obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Mnohem lepší je žít bez štěstí než bez lásky."
William Shakespeare
obr
obr počet přístupů: 2915928 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39806 příspěvků, 5841 autorů a 393365 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Rozepsaná detektivka ::

 autor Burik publikováno: 12.10.2020, 20:16  
 

Poslední případ detektiva Johna Smitha
Úvod

Mill Valley je malebné městečko v Kalifornii, které leží na úpatí hory Talmapais. Poslední dva roky však město sužovali nevysvětlitelné případy vražd. Místní oddělení policie, jehož náčelníkem byl John Haris, si s případy nevědělo rady, proto do města povolala detektiva ve výslužbě Johna Smitha.
Vyřeší detektiv tyto případy nebo bude bezradný jako místní policie?


Kapitola první: Jak to vše začalo

Píše se rok 1967, 13.5. 22:30. Na místním oddělení policie mají službu strážníci
Michaels a Norwick. Je teplý letní večer, Norwick popíjí kávu a čte noviny. Když v tom zazvoní telefon.

,,Oddělení policie Mill Valley, u telefonu strážník Norwick, jak vám mohu pomoci?“
„Dobrý večer strážníku, Nicková, chystala jsem spát, když v tom jsem z vedlejšího domu slyšela výkřik, prosím přijeďte. Adresa je Květná 17.‘‘
,,Vyčkejte, vyrážíme.‘‘ řekl Norwick a položil telefon. Potom se podíval na Michaelse a řekl: ,,Máme tu další případ, tenhle týden už třetí.‘‘ Nasedli do auta a vyrazili. Když přijeli na místo, tak ulici už osvětlovali majáky sanitky. Vystoupili z auta a šli rovnou dovnitř do domu. Dole v hale leželo tělo bezvládné ženy, nad nímž se skláněl coroner.

,,Přijeli jste celkem rychle pánové.‘‘
,,Škoda tak mladý holky‘‘ řekl Michaels a podíval se na Norwicka.
Norwick přikývl.
,,Odvezeme ji do místní márnice kde bude provedena pitva, zavolejte si ráno‘‘ řekl koroner a tělo dal do pytle na mrtvoly.
,,Ok‘‘ řekl Norwick, podíval se na Michaelse a šli do auta, po cestě se zastavili na pumpě dát si kávu. Když dopili tak vyrazili na místní služebnu, vystoupili z auta a Norwick povídá: ,,Myslím si, že náčelník radost mít nebude‘‘.

Ráno přišel Harris do kanceláře, uvařil si kávu a sedl si ke stolu. Rozložil si noviny a začal je číst, když ho vyrušilo zaklepání na dveře.
,, Vstupte‘‘ řekl Harris a složil noviny.
,,Dobré ráno náčelníku, nesu vám složku dalšího případu vraždy mladé osoby, opět vražedný předmět nebyl nalezen‘‘.
,,Tak to není moc dobré ráno Danny, ukaž mi to‘‘ řekl Harris a nasadil si brýle.
,,Podle pitevní zprávy byla uškrcena, nicméně pojedete s Davisem k sousedce která volala
na služebnu a pokusíte se zjistit od ní co nejvíce informací, co by nám mohli pomoct‘‘.

Danny s Davisem nasedli do auta, a vydali se k sousedce do Květné ulice.
Zaparkovali před domem a šli ke dveřím. Zaklepali. ,,Moment, už jdu‘‘ řekl ženský hlas za dveřmi. Paní Nicková byla žena ve středním věku kolem 40 let, vdova, měla dlouhé blonďaté vlasy, pár vrásek ve tváři a milý úsměv. ,,|Co si přejete pánové?‘‘

,,Rádi bychom vám položili pár otázek paní Nicková, co se týče včerejšího večera‘‘řekl Danny.

,,Tak pojďte dál pánové, dáte si kávu?‘‘ řekla velmi milým hlasem.
,,Ano, děkujeme‘‘.
,,Tak se ptejte‘‘ řekla paní Nicková a sedla si na židli naproti strážníkům.
,,Popište nám co se stalo včera večer, a jestli jste si předtím nevšimla něčeho podezřelého‘‘ zeptal se strážník Danny.

,,Jako každý večer jsem se i včera dívala na televizi, a kolem 22:15 jsem si šla do kuchyně udělat bylinkový čaj abych usnula, víte, už je to pět let co mi zemřel manžel při dopravní nehodě a já od té doby mám problémy se spánkem. Jakmile jsem uslyšela ten křik, tak jsem hned volala záchrannou službu a pak vám, s tou zavražděnou mladou ženou jsem se moc nebavila. A hlavně toho večera jsem si všimla u jejího domu zaparkované černé dodávky, registrační značku nevím, už 14 dní nám v ulici nefunguje jedna lampa a elektrikáři to zatím neopravili‘‘.

,,|Děkujeme za váš čas a za kávu paní Nicková, ale musíme se vrátit na služebnu‘‘ řekli strážníci, zvedli se, rozloučili se a vydali se služebním autem na služebnu
.
Když přijeli na služebnu, už na ně čekal velitel a hned spustil :,, Tak co? Dozvěděli jste se něco co by nám pomohlo v případu?‘‘
Danny mu odpověděl: ,,Bohužel ne šéfe, jen se paní Nicková zmínila o černé dodávce která stála před barákem zavražděné ženy, ale registrační značky si bohužel nevšimla jelikož jim v ulici nesvítí jedna lampa. Osobně si myslím že pachatel musel znát perfektně okolí, jelikož věděl kde zaparkovat.‘‘

Velitel se krátce podíval z okna, povzdechl si a řekl:,, Dobrá práce chlapi, zatím co jste byli vyslýchat paní |Nickovou tak jsem prohlížel spisy ostatních zavražděných žen, a všechny byly zavražděny stejným způsobem, bohužel jsme na to krátcí, takže jsem volal do hlavního města a nechal jsem sem poslat detektiva ve výslužbě Johna Smitha. Hlavně se o tom nesmí dozvědět novináři nebo nás rozmáznou že ve městě je neschopná policie, takže držte jazyk za zuby, hlavně ty Danny,víš že když si dáš pár piv tak se ti ta huba pěkně rozjede, zítra odpoledne by měl přijet tak mu sežeňte nějaké ubytování‘‘.

Další den ráno se strážníci Michaels a Norwick vydali do města najít detektivovi Smithovi ubytování. Od náčelníka Harrise měli jasné instrukce, nesměli nikde říct ba ani se zmínit o tom že Smith je detektiv. Pokud by se někdo ptal tak měli říct že Smith je dobrý přítel náčelníka Harrise.
Ona to nebyla až taková lež, náčelník Harris a detektiv Smith byli opravdu přátelé. Chodili na stejnou policejní akademii v Kalifornii, po skončení studia se jejich cesty rozdělili. John Smith se rozhodl pro kariéru soukromého detektiva, zatímco Harris nastoupil jako řadový policista v Mill Valley kde pak postoupil na místo náčelníka.

Strážníci Michaels a Norwick zastavili služebním autem u penzionu Pod lesy, vystoupili z auta a zamířili rovnou ke dveřím, Norwick zazvonil zatímco Michaels si zapálil cigaretu, potáhl si a hned se rozkašlal.
,,Ty si jednou vykašleš plíce‘‘ řekl Norwick a oba se tomu zasmáli.
Mezitím se otevřeli dveře a v nich stál stařík kolem sedmdesáti let, nakrátko střiženými šedivými vlasy a křivým nosem.
Odplivl si a řekl:,, Co tady chcete?‘‘
Norwick mu odpověděl:,,Dobrý den pane, náčelníkovi má přijet dlouholetý přítel z hlavního města a rádi bychom ho u vás ubytovali, máte ve vašem penzionu volný pokoj?‘‘
,,Ano, mám. Na jak dlouho by to bylo?‘‘
,,Maximálně čtrnáct dní, víc ne. Kolik by to stálo?‘‘ řekl Michaels a odhodil cigaretu.
Stařík mu řekl:,, Že jste to vy tak 5 dolarů za noc, a seberte si laskavě tu cigaretu‘‘
,,Děkujeme, měl by přijet někdy odpoledne, budete doma?‘‘
,, Jasný, kam bych chodil?‘‘ řekl stařík a odplivl si.
,,Děkujeme pane‘‘ řekli strážníci, rozloučili se a odjeli na služebnu.

Mezitím na služebně náčelník Harris četl spisy zavražděných, kouřil doutník a popíjel whiskey. V pitevních zprávách stálo, že oběť byla nejdřív udeřena do hlavy a pak uškrcena. V tom někdo zaklepal na dveře.
,,Vstupte‘‘ řekl Harris, otevřeli se dveře a do kanceláře vešel Michaels.
,,Co mi nesete Michaelsi?‘‘ řekl Harris a potáhl si z doutníku.
,,Ubytování jsme sehnali, na noc to vyjde na pět dolarů‘‘ řekl Michaels
,,To jde, Smith by měl přijet kolem 16:30, takže pojedete na nádraží a počkáte na něj‘‘ řekl Harris.
,,Samozřejmě pane‘‘ řekl Michaels a odešel.
Kapitola druhá: Detektiv John Smith

Detektiv John Smith se probudil do upršeného rána, bylo mu něco kolem padesáti, byl to vysoký muž s prošedivělými vlasy a jizvou pod pravým okem z jedné rvačky v hospodě z dob mládí. Vstal z postele a šel do kuchyně uvařit si kávu, sedl si ke stolu, rozložil noviny. V novinách psali o sérii vražd v městečku Mill Valley, když dočetl, dopil kávu, složil noviny a vydal se nádraží. Cesta vlakem mu ubíhala příjemně, pozoroval z okna krásně se linoucí krajinu a hory. Když vystoupil z vlaku tak si všiml policejního auta u nádražní budovy, a u něj dvou policistů, jeden menší s pupkem a krátkými černými vlasy, a druhý vysoký, hubený zrzek. Přišel k autu a zrzek povídá:
,,Vy budete Smith, že‘‘?
,,Ano, to jsem já, a vy jste?‘‘
,,Strážník Michaels a tohle je Norwick‘‘.
,,Těší mě chlapi, ale než se pustíme do vyšetřování rád bych se někde najedl, ráno jsem si přispal tak jsem měl jen kávu, je tady nějaká dobrá restaurace nebo bistro?‘‘
Norwick mu odpověděl:,, Asi o tři bloky dál je dobré bistro, a celkem i levné, tak tam můžeme rovnou zajet‘‘.

V bistru si sedli ke stolu a objednali si tři Coca coly, Norwick si dal pečenou kachnu s osmi knedlíky a zelím, zatímco Michaels se Smithem si dali jen polévku. Když dojedli tak Smith povídá:
,,Povězte mi chlapi něco o těch nevyjasněných případech vražd, co sužují vaše město‘‘.
Michaels se napil Coca coly a povídá: Už tři měsíce nám někdo v městě vraždí mladé ženy a dívky, vražedná zbraň se nikdy nenajde ale pitevní zprávy se shodují v tom že oběť je vždy udeřena do hlavy a pak uškrcena, na služebně si můžete přečíst spisy obětí‘‘.

Když dojedli a dopili vydali se autem na služebnu. Harris v kanceláři kouřil doutník a četl noviny. Někdo zaklepal.
,,Dále‘‘.
Smith vstoupil do kanceláře a povídá: ,, Nazdar kamaráde, jak tak koukám moc ses nezměnil, jen ti přibylo pár šedivých vlasů‘‘.
Harris mu odpověděl: ,, Díky za lichotku, a za to že jsi přijel. Posaď se, dáš si kávu a doutník?‘‘ a otevřel krabičku s doutníky.
,,Díky, už deset let nekouřím. Nemáš whiskey?‘‘
Harris mu nalil whiskey, Smith poděkoval a povídá:
,,Tak povídej proč si mě sem povolal‘‘ řekl a napil se.


Harris dokouřil doutník a povídá: ,,Kamaráde, už pár měsíců naše město sužuje sériový vrah mladých žen, my jsme už bezbranní, jediná stopa co máme je ta že by měl jezdit černou dodávkou. Řekla nám to jedna svědkyně, že z okna viděla zaparkovanou černou dodávku, víc si ale napamatuje. Klidně si přečti i spisy, ale nevím jestli ti pomohou.
Smith mu odpověděl:,, Jiné svědky nemáte?‘‘
Harris povídá: ,, Bohužel ne, mluvili jsme i s dalšími sousedy ale ničeho si nevšimli‘‘.
,,Dobrá, do zítra mi zkus zjistit, zda někdo z města a okolí nemá černou dodávku a zkus obvolat i servisy‘‘ řekl Smith.

,,Dobře, hned zítra se na to vrhnu. Zajistil jsem ti ubytování v místním penzionu, majitel je tak trochu mrzout, je to důchodce ale dobrák. Ubytování samozřejmě uhradíme za tebe. Spisy ti půjčím‘‘.
,,Díky, udělám co budu moct‘‘ řekl Smith a dopil whiskey.


Strážníci Michaels a Norwick ho přivezli před penzion. ,,Tak jsme tady‘‘ řekl Norwick a Smith si vystoupil. Přišel ke dveřím a zazvonil. ,,Moment‘‘ ozvalo se za dveřmi a vzápětí se dveře otevřeli. ,,Vy budete asi ten, koho mi ohlašovali ráno strážníci co? Tak pojďte, tady jsou klíče od pokoje číslo pět.Nasnídat se můžete naproti v bistru‘‘
,,Díky‘‘ řekl Smith a šel do pokoje.
Když vešel do pokoje tak v rohu stála nově povlečená a ustlaná postel, na zdi byl obraz letní zahrady s ovocnými stromy, závěsy na oknech tmavě červené barvy, u postele noční stolek s lampičkou, pracovní stůl u okna, a v rohu stará televize. Na pravo pak byla stará dubová šatní skříň. Smith si položil na postel svůj starý těžký kufr, otevřel ho a vybalil si. Na stůl si položil spis zavražděné
Anny Mckenové, podle fotky ve spisu to byla štíhlá drobná blondýna s kaštanově hnědými vlasy, věk 25.

V pitevní zprávě stálo : Žena, 25 let, hematom na temeni hlavy, stopy po škrcení na krku, příčina smrti: udušení, čas smrti cca 22.15 – 22.30. Krevní test Negativní na drogy a jiné látky.

Když Smith dočetl poslední spis, na hodinách svítil čas 23.40 . Pomyslel si: Zítra je taky den, snad se podaří najít nějakou stopu. A šel spát.
Ráno ho vzbudilo kručení v břiše, proto vstal, oblékl se a šel naproti do bistra posnídat. Když se posadil tak hned k němu přišla obsluha, byla to mladá žena, věkem do 30 let, černovláska, vysoká a štíhlá.
,,Dobrý den, jaké máte přáni?‘‘ a usmála se.

Dobrý den slečno, dal bych si kávu a šunku s vejci‘‘ řekl Smith a úsměv opětoval.
,,Hned to bude‘‘ odpověděla servírka.
Za chvíli mu donesla kávu a šunku s vejci, pojedl, zaplatil a vyrazil směrem k policejní stanici. Když došel ke stanici akorát začalo pršet, pomyslel si: To ten den pěkně začíná, a vešel dovnitř. Pozdravil a šel rovnou ke kanceláři, zaklepal, ozvalo se ,,Dále‘‘ tak vešel dovnitř. Harris seděl za stolem a popíjel kávu. Pozdravili se, Smith se posadil a povídá: ,, Tak co jsi zjistil?‘‘
Harris mu odpověděl: ,, Volal jsem do všech tří autoservisů ve městě, a v jednom před 14 dny opravovali černou dodávku, měla děravou olejovou vanu, tak jsem tam poslal chlapce aby zjistili více informací, snad ten vrah znovu nezaútočí než ho dopadneme‘‘.

Mezitím co si v kanceláři povídali přijeli strážníci na služebnu. Zaklepali a vešli dál. ,, Dobrý den šéfe, byli jsme v tom servisu a máme nějaké informace‘‘
řekl Danny. ,,Povídej Danny‘‘ řekl Harris a nalil si sklenku whiskey.
Danny pokračoval:,,Před čtrnácti dny tam v servisu byla dodávka, barva černá, měla děravou olejovou vanu, nechal si jí opravovat Timm McConny, bydliště Lesní Lhota 140, co jsme zjišťovali tak platil hotově. Kdyžtak ho zkuste vylustrovat v počítači‘‘.
Harris zapnul počítač a do databáze zadal jméno Timm McConny, našlo mu to tento záznam :Timm McConny 35 let,, bohatá trestní minulost, bydliště:Lesní lhota 140.
Harris si zapálil doutník a povídá:,, Ještě dnes tam pojedete, a vyslechnete ho‘‘.


Kapitola třetí: Další oběť

Je deštivý letní večer, a bistro u Hvězdy v Dlážděné ulici bude za půl hodiny zavírat. Poslední zákazník odešel, a servírka Angelica Norbertová se pomalu dala do úklidu. V tom cinkne zvonek na dveřích a do bistra vchází muž, věk kolem 30 let, černé dlouhé vlasy, plnovous.
,,Za chvíli zavíráme pane‘‘ říká servírka a dál utírá stoly.
,,Dlouho vás nezdržím slečno, dám si jen kávu a donut‘‘.
,,Dobře, tak vydržte, jdu vám to do kuchyně připravit‘‘
Mezitím co Angelica připravuje vzadu v kuchiny kávu, muž využije situace,vezme si rukavice, jde za ní potichu do kuchyně... praští jí tak silně do temene hlavy až Angelica ztratí vědomí. Přesně teď je ta chvíle na dokonalou vraždu beze stop a svědků. Ze stolu sebere klíče, zamkne bistro a zhasne. Mezitím se servírka probere, z hlavy se ji řine krev. ,,Co chcete, peníze? Tam je pokladna, vemte si peníze a odejděte, slibuji že nikomu neřeknu váš popis‘‘ říká vzlykajíc.
,,To máš pravdu‘‘, říká muž a začne ji škrtit. Bezbranná slabá dívka vydechuje naposledy, je dokonáno. Její bezvládné, mladé tělo leží v tratolišti krve. Vrah odchází zadním vchodem.

Je ráno, detektiv ve výslužbě Smith právě vstal, a dezinfikuje si trávicí trakt sklenkou whiskey. Začíná mu kručet v břiše, tak si opláchne obličej, oblékne se a vyráží do bistra U hvězdy dát si dobrou snídani. Po cestě přemýšlí zda tam bude ta pěkná mladá servírka, jak on s oblibou říká s ňadry akorát do ruky. Je to už tři roky co je po rozvodu, a s ženou nic neměl minimálně rok. Přichází k bistru a bere za kliku...nic, zkouší to znovu. Buší na dveře a nikdo neotvírá. Běží k telefonní budce a volá místní oddělení policie.
,,Tady Smith, okamžitě mi k bistru pošli hlídku a rychle‘‘, na druhé straně telefonu se ho Harris ptá: ,, Co se děje?‘‘
Smith odpovídá:,,Obávám se, že máme další oběť‘‘.
,,Do prdele, hned je tam posílám‘‘ řekne Harris a pokládá telefon.

Harris vyběhne z kanceláře... ,, Norwicku, Michaelsi, okamžitě jeďte do bistra u Hvězdy v dlážděné ulici, já jdu volat záchranku‘‘.
Smith mezitím přešlapuje u bistra, Kde kurva jsou tak dlouho?. Do deseti minut k bistru přijíždí houkající vozidlo policie, a za ním jede sanitka. Policejní auto prudce zabrzdí a vyběhnou z něj strážníci Norwick a Michaels.
,,Kde tak dlouho jste?‘‘ ptá se Smith.
,,Jeli jsme co to dá, zkoušel jste brát za kliku?‘‘ ptá se Norwick.
,,Ne, celou dobu se tady dloubu v nose asi...‘‘ odpovídá Smith.
,, Na tři to vyrazím sklo a půjdeme dovnitř‘‘ říká Michaels a obuškem rozbíjí sklo dveří a jdou všichni dovnitř.
,,Policie, je tady někdo?‘‘ říká Norwick, nikdo se však neozývá.
Jde tedy dozadu do kuchyně, kde vidí bezvládné tělo servírky ležet v kaluži krve.
,,Chlapi, zavolejte někdo Coronera, tady je záchranka zbytečná‘‘
,,Kurva, to snad ne, zrovna ta odnesla tahle milá servírka. Chlapi zajistěte to tady, a pokuste se najít nějakou stopu‘‘ říká Smith.

Do půl hodiny přijíždí Coroner, ohledá tělo a říká: ,, Smrt nastala v důsledku udušení, ta rána do hlavy nebyla příčinou smrti, pouze ji omráčila,výsledky pitvy budou ráno‘‘.

Potom co koroner odjel tak se Smith otočil k policistům a říká: ,, Mám chuť se pořádně ožrat, jedeme na služebnu‘‘. Nasedli do auta a jeli na služebnu. Vešli dovnitř a zamířili rovnou do Harrisovo kanceláře. ,,Nazdar Harrisi, nalej mi sklenku whiskey, a dej mi doutník‘‘ řekl Smith a posadil se do křesla.
Harris mu nalil whiskey a povídá: ,, Je mi moc líto příteli co se stalo, a žes tu mladou holku viděl v kaluži krve, pořádně se spolu teď napijeme a jestli chceš tak můžeš přespat u mě‘‘.
,,To je dobrý‘‘ řekl Smith a napil se přímo z flašky. ,,Řekni hochům ať jedou vyslechnout toho McConnyho, pak ještě vyslechneme provozního bistra, já dnes spát asi nepůjdu‘‘.

Potom co strážníci odjeli vyslechnout McConyho, tak se Harris a Smith vydali autem k bistru, když přijeli k bistru tak Smith říká: ,,Jdeme tam a vyslechneme provozního‘‘, vystopili tedy z auta a zamířili do bistra. Bistro bylo prázdné, byl tam jen provozní Marcus Washington, jakmile je spatřil tak povídá: ,,Co sem lezete? Máme zavřeno‘‘.
Harris mu odpověděl: ,, Dobrý den pane, náčelník Harris, policie Mill Valley, máme na vás pár otázek‘‘.
,,Tak se ptejte, dáte si kávu?‘‘
,,Ano dám si kávu, ale kolega si dá něco ostřejšího, máte whiskey?‘‘
,,Ano, mám, vydržte chvilku hned vám to donesu‘‘ řekl a odešel do kuchyně.


Zachvíli se vrátil a povídá: ,,Tady to máte pánové, tak se ptejte.‘‘
Harris se napil kávy a povídá: ,,Takže co jste dělal včera večer mezi 21.00 až 21.30?‘‘
,,To vám řeknu přesně náčelníku, byl jsem se svým psem na veterině, klidně si tam zavolejte.‘‘


 celkové hodnocení autora: [ - ]

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 3 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 12.10.2020, 20:14:46 Odpovědět 
   Zdravím a vítám na SASPI.

Úvodem - detektivka tu už dlouho nebyla a ještě ze Spojených států, exotika, nevyřešené vraždy, detektiv v důchodu, co víc si přát? Snad trochu napětí, tajemna a akce, uvidíme (ať si potrápíme šedou kůru mozkovou)...

První kapitola - každý příběh nějak začíná, může začít i krizí, kdy se situace zdá být neřešitelnou a hrdinové začínají hledat prostředky, jak z téhle kaše ven. Příběh začíná třetí vraždou, napadá mne, co ohledání místa činu, nemělo se hýbat s mrtvým tělem dříve než přijela policie? Kolik stop bylo takto "zničeno"? Vyšetřování začíná klasicky, hledáním stop, poptáváním u sousedů, zdali něco neviděli nebo neslyšeli. Chce to trochu více detailů, příběh se příliš rychle žene vpřed. Jako například u té staré paní. Několik otázek, několik odpovědí a jede se "domů". Co mi při pročítání chybí, je pořádná atmosféra, abych se do příběhu mohl řádně "položit", utopit se v něm a nechat se unášet událostmi, tady jsou popisy poněkud prvoplánově položeny, prostě jdeš jen po povrchu a nejdeš více do hloubky. Dialogy nejsou vždy přesvědčivé, postačí se podívat na rozhovor strážníků a majitele motelu, měl by být milý a přívětivý (jde mu přeci o zákazníky).

Kapitola druhá - začátek druhé kapitoly je také příliš "rychlý", přestože jsi nešetřil detaily, co se hlavního hrdiny týče, ale opět je tu několik popisů a šup do děje (do vlaku). Po seznámení s detektivem zapadnou strážníci se svým hostem do bistra, aby se najedli a popovídali si o situaci v městečku. Vcelku je dialog věcný a seznamuje s tím, co už čtenář ví z první kapitoly, o čemž nemá náš detektiv samozřejmě ani potuchy (jen to, co vyčetl z denního tisku). Setkání dvou přátel po letech. Nemohlo být srdečnější? Nejen pár zdvořilostních frází, trochu přesvědčivosti by nezaškodilo. Opět je zde seznámení s případem a několik tipů k vyšetřování od našeho detektiva (proč ne?). Po příjezdu do penzionu se vyprávění rozjíždí a po zběžném seznámení s pokojem v penzionu má čtenář možnost nahlédnout do vyšetřovacích spisů. Tato pasáž textu se mi docela líbila. Nespěchej, literární text není novinový plátek, kde napíšeš strohou formou základní údaje a pak děj poposuneš o nějaký kousek dále. (viz nový den, náš detektiv a servírka v bistru). Co se týče seznámení s informacemi o tom servisu a jeho obsluze, také na čtenáře vychrlíš jen několik údajů a vrháš se na další kapitolu. Náš opravář nemusel mít s případem nic společného a možná už jen "sekal latinu", kdo ví?

Kapitola třetí - začátek třetí kapitoly je poměrně napínavý, opuštěné bistro či kavárna, zavírací hodina a poslední zákazník, venku leje jako z konve, co se asi může stát? Tady se mi příběh začíná líbit, uvidíme, co se z toho vyvrbí. Možná jsi prozradil podobu vraha příliš brzy, nebo si byl náš vrah natolik jistý, že vše proběhne beze svědků, že se ani neobtěžoval se zakrytím či pozměněním své identity. To je ale drzost (ze strany toho vraha). Tady pozor (viz další den), jak může náš detektiv vědět, že jde o další oběť? Jen proto, že dotyčná servírka neotvírá? Mohla se zpozdit, zaspat a podobně. Může se stát mnoho věcí, ale budiž, možná má náš detektiv prostě na maléry nos, pokud nejde o "detektivní klišé". Opět nastupuje policejní vyšetřování a práce koronera. Zdá se, že má náš detektiv převážně spíše "poradní funkci", než aby se sám zapojil do vyšetřování, udílí rozkazy a čeká na výsledky. Náš "provozní" bistra má, jak se zdá, stoprocentní alibi. Příběh jsi utnul na pěkném místě, není nadto popohnat čtenářovu zvědavost...


Nedostatky:

- přímá řeč, jukni do nějaké dobré knihy, nebo na net, jak na přímou řeč, znaménka ti chybí, popřípadě jsou znaménka za uvozovkami a ne před nimi na konci přímé řeči, což také není dobré, tady je jeden z mnoha linků (pomůže strejda Google nebo jiný vyhledávač): https://www.pravopisne.cz/2012/10/pravidla-jak-se-pise-prima-rec/

- opakování slůvek, nevypadá to pěkně, když se v souvětí nebo v odstavci opakují tatáž slůvka bez zjevného důvodu, nebo by mohla být nahrazena slůvkem s podobným významem, zde například: služebna, bistro a podobně, ano, mnohdy je to docela obtížné

- čárky, pročti si text pozorněji a doplň do textu čárky, například u oslovení nebo souvětí, i chybějících čárek si čtenář všimne, ono to pak působí docela rušivě

- pozor na shodu podmětu s přísudkem, například zde: po skončení studia se jejich cesty rozdělili - rozdělily, i zde napomůže pozornější pročtení

- číslovky, nepoužívej je, pokud to není nutné a nejde o přesný údaj (viz váha, výška, a podobně), ale opiš je slovy, nevypadá to hezky

- v textu by se našla i práce šotků Překlepníčků, zde pomůže kupříkladu i automatická kontrola pravopisu nebo další pár očí navíc

Na textu by se dalo zapracovat a to nejen pro gramatické stránce. Dodat mu více atmosféry a tajemna, více detailů a maličkostí, vše se počítá, nechci abys napsal popisy na deset stránek, ale celé vyprávění na mne působilo poněkud sterilně. Chce to více života, více barev, vůní a dalších věcí, které udělají příběh zajímavějším...

Hezký den a múzám zdar a mnoho úspěchů v další tvorbě.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Novalie
(12.12.2021, 23:06)
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
jeník
(7.12.2021, 01:25)
lucy11
(26.11.2021, 18:28)
obr
obr obr obr
obr
Když zavřu oči ...
Gar
Chemické reakce...
Láďja
29. Stín nehodl...
pilot Dodo
obr
obr obr obr
obr

Hučí mi
alder
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr