obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Ženy jsou jako sny - nikdy nejsou takové, jaké bys je chtěl mít."
Luigi Pirandello
obr
obr počet přístupů: 2915622 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39719 příspěvků, 5791 autorů a 392129 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Kdo nepotřebuje vodu ::

 redaktor čuk publikováno: 07.03.2007, 18:21  
Tema "Voda" z "Rychlovek", pro jehož zpracování bylo 24 hodin, jsem pojal zprvu chemicky, ale pak se to mé bloudivé mysli zcela vysmeklo, v horor končící chválou saspi.
 

Probudily ho vnitřní geologické hodiny. Pocit, že už dlouho nebyl mokrý. Prohlédl, aniž otevřel své kamenné oči. Byl suchý jako troud beze stopy po kapce vody, dokonce i vzpomínka na ni se jen pomalu vracela. Ano, deště: tehdy ožíval. Z úst mu vytékaly proudy vody a z velké výšky padaly na zem. Vysmívaly se kolem letícím dešťovým kapkám. Přitahovaly pohledy lidí a zvláště turistů svou magickou činností, a současně je odkazovaly do bezpečné vzdálenosti.
Řekl si v duchu: co by ses rozčiloval, voda ti je přece lhostejná, zbav se své ješitnosti, tak jak jsi byl vytvořen v hlubinách země, odvodněn, přetaven, vodu prostě nepotřebuješ.
Ano, musím počítat s tím, že jednoho dne půjdu do důchodu. Ale proč už teď? Kdybych byl starý a pro výkon funkce neschopný, jistě by mě vystěhovali a nenechali trčet ve výšce, vysunutého nad kamenný štít starobylého domu i nad hrbolatý chodník hluboko dole. Odpočíval bych třeba někde ve vitríně v muzeu, v horším případě pohozen kdesi ve sklepě, v nejhorším pak roztlučen na kousky.
Tak promluvil kamenný vodní chrlič v podobě otevřené lví tlamy, plující nad čelní fasádou kulturní památky v jakémsi městě. Přízračná vodu chrlící hlava, v které dřímalo mýtické jádro vydolované z hlubin země, a přitom zvláštně nadpozemské.
Překvapilo ho naprosté ticho. Mrtvé ticho.
Podíval se na měděný okap naproti na domě. Nepoznával ho. Změnil svou zelenou barvu na zářivě ryšavě měděnou, sluneční. Drastická dehydratace! Dokonce dekarbonizace!! Městem zřejmě prolétl oblak velmi vysoké teploty spojené s dosud neznámým energetickým polem. Při odletu si vzal sebou veškerou vodu. Volnou i vázanou. To se stalo před delší dobou (týdny? měsíce?) jinak by přece musela někde zůstat stopa života!
Chrlič si představoval, jak odvodnění lidského těla probíhalo. Nadměrné pocení. Smršťování spojené s termickou smrtí v důsledku totální dehydratace. Kost a kůže jako u mumie. A pak zmizí vše, a zůstane jen jakýsi beztvarý prášek.
Lidé, zvířata, hmyz i veškerá vegetace! Vlastně vše živé se vytratilo, rozváto větry a víry točícími se mezi prázdnými budovami, nad opuštěnými ulicemi.
Co však čeká neživé předměty? Jistě došlo k rozpraskání tepelným šokem, k ztavování odvodněných komponent staveb, ale i betonu, malt, asfaltu, některých typů dlaždic. Počkat: teplota musela být nižší než 1000 stupňů celsia, nebo tak nějak okolo. O tom svědčí zachovaný a svou zářivostí a neporušeností se chlubící měděný okap pár metrů přes ulici.
Jistě! V podkrovním pokojíku vedle bydlel totiž student, který se chemii učil velmi nahlas.
Měděný okap, kterému se lví chrlič vysmíval, že on, okap měděný, mladík ještě neusazený, čurá svou rourou jen z malé výšky a ještě z tak nevábného otvoru, tak tento měděný okap mu poskytl další informací, nad kterou se chrličova kamenná hříva málem vztyčila hrůzou. Onen vesmírný poryv nevysál ze země a jejího ovzduší jenom vodu. Odnesl si v komprimujících oblačných rezervoárech i veškerý kyslík: Proto nedošlo k naoxidování mědi účinkem tepla. Ano, zavládla naprostá dezoxidace!!
Pak si chrlič vzpomněl, že student od vedle se učil i mikrobiologii a geologii. A došlo mu to.
Není třeba čekat na nějakou mimozemskou civilizaci, aby znovu vytvořila život na Zeměkouli.
I rozezvučel chrlič své kamenné hlasivky vnitřními vibracemi, které se šířily na všechny strany, i do hloubi Země.
Odesílal zprávu podpovrchovému světu, o němž lidé neměli sebemenší ponětí. Zpráva zněla takto:
„Zdroje podzemních vod: připravte se!
Anaerobní bakterie žijící dosud v podobě spór: připravte se!
Konečně přichází vaše šance. Je pro vás připraveno životní prostředí. Vystupte na povrch Země. Stanete se základem nového živého kmene nepotřebujícího ke svému životu kyslík. Hurá! Vpřed!!“
Chrlič si nebyl schopen vzpomenout, zda podzemní zásoby vody budou dostatečné k udržení a rozvoji života.
Však oni si, ti anaerobové, už nějak poradí!
Svými čivami, napojenými na geologická podloží vedoucí hluboko pod povrch zemský, kamenná lví tvář ucítila, že tam dole se něco děje. Pohyb a ruch, to jak spóry ožívají, množí se, a obrovským úsilím klestí cestu vodě na povrch. Škvírou v asfaltové vozovce vyrazil první pramen, v kterém jako na lodičkách plují první nejodvážnější anaerobní baktérie. Průkopníci, zakladatelé nové vývojové linie lidského rodu ten pravý rajský Adam a Eva.
Ďábel, či kdo to byl, co odňal dosud vládnoucímu lidstvu vodu a kyslík a tím je zničil, ten zrádný boží odpadlík nezvítězil. Bylo to jen Pyrrhovo vítězství. Ani v další vývojové fázi ve svém ničivém díle neuspěje. Ti malinkatí neviditelní tvorečkové ho svou tvůrčí silou přemohou. A když podzemní voda nevystačí? Zasáhne On. Od věčného hybatele, určujícího běh Vesmíru, který odehnal zlou moc, dostanou anaerobní bakterie odměnu, budu transformovány v hydrofobní anaerobní bakterie, nepotřebující ke svému životu kromě kyslíku ani vodu. Ano, jen plynný dusík a také zásobárny prvků z nitra země budou stačit. Kdoví jaké dosud neznámé chemické reakce nastanou. A život se rozvine a po mnoha milionech let vznikne nový člověk, který nebude ke své existenci potřebovat ani kyslík, ani vodu.
Tak mnoho přemýšlel a snil náš chrlič a děkoval měděnému okapu Hle, vidí jej, vidí, že dům naproti stojí nějak nakřivo, naklání se, objevují se obrovské praskliny. Své myšlenky chrlič nedokončil, své vidění nedoviděl.
Zřítil se s portálu budovy na tvrdý chodník a rozbil se na tisíce kousků. Pád nezmírnila vrstvička vody, pocházející z nitra Země, vody která neprošla jeho ústy. Dosáhl k němu některý její výstřik? Ne. Chrlič zemřel suchý.
Jak to bylo dál se, to už nejsme schopni dopovědět.
Lze však očekávat, že budoucí civilizace dusík dýchajících lidí, zvířat a rostlin na zemi bude zbavena požárů a koroze, a bude uctívat boha- stvořitele v podobě lvího chrliče. Proč takový symbol? Inu, jakýsi mýtus je v tajných knihách zapsán, jen pár zasvěcených se dozví, že byl vytvořen na základě rekonstrukce některých nezničitelných údajů uvedených na www.saspi.cz. Již méně, avšak přece, bude uctíván i měděný okap včetně okapové roury.
Poznámka lektora: dokonalejší civilizace bude spíše tvořena kovovými subjekty ze žáruvzdorných superslitin odolávajích případným dalším nájezdům Satana. Kapalným médiem bude tavenina, generovaná za pomoci tepelně-atomové energie pocházející ze středu Země. Vládnoucí ideologií se stane teorie mědi, tzv. Cuismus (zkomoleně též někdy nazývaná čukismem).


 celkové hodnocení autora: 98.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 4 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 8 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 26 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 čuk 23.09.2007, 20:59:27 Odpovědět 
   Díky za tvou přízeń. Potřeboval bych taky nějakou oživující vodu.
 Šíma 23.09.2007, 20:55:12 Odpovědět 
   :-DDD Není co dodat! Hm, bez vody je zle... Myslím, žes našel nový směr, jen netuším, zda-li literární, vědecký, filosofický nebo náboženský... ;-)

"Mattoni už není?" jak řekl Mathew, hlavně, že máme Tebe! ;-) Jdu se podívat na další dílko od svého oblíbeného autora...
 Mathew 08.03.2007, 17:03:20 Odpovědět 
   Běžím si pro pár lahví vody, jen se bojím té věty: "Mattoni už není!"
Čukismus je super, asi ho začnu vyznávat:o)
 ze dne 11.03.2007, 19:39:55  
   čuk: Díky za komentář a pěstování čukismu.
 sirraell 08.03.2007, 10:31:16 Odpovědět 
   Cukismus? ;o) I like that... za 1
 amazonit 08.03.2007, 6:57:34 Odpovědět 
   souhlasím s Lucienou.... anaerobi hydrofilní chemolitotrofní a možná termofilní - to je nejlepší kombinace na přežití:o)
 ze dne 08.03.2007, 8:21:57  
   čuk: Hydrofobní a ne hydrofilní. Ovšem samozřejmě: amazonitofilní.
 Luciena 07.03.2007, 18:21:37 Odpovědět 
   Teda, milý čuku, to je naprosto neuvěřitelné dílko! :-) Já jsem měla pocit, že spím a zdá se mi naprosto šílený sen :-))) A ten dojem byl tak intenzivní, že ještě chvíli po přečtení jsem seděla s nepřítomným pohledem... Ten konec je sice přinejmenším zvláštní - nic proti reklamám na propagujícím SASPI...
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Lusi
(12.8.2020, 12:36)
bizparsan
(10.8.2020, 12:15)
couture
(10.8.2020, 11:12)
Virgoacp
(8.8.2020, 09:18)
obr
obr obr obr
obr
V kůži hlavy st...
Neluschka?!
Tábor - Tábor
Rebejah
...A znovu básn...
jiřička
obr
obr obr obr
obr

Dračí stezka (11.kapitola)
Jackie Decker
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr