obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Osud si cestu najde."
Vergilius
obr
obr počet přístupů: 2915923 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39806 příspěvků, 5841 autorů a 393365 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: ROBINSON ::

 autor Sára Černá publikováno: 07.03.2021, 15:05  
KLASICKA POVIDKA
 

ROBINSON


Otevřel asi už desátou popelnici a prohrábnul holí její obsah. Stále tam bylo to samé. Odpadky, nějaký špinavý oblečení, který už se nedalo využít a shnilé jídlo - nic k užitku. Chvíli se tam přehraboval a pak zaklapl víko. Sakra asi nic nenasbírám pomyslel si a vyrazil k nedalekému bufetu. Z popelnice na něj přešel hnusný smrad, který cítil v nose celou cestu.
Nebyl pořád bezdomovcem. Pracoval v tiskárně dvacet let jako pomocný dělník a práce ho docela bavila. Se svou ženou žil patnáct let ve starém pavlačovém bytě, kde byl docela spokojen. Pak ale žena zemřela na rakovinu a on zustal sám jako kúl v plotě. Pak zavřeli tiskárnu a on se pokoušel najít jinou práci, jenže mu to nešlo.Obcházel všechny možné práce, ale v tu dobu začal pít alkohol takže ho vyhazovali hned dveřmi ven. Zanedlouho se dostal do dluhů, musel prodat byt a zůstal na ulici. Přesto se mu bezdomovectví nehnusilo a on si říkal ,,Robinson"
Přišoural se ke stánku kde stáli ostatní bezdomovci a mezi nimi kolovala lahev s rumem. Přišel k jednomu z nich Igorovi, kterýho znal:
,,Tak co jak se máš?"
,,Bída dnes jsem z automatu na kafe vylovil deset korun to je všechno co mám. Jo a tu lahev rumu, ta je moje.."odpověděl
,,Jo já byl prohrabávat popelnice a taky jsem nic nenašel"
Sedli si na lavičku a Igor mu podal lahev rumu ..
,,Kdes ji vzal?"
,,Ale dostal jsem ho od jedný paničky.Občas ji chodím mýt schody. Je po nemoci a už nemůže nic dělat..
,,Ty s ní jako..."
,Co tě nemá já už ani nemůžu"
Lokl si rumu a podal mu lahev zpátky
,,To je dobrý.".
,,Jo jo.. je to dobrý.."odpověděl Igor a taky si loknul
Chvíli tam tak seděli a přemýšleli co budou asi dělat v zimě, když zemi pokryje sníh a oni budou vystaveny všemu tomu mrazu..Všechny noclehárny byly většinou hned obsazený a tak se stalo, že museli trávit čas venku. Někdy se taky stalo, že když tam náhodou bylo místo nemohli zaplatit za ani ten symbolický poplatek za který se tam pronajímala postel. Kolem nich šla jeptiška z nedaleké fary a zastavila se z nich.Znali ji podle vidění..
,,Co tady děláte mládenci?"
,,Jako vždy, sestro, velebíme Boha.." řekl Igor
Robinson se nevraživě zakřenil. Neměl rád jeptišky stejně jako kněze a celou církev.Přestože žil stejně jako ostatní z dobročinnosti jinejch lidí a z pomoci charity, nemohl přijít náboženství na chuť.Kdyby existoval Bůh, tak by to asi zařídil úplně jinak...
,My si tady dláždíme cestu do pekel" dodal nakonec a znovu se na ní zakřenil
Jeptiška zahrozila prstem a sedla si k nim Její tvář byla bílá jak dětský pudr a ruce měla mozolnaté neustálou prací na zahradě.,,Měla bych pro vás práci mládenci "
Nechápal proč jím říká mládenci nesnášel to Chtěl už něco říct když se zadívala na Igora, ale on se usmíval
,,Jedná se o pomocné zahradnické práce.Když práci skončíte budou i peníze"
,,Jo tak dobře řekl nadšeně Igor a ,,kdy máme přijít?"
,,Zítra"
Odsedl si od něj
,,Já nikam nejdu, seš blázen, že tam jdeš..."
,Proč živím se jak se dá"odpověděl Igor
Vstal a znechuceně nechal svýho kámoše ať si dál popíjí rum. On určitě nalezne něco jiného lepšího než práce na zahradě někde na nějaký faře. Ne že by se bál práce ale představa práce na faře se mu hnusila. Zašel za roh a šel dál ulicí lemovanou obchody a zahrádkami, kde popíjela mládež pivo. Nad hlavou uslyšel nějaký letadlo. Zahrozil směrem do oblak a šel dál. Ještěže bylo po druhé světové válce, slyšel o ni vypravět svého dědu a podle jeho slov to bylo hrozné. Jeho děda se dostal do koncentračního tábora, protože byl Žid a on to zázrakem přežil.
Šel dál občas otevřel popelnice a proštoural je dlouhou holí. Pak si z koše vyndal kelímek na kafe a sednul si na roh a dal jej před sebe. Seděl tam asi hodinu ale nikdo mu nic nedal Kdyby byl Bůh tak by to všechno asi zařídil jinak ne?.Spravedlivě- Asi by nezavřeli tiskárnu a nevyhodili by ho z práce. On by nemusel být na ulici a žebrat o drobný. Začalo hustě pršet. Schoval se do přístřešku odkud pozoroval rodinu s hrajícími se dětmi, kteří čekali na autobus. Autobus přijel. Rodina nastoupila a on tam zůstal sám..
Povzdychl si a prohrabal igelitku, jestli tam nemá něco k jídlu. Nic tam nebylo. Povšiml si party mladíků, kteří se k němu blížili, Bude průšvih, cejtil to v kostech..
Mladící se k němu přiblížili a jeden z nich v kšiltovce si stoupnul přímo před něj:
,,Hele bezďáku, dáme ti co proto!!"
Zadíval se na něj:
,,Co jsem vám udělal?"
.,Nic seš bezdomovec a špína a my ti dáme co proto"
Jeden z nich mu sebral klobouk a hodil ho do kaluže ostatní do něj začali kopat Cítil jak mu odněkud teče krev ale v zásadě se jenom bránil rukama před sprškou ran. Začali houkat houkačky a blížilo se k nim policejní auto
,,Hele padáme" řekl jeden z těch kluků a začali utíkat pryč..
Zůstal tam sám Tady to má Je bezdomovec a všichni si myslí, že se k němu můžou chovat jak se jim líbí... Zasloužil si to. On těm klukům rozuměl Kdyby byl v jejich postavení, udělal by to samý Kdo by se staral o nějakýho bezdomovce? Policejní auto kolem něj projelo bez zastavení. Nejspíš mělo mnohem důležitější práci než starat se o nějakýho zmlácenýho hastroše.
¨Ještě chvíli tam seděl a pak vstal a šel ulicí. Z nosu mu tekla krev Neměl ani kapesník aby ji zastavil .. Lilo a on byl za chvíli celej promklej.Asi po třičtvrtě hodině se mu povedlo vrátit se ke stánku, kde potkal Igora, jak proti němu vrávorá....
,,Hele je to bída došel mi rum" zahulákal opile Igor,,Co se ti stalo?" ukázal na jeho tvář
,Ale upadl jsem" řekl a nechtěl se mu svěřovat s potyčkou
,,Blbej den" řekl Igor..
.,,Až tak blbej neni" odpověděl Robinson a zadíval se na okýnko u stánku, který zůstalo otevřené..
Igor ačkoliv byl opilý si toho taky všiml..
,Ty myslíš jako vykrást to.."
,,Jo jasně nebude problém.." odpověděl Robinson..
,,Hele prr já si s policajty nebudu zahrávat, v kriminále je to děs máš sice stravu a postel ale nemůžeš tam sedět na vzduchu jako teď a chlastat rum." potřásl hlavou Igor.
,,Hele nebuď křen a pojď mi pomoct" zavolal Robinson, kterej se začal sunout přes okýnko dovnitř do stánku Igor mu pomohl a za chvíli mu Robinson podával párky a lahve z alkoholem..
Tu noc měli pod mostem hostinu. Pozvali všechny co tam přebývali a nad ohněm opékali buřty a bylo jim hej Jenom Igor se stále bál..
,Na to přijdou "
,,Ale neboj" říkal mu Robinson..,,všechno bude v suchu.."
Dny ubíhali a nic se nedělo až na to,že se v okýnku stánku objevila mříz..
Už se jim to nepovede povzdechl si s určitou nostalgií Robinson když se na ní díval.
Zase nastali chudý časy. Prohrabávání popelnic a sezení na rohu už ho přestaly bavit. Začal být z toho zoufalej, když uviděl Igora ve společnosti nějakýho muže, který nebyl bezdomovcem hned od
pohledu. Igor mu zamával a on k nim přišel:
,,Tenhle pán, ukázal na něj Igor, ,,je tak laskavej, že nám zaplatí jídlo v hospodě.."
,,Jo vážně?" zašklebil se Robinson, protože se mu to nechtělo líbit.
,,Jo" přisvědčil znovu Igor a muž se k Robinsonovi otočil a natáhl k němu ruku
,,Já jsem Drobný Michal., říkají mi jenom Drobný"
,, Robinson" řekl Robinson trochu nevrle protože se mu to celý nechtělo líbit..
Začal tomu věřit až když se před ním na stole v hospodě objevila porce svíčkové. Igor se na svou porci vrhnul jak smyslů zbavenej a on po chvíli taky, protože už několik dní nejedl. Když dojedl,
chtěl poděkovat Drobnému, ale ten se na něj sebejistě zatvářil
,,Vím , co chcete říct, ale nestojím o žádný díky. Je mi líto chudáků jako jste vy, co se o sebe nedokážou postarat a nic jiného mě nezajímá..."
Spolknul co chtěl říct a cítil, jak se mu vzteky hrne krev do hlavy.Pak ho něco napadlo. Počká až půjde Drobný na záchod a tam ho obere.Nešlo mu o peníze ale o princip, Drobný se nad nim povyšoval, ukazoval mu, že on na to má. To nesnesl. Radši byl když ho zmlátili. Aspoň to mysleli úpřimně.
Za chvíli opravdu Drobný vstal a vydal se na záchod Robinson šel v závěsu za ním. Ve dveřích vyndal nůž a píchl ho ze zadu do zad a s kapsy kalhot mu vybral peněženku.Pak vyběhl ven a za sebou slyšel volání o pomoc.
Než se stačili všichni vzpamatovat , byl venku a v ruce držel peněženku a nůž, kterej ve stresu držel stále v ruce. Začal utíkat až se zastavil, posadil se na nějaký schody domu. Jakoby mu teprve teď došlo, co udělal. Teď určitě seberou Igora a budou ho vyslýchat a on jim řekne celej příběh o něm o Robinsonovi. Nůž si začal chvílí prohlížet a pak ho vyhodil do křoví..
Peněženku stále držel.Nějak se mu ji nechtělo otevírat. . Začal se toulat po městě a bloudil aniž by se co jenom do peněženky podíval. Až navečer ho zmohla únava a vrátil se pod most, kde přebýval a hledal Igora, ale nikde ho neviděl. Sednul si na svůj karton rozložený na mokré zemi a konečně otevřel peněženku. Byly tam nějaký peníze a fotka nějaký holky Měla černý vlasy , zelený oči a
pěkný milý obličej. Stála u stromu a něčemu se smála. Zezadu bylo napsaný: Michalovi jeho Pavla. Vlastně byla docela podobná jeho chudince ženě, když byla ještě mladá. Zandal fotku zpátky Proč to vlastně udělal? Proč ho okradl a ještě píchnul nožem když mu bylo jasný,že mu to jen tak neprojde? Věděl proč to udělal.Věděl taky, že si za to půjde sednout. Podle něj ale žádnej Bůh neexistoval, ani žádná spravedlnost, rozhodl se udat sám..
Lehnul si na svůj karton, přikryl se starým kabátem a ráno se rozhodl že půjde na faru.
Fara byla nedaleko prá zastávek autobusem na konci města Nastoupil do autobusu a jel načerno .
Vystoupil na zastávce. K policejní stanici vedla travnatá cesta. Vydal se po ní a u ní se zastavil. Nakonec vešel dovnitř. U přepážky seděl policajt a luštil křížovku,
,,Co chcete?"
,,Jdu se udat." řekl Robinson ,, Já jsem skoro zabil pana Michala Drobnýho, jednoho chlapa, který zaplatil mě a Igorovi večeři. Píchnul jsem ho nožem a obral o věci ."
Pak následovalo to co čekal. Policajt ho hned odvedl vedle do kanceláře, kde mu hned nasadili klepeta. V cele se dozvěděl, že Drobný zemřel. Pak když byl sám vzal pásek a pomalu si ho pověsil na skobu, co visela na dveřích a dal si pásek kolem krku. Nechtěl aby ho někdo litoval. Všichni do něj můžou kopat, ale nikdo ho nesmí litovat to nesnášel. To dělalo zlou krev a vydechl naposled.


 celkové hodnocení autora: [ - ]

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 1 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 07.03.2021, 15:03:15 Odpovědět 
   Zdravím a vítám na SASPI.

Povídka začíná vcelku zajímavě. Ani takový houmelesák to nemá lehké. Prohledává popelnice a hledá v nich něco dobrého či užitečného. Náš hrdina je opravdu jakýmsi Robinsonem, ztroskotancem v životě, který mu snad nachystal sám Osud. Líbí se mi myšlenkové pochody hrdiny, stejně tak jeho rozhodování, ano, stal se bezdomovcem, ale nemohl za to, proč vše nesvalit na Boha? Ono přepadení bylo nejspíš díky chvilkovému pomatení mysli, vlastní spravedlnost? Konec povídky je smutně laděný, Robinson se oběsil. Proč mu v cele předběžného zadržení nechali pásek? Nejspíš nečekali, že ukončí svůj život tímto způsobem, sebevražda není řešení, ale jej patrně nečekalo už nic dobrého. Neumírá naděje jako poslední? Zápletka i její vyústění je jasná, další zmařený život. Jakou cenu vlastně lidský život má?

Pozor na:

- chybějící čárky (v souvětích a u oslovení),
- občas schází mezera v textu,
- chybějící znaménka na konci vět,
- používej tři tečky, ne dvě,
- pokud Tvůj editor neumí uvozovky dole, používej jen ty nahoře,
- jak na přímou řeč napoví strejda Google,
- tu a tam se v textu objeví nějaký ten překlep,
- občas to zavrže ve stylistice.

Mnohé chybky jsou z nepozornosti a pozorné přečtení, nebo další pár očí navíc, napoví. Ono to nevypadá hezky, když je text plný nedostatků...

Hezký den, múzám zdar a mnoho zdaru v další tvorbě.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Novalie
(12.12.2021, 23:06)
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
jeník
(7.12.2021, 01:25)
lucy11
(26.11.2021, 18:28)
obr
obr obr obr
obr
1 000 slov o Fr...
Jackie Decker
Smrt je východi...
Carlos73
Veselou frustro...
Droom
obr
obr obr obr
obr

Hrdinka bez písmene
RastoO
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr