obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Naděje je paměť, která touží."
Honoré de Balzac
obr
obr počet přístupů: 2915788 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39721 příspěvků, 5825 autorů a 392960 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: 1841 / 0 ::

 autor Rebekka publikováno: 11.03.2020, 21:18  
Příběh šestice mužů bojujících proti králi.
 

Ykkhó, léta páně 1841, 24. prosinec

Hvízdal si. Voják, který mu zarýval prsty do ramene. Vnímal, jak jeho sevření chvílemi polevuje, chvílemi naopak sílí. Okované špičky jeho vysokých obrovitých bot narážely do Danielových bosých nohou a rozdíraly kůži na patách. Při každém kroku cítil, jak pod jeho vahou sténal sníh a se zakřupáním se mu podvoloval. Nohy se bořily do bílé krusty a na prchavý okamžik znecitlivěly náhlou zimou. Váhaly, když chtěl pokračovat v cestě, a nebyl to jen mráz, co to zapříčiňovalo.
Vzduch byl plný drobných i velkých sněhových vloček. Mírně zdvihl hlavu, aby mu pohladil líce. Vztáhl také ruku a sledoval s dětskou radostí a fascinací, jak mu na otevřené dlani přistála vločka. Jako když byl i on dítětem. Na okamžik se mu po tváři rozlil úsměv. Chtěl by být doma. Nikdy neměl odejít. Uvažoval, co dělá jeho rodina. Otec nejspíš ještě není doma, ale matka určitě sedí u kamen a šije. Slyšel její chraplavý hlas, když kárá Liesu: „Posuň se kousek, dítě, ať mám světlo…“ Hm, určitě zatáhla závěsy a šije jen při petrolejce. A Liesa sedí na zemi a pozoruje plamen. Ačkoliv se již jednalo o dospělou mladou ženu, v jeho představách zůstávala tou roztomilou malou holčičkou. Miloval ji. To kvůli ní chtěl změnit řád této země, ne kvůli sobě, to ona byla příčinou. Kvůli ní tu dnes stojí… Ne! Nevinil ji, jak by mohl. Ona je jediné jeho štěstí. Umínil si, že jeho poslední myšlenky budou patřit jí. Má-li zemřít, pak s jejím jménem na rtech.
Auu!! Zpátky do reality ho rychle vrátilo drsné nakopnutí do zad. „Pohyb!“ zavelel nekompromisně gardista. Padl na kolena. Druhý kopanec ho svrhl na břicho. Přistál v měkkém studeném sněhu, třpytícím se jako hromada drobounce posekaných diamantů táhnoucí se, kam až oko dohlédlo. Daniel se odvážil zvednout hlavu a spatřil, že vedle něj leží stejně surově nakopnutí jeho druhové. Bylo jich všech pět. Vedle něj zleva spočíval Roger Rina a zprava Sse Enru. Všichni měli ve vlasech sníh, všichni byli plní šrámů a vůbec zubožení.
Slyšel křupání sněhu, když vojáci poodstoupili dozadu. Rychle se ohlédl a jeho pohled se střetl s vojákem, který ho odváděl. V jeho očích zahlédl emoci, jež ho překvapila. Soucit. Hluboko schovanou empatii s kapkou smutku a – co Daniela překvapilo nejvíce – naprosto nepopiratelnou příchutí vděku. Jako by říkal: díky, že jste se pokusili, že jste ostatním dali naději.
Pak zvuk zazněl zleva. Ozval se výstřel, tichý vzdech, pak druhý výkřik pistole a třetí. Daniel se odvážil zvednout hlavu. Rina po jeho boku ležel nehybně a z čerstvé rány v hlavě vytékala krev a kašovitý mozek. Daniel Etü těžce polkl a vzhlédl. Voják si hvízdal stejnou melodii jako ten, který ho vedl na popravu. Stál nad ním a nabíjel pistoli. Mladý lékař zabořil tvář do sněhu a čekal na smrt. A zatímco čekal, vzpomínal. Vzpomínal, co vše s přáteli zažil. A také, jak to všechno začalo. Věděl, že pokus o převrat, který podnikli, zdaleka nebyl prvním a dozajista ani posledním vzepětím. Nezačali s tím, ale doufal, že ani neskončili, že budou mít pokračovatele. Lid se bude bránit a jednou dosáhne svého cíle. Jednou se to musí stát. Jednou…


 celkové hodnocení autora: 93.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 3 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 11.03.2020, 21:17:36 Odpovědět 
   Zdravím.

Úvod do příběhu je čtivě napsaný a má svou atmosféru.

Hezký večer a múzám zdar.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Mr Solaiman
(15.1.2021, 11:53)
VNVNVNM
(8.1.2021, 09:15)
albert lisy
(8.1.2021, 06:41)
andrerushell
(7.1.2021, 12:46)
obr
obr obr obr
obr
Posel smrti VII...
Lukaskon
Istrie - Posled...
Trenz
Potkat anděla
Racek
obr
obr obr obr
obr

Jen malé měňavé bublinky kutál...
Te Bi
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr