obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je odvaha, která se nebojí ničeho na světě."
Buddha
obr
obr počet přístupů: 2916058 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39836 příspěvků, 5847 autorů a 393429 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Být šťasten ::

Příspěvek je součásti workshopu: Recept na štěstí! vs. Recept na smůlu!
 autor The Shade publikováno: 02.02.2007, 20:12  
...
 

Už se vám někdy stalo, že jste se zamilovali? Nemyslím jen takové to pobláznění, když vidíte pěknou dívku, nebo vztah trvající sotva čtrnáct dní, ale když k někomu najednou cítíte něco, co k nikomu jinému na celém světě.
Je vám vším, její obraz máte stále před sebou. S ní usínáte i vstáváte, v její blízkosti jste básníkem i hrdinou. Poznali jste někdy dívku, za kterou by jste bez váhání položili život? Pokud ano a ona vaše city opětovala, asi jste byli šťastní. Denně jste se procházeli rozkvetlou zahradou, jejíž vůně vás očarovala. Nad hlavou vám švitořili ptáci, tráva byla jak nejměkčí koberec. Blankytně modrá obloha a na horizontu lehké, nadýchané červánky zakrývaly západ slunce.
Jak málo stačí k rozplynutí tohoto snu. Jeho roztříštění na tisíc kousků. Jen letmý, nepřítomný pohled. Pokrčení ramen a vágní tón hlasu. Vlahý větřík jí naposledy načechrá vlasy, když se na patě otočí a rozplyne v dáli jako přelud.
Půda pod nohama začne pukat. Nebe se zbarví do ruda. Smrad a síra. Hrozivý ryk. Eden je ztracen v nenávratnu. Kdysi nádherně vonící, rozkvetlý třešňový sad zachvátí hladové plameny. Hustý, černý kouř se válí všude kolem. Jeden blesk za druhým rozčísne temná mračna a ozáří okolí. Slzy beznaděje stékají po lících a padají na rozbahněnou zem. Na kolenou tu prosíš za její návrat, za milost pro své srdce. To ti puká žalem a oheň stráví bezvládné tělo i s raněnou duší.
Štěstí či smůla? Nebo snad osud? Ne je to v lidech, stačí věta, stačí slovo a člověku se zhroutí celý svět. Proč, ptám se. Proč má jediná bytost takovou moc, moc kterou může druhého uvrhnout do nejtemnější hlubiny, nebo vynést do ráje?


 celkové hodnocení autora: 85.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 6 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 2.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 8 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 44 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 leafe 30.06.2007, 11:46:29 Odpovědět 
   Hodně autoru říká ohrané dílo, možná mají pravdu, možná ale taky ne. Můj názor láska se nikdy neohraje. Vždyť to vydíme celá tisiciletí, ona hýbe světem. No ale k dílu, je pěkně napsáno, neurazí ale dalo by se z toho vytřískat určitě víc. Trochu si pohrat s úvodem aby nebyl nevšední a máš to v kapse. :)
 Miro Sparkus 30.06.2007, 10:22:24 Odpovědět 
   Začátek je klišé, jak už tu bylo řečeno. Prostřední část už je lepší. I když také tématicky ohrané, nebo spíše ohrané životem. Ale používáš poetické vyjadřování, to mnoho autorů nedokáže. Být to ale kdekoli jinde, řeknu, že je to dobré. Takhle je to prostě jen jinak popsaný pocit deprese. Nemohu říct, že je to špatné, to ne... Jen je to prostě už moc ohrané.
A konec. Ten konec se mi líbí. Hlavně poslední věta a odpověď na ni je jednoduchá, ale hůře se převádí do praxe. Nejde o to, že jeden člověk má nad námi tu moc. Je to o tom, že mi ho nechali, aby nad námi tu moc měl. Stačí jen být chladnějí a nepouštět si city k tělu. Nepřipouštět si to. Vím, že je to těžké, ale časem... třeba opětovným zklamáním, už to tak těžké není a děláš to, aniž bysis to uvědomoval. Takže se vlastně dá říct, že jde jen o chtíč člověka, aby ho někdo miloval, a když to nepřichází, přijde právě ta deprese.
 Mathew 18.02.2007, 22:31:11 Odpovědět 
   Nevím, jestli to "proč?" na konci byla skutečná otázka, či snad jen řečnický obrat. Ale to, co popisuješ zní jako typická deziluze. Problém patrně netkví v moci toho druhého, nebo v tom co dokáže, či ne, ale v tom co ty sis myslel, nebo cos očekával. Myslím, že to, co jsi popisoval zažil každý, ale otázka zní, zda si dokážeme přznat, ž to není láska. Jsme schopni si přiznat, že jsme si spletli lásku s vlastnictvím?
Máš tam spoustu pěkných obratů, škoda jen, že mě to nějak nedokáže vtáhnout(to může být osobní), zkrátka se mi to zdá na filosofii moc plytké a na cosi, co je napsáno "jen tak", moc hluboké.
 ze dne 20.02.2007, 14:49:48  
   The Shade: Díky za komentář, nedokážu sám svoje práce objektivně posoudit, tudíž jsem rád, když se k nim vyjádří jiní. Většinou, když něco napíšu je to ventilace pocitů a emocí. Nevím jestli to co jsem cítil k té o které ve svých "dílech" píšu byla, nebo nebyla láska, ale pokud ne rád bych ji poznal, protože si myslím, že něco takového už nikdy nepoznám.
 tomuz 11.02.2007, 3:40:01 Odpovědět 
   jojo, laska laska i boli. prvni pulka je klise, ale na druhou stranu to pak pekne kontrastuje se zaverem. coz je vsak zase dilo toho klise. pekny, ale ohrany.
 Šedo 10.02.2007, 15:14:58 Odpovědět 
   Klasické...
 Kaunaz Isa 10.02.2007, 15:11:54 Odpovědět 
   Přijde mi to takové...snad známé. Téma lásky je holt hodně oblíbené, a tak se nemůžeme divit faktu, že všechny ty jindy zajímavé věty působí malinko fádním dojmem... 2.
 Dina 05.02.2007, 16:45:38 Odpovědět 
   Sice jsem si to musela převést naopak, ale i s tím překlepem se ti to povedlo. Dobrý námět, dobrá zobrazení. 1,0000005
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
YellowSkye
(29.7.2022, 08:38)
IndigovaRuze
(24.7.2022, 09:11)
Bath
(14.7.2022, 15:52)
Personal Mastery
(8.7.2022, 13:20)
obr
obr obr obr
obr
Dopis Austrálii...
xanti
Proti osudu 1. ...
Kessler
Tepatická špion...
Džordž J.S.
obr
obr obr obr
obr

Posel smrti VI: K. IX - Jako v...
Lukaskon
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr