obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je svátost, kterou je potřeba přijímat na kolenou."
Oscar Wilde
obr
obr počet přístupů: 2916105 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39836 příspěvků, 5847 autorů a 393429 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Průjezd V. ::

 autor asi publikováno: 18.11.2021, 23:24  
... v koloně

napsáno dlouho před 2.7.2021
 

Teplo? Tady? V noci? …
Zajímalo by mne, kdo tohle vymejšlí. Přesuny tohohle tady a tudy. Jediná cesta, která stojí za něco, jenže je jen jedna. Pro všechny. Zbytečný tím unavovat svoji mysl. Stejně jedu, my všichni. Máme naloženo, jsme jištěný. Jo, věřím našim. Co jiného mi zbejvá? Co Vám vlastně zbejvá než věřit? Musíte spolehnout na druhý. Samozřejmě na velení, no já spíš věřím na lidi. Přece těm, kdo jsou tady kolem je jasný, co vezem. Co se stane, když …tak dost, tyhle úvahy nikam nevedou.
Znovu v klidu. Převoz po týhle cestě. Nejlepší, nejdelší a jediná v týhle divný zemi, která spojuje, je jedno co a koho. Zkrátka jsme na ní. Ne jen já, celá kolona, jištění vpředu,´vzadu, středu, u nákladu a hlavně někde kolem je podpora. Naše, pevně věřím. Nevidím a to je nejspíš dobře, ale věřím. Střídání jednotlivejch úseků, kolikátej asi tenhle je. Končit bude nejspíš za tím ostrohem, tam zas další.
Je tu trochu podobný jako u nás v Nevadě. No, trochu ve smyslu množství srážek. U nás je to hezčí. I když místní by nejspíš nesouhlasili. Místní? Jaký vlastně jsou? Který? Ty co jsme s nima, nebo ty druhý? Prej pomoc, naše, no, pak je tu tedy dost těch, co o ni nestojej. Ale, co já vím. Tohle není moje starost, ani tomu vlastně nerozumím, nejspíš ani nechci.
Proč jsme tady? Myslíte v týhle pojízdný rakvi? Připadám si jak ve smutečním průvodu. Kdyby trefili Jacka… tak… No, nechám toho. Jo, já proč jsem tady? No, tak úplně ve zkratce – jsem tu přidělenej. V trochu delší verzi – byl jsem přidělenej k tomuhle transportu jako řidič specialista – že tohle neznáte? To nejspíš nikdo. To je… jsem tady, nejspíš tečka.
Původně? Tady? V armádě? Tak popořadě, ano. Jsem v ní pořád, tady jsme vlastně jen půjčený, nejspíš tak by se to dalo ve zkratce napsat. Jsem od USAF Pararescue týmu. Za volantem? No kličky a cesty rozkazů jsou nevyzpytatelný a úplně přesně – sedím vedle. Je ale pravda, že je to divná práce. Tohle.
Je tu ještě Jack a Tobby. Jo, to Vám dodá klidu a jistoty. Zdar týhle akce, proto jsme my v ní, kdyby, něco. Kdyby něco, tak po nás nezbude ani ten popel. Nevím, co a jak si kdo představuje, že bychom zachránili. Dodržujem´ předepsaný rozestupy, ale stačil by první a poslední. .. Nechám toho, tyhle úvahy jsou k ničemu.
Vzpomněl jsem si na Jacklin, jednou jsme se s klukama domluvili a půjčili svý kluky na cvičení – simulace záchrany dětí. Děti byly nadšený – transport do vrtulníku, přelety. Jo, neměli jsme pak klidnej týden, možná víc, naše drahé s námi nemluvily, nevařily...a tak vůbec. Nejsme ale nezodpovědný, přece si ochráníme svý vlastní děti na cvičení.
No, tohle není cvičení a …nejspíš to není dobrej příklad.
Rozkaz je, dopravit z bodu A do B. V případě nebezpečí, pokud možno, nechat vše na doprovodu, střídá se kolem celý trasy, nezasahovat, přepravovat za cenu co nejmenší ztráty. Tenhle dodatek se mi zdá i docela vtipnej. Luk točí volantem a já …Nebudu psát žádný scénaře.
Za pár týdnů mi to tady končí. Jedu domů. Na chvíli. Děti budou zase o kousek větší, žena nebude jen na display, jo bude to fajn. Kdybych si mohl objednat, tak žádný přírodní katastrofy u nás doma a minimum mezinárodních konfliktů tak nejmíň na 3 týdny. Není to moc? NE!
Tohle není cesta, to je fakt děsivý. Tady je to úplně otevřený, celý zleva volný. Nechci dělat paniku, ale támhle vlevo tak 400 m, dál, 300m toho vidím taky, co to je? Nevypadaj, že jsou to zrovna ti, kterým tu pomáháme. Upřímně? Jsou to ti druzí. Jenže? Nic, žádná akce? Viděj naše? A ti co? Proč je nevezmou? Rozkazy?
Miluju jistotu v nejistotě. Nechci děsit kluka u volantu, ale já jsem připravenej. Nevím, jaký tady hrajem hry, ale já bych nejraděj, kdyby to bylo bez nich. Jestli jsou naši nahoře, a to nejspíš jo, tak jsme skoro v palebný linii. Teda rozhodně těch, co jsou nejblíž cesty. Vzal bych je hned. Ale kluci zepředu je tam taky nechali. Tváříme se, že je nevidíme? Nevidím z tohohle vozítka pořádně nahoru. Nejspíš tam někde naši vážně jsou a je to taková královská hra.
Šachy nemám rád. Kdoví, jestli je ty místní vůbec uměj. Nejspíš uměj jiný věci a navíc jsou tu doma. Kdybych mohl, posouvám ty auta očima. Si tak někdy říkám, co já tu vlastně dělám? My všichni? No, velení to nejspíš ví. Bez diskuse. Transport je nutnej, my jsme tady.
Pokračujem.


 celkové hodnocení autora: 97.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 2 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 18.11.2021, 23:22:53 Odpovědět 
   Zdravím.

Nejspíše je jedno, v které zemi (a konfliktu) se tato epizodka odehrává. Jde nejen o myšlenkové pochody hlavního hrdiny. Jde tady o život všech v koloně. A ačkoliv jako čtenáři víme více jen o samotném vyprávěči (než o ostatních), můžeme tušit, že v případném ohrožení budou i ostatní muži (či ženy) ve zbrani (bez ohledu co vezou a jak moc je tento konvoj důležitý). Škoda jen, že se jeden nedozví, jak to celé dopadne, protože ti druzí ("ti špatní) se dívají a vědí o tomto konvoji... Co se vyprávění týče (jeho formě a způsobu) jde o monolog, ovšem ne nezajímavý. Vyprávěči to v hlavě hezky šrotuje (myslí dopředu a sestavuje jednotlivé scénáře, co všechno by se mohlo stát - třeba i rovnou pokazit). Napsáno nespisovně (hovorovou řečí), ovšem od vojáka (specialisty) nemůžeme očekávat, že bude mluvit jako diplomat...

Hezký večer a múzám zdar.
 ze dne 26.11.2021, 21:02:14  
   asi: Moc děkuji za četbu. Je to pokračování k již zveřejněným. Očekávání je v pořádku, je šikovnej na jiný věci než je spisovná řeč. Dopadne? Dobře, průjezd uskutečněn, kolona jede dál. Všechny díly popisují určitou situaci v různých úhlech pohledů jejích účastníků.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
YellowSkye
(29.7.2022, 08:38)
IndigovaRuze
(24.7.2022, 09:11)
Bath
(14.7.2022, 15:52)
Personal Mastery
(8.7.2022, 13:20)
obr
obr obr obr
obr
Život
petulin
Veselou frustro...
Droom
V mezinoci
Malíř
obr
obr obr obr
obr

The Means of Death
NocturnalDaylight
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr