obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"I velká láska je jen malou náhradou za první lásku."
Joseph Addison
obr
obr počet přístupů: 2915928 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39806 příspěvků, 5841 autorů a 393365 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Za všechno může ten barák - 3. kapitola ::

 autor Wheelies Devotee publikováno: 31.08.2020, 20:20  
Jsem asi bohém, který vždycky po delší době zapomene přihlašovací údaje a jiné zase objeví. Před časem jsem si tu založil nový účet pod jménem Livinginthedream. Zapomněl jsem k němu přihlašovací údaje, ale našel jsem je ke svému předchozímu účtu Wheelies Devotee. Jako Livinginthedream jsem zveřejnil dvě kapitoly dílka "Za všechno může ten barák," jehož pokračování je zde.
 

Rok 1994 přinesl rodině Richterových těžkou ránu osudu. Dům již sice stál a Richterovi se do něj pomalu nastěhovávali, ale tatínek Jaromír z domu vůbec neměl radost. V průběhu stavby u něho naplno propukla duševní choroba, která ho rozkládala zevnitř. Cítil se udřený a zničený. Jeden dům, který postavil, v něm se nedalo bydlet, a druhý, který už sám ani nechtěl, a přinutila ho k jeho stavbě Heda, z něho vůbec neměl radost. Děsil se další práce, která ho okolo domu ještě čeká. Jeho vztah s ráznou Hedou měl také řadu trhlin. Tatínek byl holubičí povahy a při konfliktu s Hedou vždy raději „sklopil uši“ a poslechl. Uvažoval o rozvodu, když to Hedě navrhl, nechtěla o tom ani slyšet. Nevěděl kudy kam. V průběhu stavby se navíc Heda sblížila s Jaromírem Myškou, chlapem, kterého sehnali přes známého na melouchy na stavbě domu. Tatínek Jaromír pociťoval, že Heda ho vůbec nepotřebuje a víc a víc se uzavíral do sebe.
Nejhezčí vztah ze všech dětí s ním měla Petra, která se moc trápila tím, jak se tatínek užírá, ale ve svých 18 letech nevěděla jak mu pomoci. Navíc byla zamilovaná do Bohuslava, se kterým se seznámila již mnohem dříve při jedné divoké párty v pazderně, jak se říkalo jedné chajdě v dolní části vsi u rybníka, kde se slézala omladina z okolí a popíjela. Petra tam tehdy byla s Ivanem. Bohuslav pocházel z vesnice, která ležela téměř za kopcem a pazdernu a zábavy a diskotéky v Příluce navštěvoval často. První dojem, který Bohuslav na Petru udělal, asi nebyl valný. Dělal si z ní srandu a pak jí sebral z nohy lodičku a poslal jí po hladině rybníka. Po pár letech spolu ti dva začali chodit. Zaláskovaná Petra viděla svět růžovými brýlemi a věřila, že tatínek se z toho časem dostane. Ale nedostal a v březnu 1994 si sáhl na život. Oběsil se ve stodole dolní chalupy, kde ho Heda objevila. Bylo mu pouhých 43 let.
Tragédie, která zasáhla rodinu, neunikla ostatním obyvatelům vesnice, kteří se už tak dívali na rodinu skrz prsty. Lidé Hedu podezřívali z toho, že Jaromír, který byl u lidí docela oblíbený, a který byl jako svého času velitel místního SDH i spolkově činný, si sáhl na život kvůli ní, a že ho Heda udřela k smrti. Heda ve vsi moc oblíbená nebyla. Na svůj nízký věk byla totiž mimořádně činná drbna a ve vsi si nejvíce rozuměla s babkami ve věku 60 a více. A proč, že se lidé dívali na rodinu skrz prsty? Táhlo se to od té doby, co se zjistilo, jak se věci mají s jejich domem.
A víte, proč na horním rybníku tál, podle rozumů příluckých dětí, led rychleji než na dolním rybníku? Protože do něho ztékaly od Richterů z kopce odpady ze záchodů. To si jednoho dne vyslechla od jedné své kamarádky Petra. Samozřejmě, že tohle neměla ze své hlavy.
Z tatínkovy smrti se rodina vzpamatovávala dlouho, a pokud půjdeme do důsledků, nevzpamatovala se zcela nikdy, neboť celá ta lapálie s neobyvatelným domem, stavbou nového domu a následnou sebevraždou duševně nemocného tatínka, měla důsledky ještě 25 let poté.


 celkové hodnocení autora: 74.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 2 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 31.08.2020, 20:19:26 Odpovědět 
   Zdravím.

Text (děj) předešlých částí si už nepamatuji, ale tato část se mi zdá docela čtivá, je nejen o lásce a dvou domech, ale i její konec je naplněn tragickým osudem jednoho z hlavních hrdinů. Lidské osudy jsou všelijaké a jeden si nevybere a mnohdy to prostě neustojí.

Hezký večer a múzám zdar.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Novalie
(12.12.2021, 23:06)
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
jeník
(7.12.2021, 01:25)
lucy11
(26.11.2021, 18:28)
obr
obr obr obr
obr
Otázky a odpově...
Ellien
II. kapitola
Eryalin
Převozíkovo ves...
pedvo
obr
obr obr obr
obr

Hučí mi
alder
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr