obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Když osud otvírá jednu bránu, druhou zároveň zavírá."
Victor Hugo
obr
obr počet přístupů: 2915928 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39806 příspěvků, 5841 autorů a 393365 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Tobě ::

 autor Mýna publikováno: 16.02.2007, 20:51  
O jednom hektickém vzplanutí
 

Ležím u Tebe na koberci. Upatlávám skleničku s whiskou a hledím před sebe. Po páteři mi sjede studená krůpěj potu. Otočíš se na bok, abys do sebe obrátil dalšího panáka. Zaměřím se na etiketu slavného pana Danielse a udělá se mi zle jen při pohledu na obsah. Nevím, proč to tak rád piješ. Asi mi chceš dokázat, že na drahý pití máš.
Zapálíš si cigaretu a podáš mi ji. S vděkem nasaju kouř do plic. Mlčíme. Post coitum. Dnes naposledy. Tak jako včera, předevčírem, před měsícem... Pořád dokola. Rukou Tě pocuchám v blonďatých vlasech. Po tváři se Ti rozlije blažený úsměv. Vím, co na Tebe platí. Místnost se pomalu halí do kouřové clony. A Ty se mi v ní ztrácíš. Za dvě hodiny to bude hořká realita. Ještě celých stodvacet minut tu s Tebou budu ležet, popíjet Jacka, líbat se, milovat, kouřit jednu cigaretu za druhou, mluvit, smát se. Chtěla bych si tu chvíli prožít co nejvíc, ale paradoxně se zvedám a jdu do koupelny.
"Jdeš si hodit sprchu?" hulákáš za mnou. Nepostřehneš, jak na sebe fascinovaně hledím do zrcadla. Studenou rukou se chci dotknout odrazu naproti. Mám pocit, žes mi mou nevěru vytetoval na čelo, že vyjdu z domu a lidé si na mě budou ukazovat. Všude po těle Tě cítím, vím, že ten pocit nesmyju. Těžko se myje černé svědomí.

Děsím se příchodů domů, do poloopuštěného bytu, kde se na mě těší jen rezavý kocour, kde se míjím s mužem, který mi kdysi byl nejdražším.
Děsím se lhaní, že jsem byla u kamamrádky, na nákupech, v práci. Zatímco jsem se s Tebou milovala v autě, v lese, na pokoji lékařů, ve sprše...
Děsím se povinného vysedávání u večerních zpráv, nuceného hovoru, jak jsme se měli v práci.
Děsím se pravdy, která jednou zákonitě musí vyplavat na povrch a pak... Co bude pak? Budu dál lhát, zapírat nebo se vzdám, abych se konečně zbavila toho věčného napětí? Budu ronit slzy, prosit za odpuštění? Nebo si sbalím věci a zazvoním u Tvých dveří? Chce se mi úpřimně zasmát na tak naivní myšlenkou. Můžeme fungovat jen jako milenci. V reálném životě nemáme šanci.

Stojíš ve dveřích. Trochu mi naskočí husí kůže, když se odlepíš od futer a jdeš ke mně. Hladíš mě ve vlasech, na šíji, zádech... Tiskneš se ke mně, víčka se skloní v tichím odevzdání, opírám se o umyvadlo. Uhýbám hlavou před horkými rty, co tak strašně pálí. Zatmívá se mi před očima, slyším šeptání, ruce Ti tančí po mém nahém těle. Sklouzáváme na podlahu, držíš mi ruce nad hlavou, pevně je svíráš, šeptáš, že mě nikdy nepustíš... Dlažba nepříjemně studí, ale v tenhle moment je mi to jedno.
Pak se mi podíváš do očí. Snažím se vyčíst něco z Tvého upřeného pohledu. Máš mě v hrsti. Nemám kam utéct. Možná se Tě v takové chvíli i maličko bojím. Musím to skončit, tohle přesahuje rámec dohody, bouráš všechny hranice, co jsme si postavili! Přerůstáš mi přes hlavu, nejsme schopni ovládnout se ani v práci, šílím z Tvých pohledů na oddělení, šílím vzrušením i strachem.
A i přesto, že Tě pokaždé v mysli opouštím, vím, že čekám na pravý opak. Čekám na ta jediná slova, řekni je a zůstanu. Pověz mi je, třeba zašeptej, a já za sebou spálím všechny mosty.
Mokrá těla se k sobě tisknout v posledním záchvěvu slasti. Sklouzneš ze mě, nepřestáváš mě hladit...

Projedu hřebenem vlasy. Obličej lehce přepudruju, rty obtáhnu jemnou rtěnkou a sladce na sebe s úsměvem mlasknu. Celou dobu mě pozoruješ.
"Nechoď ještě," zaškemráš, ale dnes mě nezlomíš, vrtím hlavou, vklouznu do černých střevíčků, pomáháš mi do kabátu, pokoušíš se mě líbat, ale utíkám ti. Už si nenechám dát ani pusu na rozloučenou, schálně před Tvými rty uhnu a mizím s klapotem po schodech, nesmím se ohlížet, i když vím, že na to čekáš...

V podzimní uplakané noci čekám na tramvaj do stanice Stereotyp. Stanici Touha jsem před pár minutami opustila. Vracím se do reality, vypouším Tě z hlavy s klapnutím dveří našeho bytu.
Naproti mi přiběhne kocour, beru ho do náruče.
"Tys přišel přivítat paničku? Hodný kocourek, hodný. Kdepak máš pána?" Sedí v kuchyni. Potmě? Blinku vypínačem.
"Ahoj, proč si nerozsvítíš?" Místností se rozprskne žluté světlo. "Dal jsi Montymu konzervu?" Hladím kocoura a nahlížím do lednice. "Byl jsi nakoupit? To je fajn, já celý odpoledne prospala, včera byla to odpolední hrozná! Tři příjmy, primář nervózní a ještě k tomu jsem sloužila s Radkou, tou mladou kočenou, co k nám nastoupila,." šveholím, zdá se tu být podivné ticho.
"A jak bylo dneska v práci?"
"Dneska? Jo fajn, už byl klídek." Rozdělávám kocourovi konzervu.
"A příjmy jste měli?" Co se k čertu tak vyptává?! Nikdy ho to nezajímalo, nemocnice nesnáší a obvykle je mu jedno, jak jsem se měla, poslouchá jedním uchem tam, druhým ven.
"Jo jen nějakýho pána."
"Jinak nic?"
"Co tě to nejednou tak zajímá?" vyjedu nepřiměřeně!
"V devět večer k vám přivezli máti." Otvírák na konzervy mi vypadne z ruky a břinkne o plovoucí podlahu. A je to tady!
"A.. a... co se jí stalo?" koktám. "Šla jsem dřív z práce, museli jsme se minout..." Zavrtí hlavou.
"Slabá srdeční příhoda." Odmlčí se. Pak se na mě podívá:
"Ne. Neminuli jsme se. Tys tam vůbec nebyla." Rozklepaná se posadím na okraj židle. Monty může zešílet, jeho Whiskas stojí na lince a nevypadá to, že by mu ho jeden z nás naservíroval.
"Kde jsi byla?" hlas se mu mírně zachvěl. Uhnu pohledem a rychle vyškrabávám konzervu do kočičí misky. Kocour zaboří čumák do voňavého masa a už ho nic jiného nevzrušuje. Jak ráda bych si teď vyměnila role.
"Můžeš mi odpovědět, kde jsi k čertu byla?!" Na suchou polknu a chci ze sebe vypustit rychlou lež, jak nikdy v životě.
"Ahá! Já idiot se špatně ptám! Tak s kým jsi byla?!" Stojím jak strašák v zelí, ruce mi odevzdaně klesnou. Tak mi jednu vraž, ať se ti uleví.
"Je to ten mladej doktůrek, že jo?!" Vytřeštím oči, ale jen v mysli, zachovávám tělesný klid.
"Jsi paranoidní! Kde jsi, prosím tě, byl na takové blbosti?! No tak jsem měla volno, potřebovala jsem si něco zařídit! Nemusím ti přece hlásit, kde jsem! Nejsem tvůj majetek!" Nejlepší obrana je útok. Pro větší efekt zdvihnu otvírák a demonstrativně s ním třísknu o stůl.
"Dělej si, co chceš, ale hlavně mi, do prdele, nelži!" Zhluboka vydechne:
"Já vás viděl..." zašeptá. Podívá se na mě tmavýma očima, poprvé v životě, poprvé po pěti letech společného bydlení, v nich vidím slzy. Musí to vědět dlouho. Přestávám se bránit.
"Jak dlouho to trvá?" Dosedám naproti němu. Slzy dopadají na stůl.
"To nechceš vědět."
"Měsíc, dva, tři?" hádá. Proč to chce vědět, copak se můžu přiznat, že to trvá přesně ode dne, kdy jsi k nám nastoupil? Nechci brečet, nebudu!
"Do háje, proč teď brečíš?! Šoustáš s nějakým.... nějakým..." hledá ta pravá slova, co by vyjadřovala jeho maximální opovržení a zhnusení. "S nějakým zasraným doktorským ksindlem a najednou tu roníš slzy! To je to taková láska!?"
"Vůbec ne!" vyjedu ve snaze přeřvat ho!
"Proboha tak proč!?! Co ti chybí?" Ty jsi mi chyběl! Chyběl mi někdo, kdo by mě měl rád...
"Byla jsem pořád sama! Věčně jezdíš po služebkách nebo jsi do večera v práci! Odsunul jsi mě naprosto stranou! Vůbec tě nezajímá, co dělám já! Žijeme tu spolu, ale já tu byla pořád sama! Zatraceně ty už se mnou ani nechceš spát! Kdy naposledy jsme se milovali?!"
"No že zrovna tohle používáš jako argument! Já nikoho nemám! Já ti nikdy nezahnul! Já jen jako vůl, dělám od rána do večera, aby ty ses měla dobře, tak promiň, že jsem poslední dny neměl chuť na sex!"
"Dny?!? Buď aspoň upřimnej! Naposledy minulej měsíc a ten jen protože jsem se tě skoro doprošovala!" Jdu od stolu do ložnice.
Schová hlavu v dlaních a mlčí.
"Kam jdeš?"
"Sbalit se."
"Půjdeš za ním..?"
"Ne. Vrátím se k Lucce a Petře, než si něco najdu."
"Proč nejdeš k němu?" Protože to nemá v reálným světě šanci.
"Protože ho nechci." Zoufale si prohrábne černé vlasy. Havraní, říkávala jsem mu... Už dlouho jsem ho nehladila ve vlasech... Stáhne mě za ruce k sobě. Mlčky hledíme do stolu.
"Skončíš to?"
"Skončím."

Roztřeseně píšu strohou smsku: "Vsechno prasklo, musime prestat!" Choulím se v koupelně na zemi, proud slz už nebrzdím, čekám... Čekám, doufám, že to řekneš dnes, byť třeba na rozloučenou. Jsem zoufalá, vím, že život s tebou nemá žádnou perspektivu, ale já Tě strašně chci! Nevyznám se v sobě, nechápu, co mě k Tobě tolik táhne!
Odpověď je vyčerpávající: "Dobre."

Sedím opřená o vanu a tiše brečím. Oranžové světlo pouličních lamp mě hladí. Takže přece jen konec.

Co jsem čekala...?


 celkové hodnocení autora: 98.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 26 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 29 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 161 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 cate 19.05.2010, 19:49:11 Odpovědět 
   Ty brďo... dejavu... uf.
 Thomas 20.01.2010, 11:58:14 Odpovědět 
   skutečná kvalita, že občasná chyba ani není vidět... trochu mě děsí neschopnost hlavní hrdinky odpoutat se a vzpomenout si na svou dávnou lásku... ale je to velmi autentické... hold děsivá realita... perfektní
 Ina 13.04.2009, 16:46:25 Odpovědět 
   Milá Mýno (Míšo),
Kdybych včera nespadla zde na saspi ze 6. na 25. místo v TOP, tak bych na tvou skvělou tvorbu nenarazila - a to by byla velká škoda. Na saspi mám jen poezii, 1 povídku v MTP a ostatní prózu doma v šuplíku (to jen na vysvětlenou, proč si dovoluji hodnotit prozaická díla). Celé Velikonoce se prokousávám tvými díly a nemohu se odtrhnout. Píšu také ich formou, převážně ze života. Rozhodla jsem se, že si četbu tvých poutavých příběhů nechám jako "zákusek" ke kafíčku - každý den jeden. To píši proto, že jsem tu pouze přes měsíc, ostatní tví čtenáři mají přede mnou náskok. Nebudu psát komentáře - byly by stejné - obdivné a kladné. Vidím, že na ně stejně nemáš čas odpovídat...
Měj se pohodově! Na každodenní zákusek se těší J.
 ze dne 14.04.2009, 18:42:35  
   Mýna: Milá Ino,
dlouho mě žádný komentář nepotěšil - jako ten Tvůj! Co víc, bych si mohla přát, než aby si čtenář nechával moje dílka ke kafíčku, jako zákusek, jako oslazení dne. Děkuji, děkuji, děkuji! Je to krásný pocit! A pokud by jsi změnila názor - piš komentáře, ikdyž se zdá, že na ně neodpovídám - radši pošlu děkovný vzkazík a zrovna tak si pozitivním komentářem osladím den - u kávičky:)
Přeji příjemné čtení a vůbec krásný den!
M.
 Michal Chocholatý 21.07.2008, 14:55:04 Odpovědět 
   Opravdově výstražné. Za jedna.
 paryba 11.04.2008, 13:30:31 Odpovědět 
   Umis skvele vtahnout ctenare a nepustit ho az do posledniho radku ze sparu sveho vypraveni. Prestoze na problemu, jeho prubehu i reseni neni nic netradicniho, umis to tak vyborne podat, ze muzu jen tleskat... a zirat.
 Hanulka222 23.11.2007, 19:36:33 Odpovědět 
   Zákonitá ironie života... pěkně napsaný...
 ze dne 24.11.2007, 13:13:01  
   Mýna: Děkuji:)
 Zuzka Brouk 01.09.2007, 12:47:14 Odpovědět 
   Co napsat.. Čte se to jako po másle - máš dobrý styl. Příběh je opravdu dobrý, i když možná trochu ohraný (nevěra je poměrně často omýlané téma). Líbí se mi jak jsou zachycené pocity hlavní hrdinky, to, jak se zmítá mezi svým mužem a milencem.
Prostě - skvěle zachycená realita všedních dnů.
1
 medojed 31.08.2007, 23:01:21 Odpovědět 
   O nevěře bylo již napsáno hodně příběhů, avšak tento velmi jemně vystihuje hrdinčiny pocity nerozhodnosti a osamělosti. Docela by mě zajímalo, jak by ten příběh pokračoval dál..
 Šíma 24.07.2007, 23:23:07 Odpovědět 
   No, když čtu ty komentáře ostatních čtenářů, najednou mě napadá, že nemám co bych napsal nového! Co je nevěra? Zbloudění, nebo hledání něčeho nového, co nám chybí a my se nedíváme na to, že můžeme přijít o to, co již máme, přestože je to jaksi chladné a tuctové, narozdíl od toho nového, co nás přitahuje a vábí? Dobrý to bylo...
 sirraell 25.04.2007, 18:22:20 Odpovědět 
   velmi dobre zachycena realita lidskosti, pocitu, zivota. Byla jsem vtazena do pribehu a toho si u literatury cenim. Vyborne, tudiz za 1
 ze dne 25.04.2007, 18:49:17  
   Mýna: Tak to mě těší a děkuju za hodnocení.
 Aki 13.04.2007, 16:54:18 Odpovědět 
   jo, tak už to v životě chodí... vždycky budeme chtít něco, co mít nemůžeme... a nejhorší na tom je, že když se nám nějakým zázrakem sny splněj, tak je za chvíli vyměníme za nový... moc hezky napsaný to je, fakt...
 ze dne 13.04.2007, 18:51:58  
   Mýna: jj, přesně tak, ale co už? Život jde dál... Nicméně děkuju za zastavení
 JAB 13.04.2007, 16:22:48 Odpovědět 
   pár překlepů či chybek přehlížím, docela hezky ztvárněno ženské nitro, jen bych introspekci rozehrál bouřlivěji a víc do hlubších rovin. Nicméně zdařilé.
 Kaay 24.03.2007, 2:28:42 Odpovědět 
   Moc moc milé a hezké.
 ze dne 24.03.2007, 7:57:38  
   Mýna: Děkuji:o)
 naivka nevšední 14.03.2007, 10:50:17 Odpovědět 
   I já jsem to četla jedním dechem. A velmi tomu rozumím... Patrně budeme mít leccos společného... Moc hezky napsané!
 ze dne 14.03.2007, 12:16:31  
   Mýna: Děkuju, moc všem
 Anquetil 11.03.2007, 10:41:23 Odpovědět 
   Naprosto skvělá povídka, je tak plná intimních pocitů, kolísání i šokující gradace.

Jen technická poznámka ke správnosti pojmenování nápoje: slova whisky i whiskey jsou nesklonná. U tebe se jedná o Jack Daniel´s Whiskey, tedy o mluvnický tvar s přídavným jménem přivlastňovacím v názvu (= Danielova), místo veskrze chybného: „etiketu slavného pana Danielse“, patří správně: „etiketu slavného pana Daniela“. Více zde, i s fotografií http://www.epika.cz/index.php?p=dilo&c=4243 A důkaz, že opravdu vím, o čem mluvím http://www.epika.cz/index.php?p=dilo&c=8479
 ze dne 11.03.2007, 15:09:03  
   Mýna: děkuji:o) a a taky děkuji za technickou připomínku
 Mýna 20.02.2007, 16:12:40 Odpovědět 
   děkuji, děluji, děluji:o) Až bude více času, ráda se podívám na vaše dílka:o)
 Luitgarda 18.02.2007, 21:21:22 Odpovědět 
   Nenapadá mě, co bych mohla říct, abych neopakovala ostatní. Je to skvělý, propracovaný... Za jedna.:-)
 Lesillee 18.02.2007, 20:51:01 Odpovědět 
   spíš než jedním dechem, tak bez dechu...
 Corwin8 17.02.2007, 0:40:55 Odpovědět 
   Nádhera.
 Snílek 16.02.2007, 22:38:27 Odpovědět 
   Je to hezké.
 Kev 16.02.2007, 20:51:04 Odpovědět 
   Četl jsem to jedním dechem, je to výborné. Je to dnes (ne v dějové linii, ta je smutná:) milé pohlazení kvalitou.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Novalie
(12.12.2021, 23:06)
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
jeník
(7.12.2021, 01:25)
lucy11
(26.11.2021, 18:28)
obr
obr obr obr
obr
Con los Colegas...
Wheelies Devotee
Cena odvahy - 1...
Anne Leyyd
EKOLOGICKÉ POHÁ...
Petr Kaluža
obr
obr obr obr
obr

Hučí mi
alder
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr