obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Krutá jsi lásko, kam ty až doženeš smrtelná srdce."
Publius Vergilius Maro
obr
obr počet přístupů: 2915928 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39806 příspěvků, 5841 autorů a 393365 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Dekameron-19, den první ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Dekameron-19
 autor Martianno publikováno: 08.04.2020, 10:39  
 

Od narození nejmilostivějšího Pána našeho Ježíše Krista uplynulo, mé vznešené paní, již dva tisíce a dvacet jar, když do pokaždé tak znamenitého města Prahy vtrhla dosud neviděná metla. Zlá choroba, jež dorazila z východu, a jíž všechno dobré přišlo v posměch a všechno zlé k užitku. Chudáky bez domova jakož i ctihodné občany postavila na tři metry podél sebe a všem nasadila posměšné náhubky, takže již jen oči mohly prozrazovat, kdo má úmysly šlechetné a kdo v nich jiskrou svojí dobromyslnou klame, aby břemeno té doby obrátil ve svůj vlastní prospěch.

Vím bezpečně, že mnohé z vás jsou útlocitné. A vypravování o smrti a mordech mohlo by vás odradit od dalšího čtení. Prosím ale: Proměňte na kratičký čas svá srdce v tvrdý rubín a osušte své slzy pro nespravedlnosti, jichž budete svědkyněmi, neboť na dně moře leží perly. A o nich právě chci vám vypravovat.

V těch dobách, tak jako v každém věku, se totiž v jádru mnohých činů dobrých i zlých skrývala láska. Láska manželská, mateřská, synovská i bratrská. Láska k vlasti, k pravdě i k poznání. Nebudu však klamat: Častěji láska k sobě, k penězům, k moci a ke zlým šprýmům.

Příběhy, jež vám, ctihodné paní a panny, předkládám, udály se v době východní čínské nemoci i dávno před ní. Jen málo záleží na tom, kdy se staly, neboť historie se, jak je dobře známo, v kruzích motá a opakuje. Vypravovala si je skupina utečenců z města Prahy, jež před nemocí prchala na venkov. A já, od vždy syn štěstěny a vyvolený mé ochránkyně, měl jsem příležitost je vyslechnout a takto neuměle zapsat. Snad odpustíte chabost mojí řeči, jež se ani v nejmenším nedá rovnat s úradkem osudu skutečně prožitým. A přec: S pomocí Boží vás, jak věřím, poučí vás i pobaví a vůbec poslouží obecnému dobrému.

Počíná se první den Dekameronu-19 a poutníci přichází k památnému dubu v obci Stochov, kde hodlají přespat. Jakub vypráví příběh, v němž mladý vnuk až příliš dychtivě sahá po svém dědictví.

Veškerá důmyslnost lidská nedokázala v tom čase zabránit šíření čínské nemoci, jež nesčetné množství lidí bez rozdílu pohlaví i stavu zabíjela tak, že tito nešťastníci se nejprve potáceli v horečkách a hrubě kašlali, pak ulehnuli neschopni dýchat a nakonec plivali vlastní krev - až se udusili. Velice brzy se ukázalo, že tento nový nepřítel pobíjí lid zvlášť ve velkých městech. Snad pro jejich zhýralý a nemravný život, snad jen jako náhodnou hříčku k děsu ale i škodolibé radosti venkovanů pasoucích zatím bezstarostně svá hovada daleko za branami.

Ať tak či onak: Nebylo málo těch, kteří se rozhodli velká sídla opustit a hledat úkryt u sprostého lidu, jež ale tyto hosty nevítal než holí a nadávkami. Ctihodní lidé se proto často museli ukrývat po způsobu tuláků jen tak v přírodě. Právě tak na tom byla i desetičlenná skupina, s níž jsem jako jedenáctý cestoval i já.

Ten večer usadili jsme se pod tisíciletým dubem v obci Stochov asi den cesty od Prahy. Podle pověsti narodil se na zdejším hradišti svatý kníže Václav a jeho bába Ludmila ho prý jako novorozeně vysadila zrovna na tento strom. Ač horlivá křesťanka a uznaná světice, držela tak starobylý pohanský zvyk.

Aby sobě ukrátili čas a přišli na veselejší myšlenky, umluvili se poutníci již od počátku, že každý večer bude jeden z nich vyprávět k poučení ostatních jeden příběh. Boží prozřetelnost a los vybrali jako prvního pana Jakuba. Pohledného mladíka dětské tváře a silných rovných údů, jenž se v době míru živil jako vychovatel dětí a v době běžné jako cvičitel psů. Jakub si urovnal posměšnou masku, jež kryla jeho ústa a nos, a začal vykládat.


Řikám, že ste neviděli většího dementa než je nějakej Bolek vod nás z Proseka. Loni v létě dorazil na bárek z ničeho nic celej potetovanej - ale jakože úplně vod hlavy až k patě. Rukávy, nohy, krk, mazec. No a hned se vytahoval, že teď dělá v “tatů salůnu” a že má všechno napůl grátis, tudíž si nechal nabombit skoro všechno, co bylo v katalogu.

Vybalil záda a kromě dalších blbostí tam písmenama jak hovado: “My mother is a whore”. Na to čumim a pak výbuch smíchu, že jo. Páč ten týpek je dost dutej a pokud vím, tak anglicky nikdy moc ne-e, tak mu povidám: “Vole, co to tam máš za shit? Víš, co to aspoň znamená?”

A Bolek na to, že to už vypustil, protože hlavní je, že to bylo v akci.

A tenhle frajer má další hrozný věci. Třeba: Teď jak je ta korona, tak von má babičku a ta má na Proseku v paneláku obecní byt. Borec je tam napsanej už nejmíň deset let, že tam má trvalák, aby mu ten byt pak nechali. Aby to na něj přepsali, až babička umře. V životě tam za ní nebyl, ale jak se dozvěděl, že ten virus zabíjí hlavně starý lidi, tak furt za babkou chodil domů a dokonce i do proseckýho kostela, kde byla pečená vařená. A jak mohl, tak na ní prskal, aby ji nakazil. Což se nakonec taky stalo.
Když pak dorazil na ten úřad s tím papírem, že by na sebe chtěl nechat přepsat ten byt, tak úředice se ptá: “A kdy chudák paní Drahuše zemřela?” A von, že dneska ráno...

Von tam šel hned ten den!

Načež ta úřednice asi třikrát změnila barvu v ksichtě, před rypákem mu zabouchla a ještě ho z vokna vyřvala, že něco takovýho v životě neviděla a ať táhne.

Teď Bolek řeší soudy, aby mu to teda přepsali, a potřebuje svědky, že tam opravdu bydlel. Mně nabízel tři kila, abych tam šel. Já ho fakt nedávám. Nebudu pomáhat chlapovi, kterej se takhle vykašlal na svojí babičku.Poutníci vyslechli Jakubův pravdivý příběh, ale neuvěřili mu. On však věděl, že je pravdivý a mnozí další by to mohli doznat. V zamyšlení hleděli do hvězd skrze větve tisíciletého dubu, na nějž svatá Ludmila kdysi vysadila oba své vnuky. Knížete Václava i Boleslava. Jaká podivná hra osudu, přemýtali, že právě bratrovrahův syn Boleslav II., zvaný Pobožný, nechal roku 970 vystavět ten nešťastný prosecký kostelík.

Upadali do snů a světlo hvězd je něžně studilo. Tak skončil první den Dekameronu-19.


 celkové hodnocení autora: 95.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 2 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 08.04.2020, 10:38:51 Odpovědět 
   Zdravím.

Zajímavým stylem napsaná povídka (zřejmě na pokračování), reagující na dnešní situaci u nás doma. Koronavir se dostal už nejen do básní, ale i do povídek. Archaicky znějící čeština nevadí, spíš dotváří atmosféru. Uvidíme, jaké bude pokračování.

Hezký den a múzám zdar.
 ze dne 08.04.2020, 20:02:26  
   Martianno: Ahoj Šímo, děkuji za super rychlou publikaci i za koment a známku. Dílů by mělo být dohromady deset, tak uvidíme, jestli se to podaří. Většinou nic tak dlouhého nepíšu :)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Novalie
(12.12.2021, 23:06)
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
jeník
(7.12.2021, 01:25)
lucy11
(26.11.2021, 18:28)
obr
obr obr obr
obr
Tvůj úsměv
Akras
Po bombě aneb p...
Miroslav Murka
Cena odvahy - 1...
Anne Leyyd
obr
obr obr obr
obr

Hučí mi
alder
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr