -- klobásku

Asi jsem magor, když mluvím se psem co? -- (před "co" bych dal čárku)

Už Ted se cítil nesvůj a horšilo se to. -- teď se cítil ???

Určitě tam musela zanechat nějaké smrad, který člověk necítí. -- pach ???

Ale ani po minutě se neotevřeli, tak to bylo jasné, Angelika nebyla doma. -- neotevřely (TY dveře)

A potom ho napadla děsivá myšlenka, co když už jím volala? -- jim volala

První si chvíli zvykal na tmu a potom ho překvapily dvě věci, přímo šokovali. -- šokovaly

I když věděl, že by to dělat neměl, potřeboval se ožrat. -- opít ???

Když procházel po rušné ulici, lidí se za ním dívaly a něco si šuškali. -- dívali

Udělalo to zvuk, který musel, slyšel každý, kolem jezera. -- (bez čárky před "kolem")

Přeji hezký večer a múzám zdar.
 ze dne 28.08.2019, 15:24:51  
   kukuřice Tichý Kopec: Ahoj pane Šimo.

Jojo máš pravdu začalo a bude pořádně zapeklité. Postupně se bude vše rozplétat, ale detaily sám ještě neznám. Jo to nebyl nejlepší nápad, to máš pravdu, alkohol zrovna není dobrý kamarád:) Jojo ja bych osobně volil taky druhou. Jo tam se ještě budou dít věci:)

Právě ja na opravu použivám word, ale asi je to málo. Rád bych toho člověka sehnal, ale zatím nevím kde hledat. Dnes májí tak malo času. Jo s tím uležením, to asi špatný nápad není. A za vypsané chyby jistě děkuji.

Přejí hezký den.
 ze dne 28.08.2019, 14:24:45  
   Šíma: Oprava:

Udělalo to zvuk, který musel, slyšel každý, kolem jezera. -- Udělalo to zvuk, který musel slyšet každý kolem jezera.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
YellowSkye
(29.7.2022, 08:38)
IndigovaRuze
(24.7.2022, 09:11)
Bath
(14.7.2022, 15:52)
Personal Mastery
(8.7.2022, 13:20)
obr
obr obr obr
obr
Výlet
Nikis
Andělské ráno
Semtex
Hvězdy v plamen...
Jan Kozák
obr
obr obr obr
obr

S láskou - Ďáblova millenka 12
Nat Danielová
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr