obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Je pouze jeden originál lásky, ale na tisíc způsobů."
W. Shakespeare
obr
obr počet přístupů: 2915618 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39717 příspěvků, 5790 autorů a 392125 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Výklad snu ::

 redaktor čuk publikováno: 20.04.2007, 18:54  
Některý sen zapůsobí na snícího velmi intenzivně i delší dobu po probuzení. Následující sen se mi opravdu stal, nic jsem nemusel vymýšlet, žádnou pointu, jen jsem hledal asociace k sněnému. tedy to vlastně není ani literatura, spíš necenzurovaný a neupravovaný pocit fantaskního žážitku.
 

Před několika dny jsem silně prožil sen, jenž mi připomněl jednu mladickou lásku a rozněžnil mě. Jako druhý iniciátor řetězce pocitů učinkoval film „Starci na chmelu“ (pamatujme si, že se zde hlavní hrdinka jmenuje Hanka), který jsem shlédl v televizi. Tu noc poté se mi zdál následující sen:
Navštívil mě jistý muž a požádal mě, abych zahrál divadlo jednoho herce o Zdeňku Mahlerovi, prý už jsem tento kus loni hrál (tomuto muži jsem před časem oznámil, že už nechci setrvati ve VTS, kde byl tajemníkem).
I přišel den představení a já jsem měl hlavu prázdnou, spoléhal jsem na inspiraci před vystoupením ( to je můj zcela standardní opakovaný sen, že vystoupím na jeviště a všechno zapomenu). Pár minut před začátkem jsem nebyl schopen říci o panu Z.M. jediné slovo. Nechal jsem se od dívky, jíž jsem neviděl do obličeje, zřejmě má divadelní sekundantka, podrbat na zádech (vliv večerního čtení knihy: J. Topol: Kloktat dehet, pasáž o tulení se k Hance- Hanka je jméno dívky, do které jsem byl také zamilován, Hanky mi vždycky fandily, Hanky jsem vždy obdivoval). Šel jsem hledat inspiraci k představení, prošel parkem (v reálu bych jím ani neprokulhal o holi), na šedivou ulici, kde mne zastavili dva šediví muži (viz F. Kafka: Proces) a sdělili mi, kde najdu údaje o panu Z.M.. Šel jsem s nimi na podivné místo, kde měli kufr. Z něho vyjmuli hlavu v podobě koule (maketu dívčí hlavy používáme při stínovém divadle) a tajemnou starobylou knihu v němčině (vliv jedné Mauřiny povídky). Knihu jsem přinesl na jeviště a začal z ní tvořit umělecké dílo. Německé pasáže jsem četl bez obtíží, dověděl jsem se, že pan Z.M. byl matematik (viz vliv předchozí koule) a spisovatel mající souvislost s Gustavem Mahlerem. Jeho pamětní desku jsem ve snu viděl na určitém domě (v mém rodném městě, v ulici ke škole, kam jsem chodil). Z.M. byl údajně jakýsi polyhistor a excentrik, který zmizel v roce 1928. Mé představení dopadlo dobře, odehrávalo se ve škole, nikdo mě neposlouchal (asociace na studentské narážky na školní problémy uveřejněné na saspi).
Ráno po probuzení jsem si fakta snu ověřoval na internetu. Pan Zdeněk Mahler skutečně existuje, narodil se v roce 1928 (!!), je to dr. a vážený scénárista a spisovatel, souvisí s Gustavem Mahlerem nejen při záměně jmen, ke které došlo kdysi v tisku, ale i přes Jihlavu. Mimo jiné takto: V Jihlavě je hotel Gustav Mahler, s pamětní deskou hudebního skladatele Gustava Mahlera.
Proč se mi asociovala tímto řetězcem Jihlava? Našel jsem odpověď. Z Jihlavy pocházela má první tajná láska, květinka Jiřinka. (Safriš: vazbičová Jiřina byla má pozdější láska!). Po padesáti létech jsem si vzpomenul na její tehdejší příjmení (té květinky). I začal jsem ho hledat na internetu. Našel, dokonce s udaným e-majlem (vliv TV pořadu: Pošta pro tebe).
Stop! Co když se dostanu dozáludných vod mystična a chapadel chobotnice minulosti? Nestačí uvedený řetězec k prokázání hry podvědomí?
A vy zatracené dívky z mého mládí: dáte mi už konečně pokoj a klid?! (Že by se zde projevil excitující vliv básnířek, které na saspi čtu?!)


 celkové hodnocení autora: 98.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 8 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 38 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 valcar 24.04.2007, 15:26:37 Odpovědět 
   Znám jednu Jiřinu (starší žena) z Jihlavy...takže když jsem si tohle četl, zcela automaticky (nevím proč...) jsem si ji dosazoval na příslušná místa, získal konec úplně jiný rozměr......pěkné
 ze dne 24.04.2007, 19:53:24  
   čuk: zeptej se jí jestli nebyla na praxi papírnách Štětí. Dík za hodnocení
 Jolana Dostálková 22.04.2007, 16:53:45 Odpovědět 
   Čuku, že ty se často budíš?
 ze dne 24.04.2007, 19:52:20  
   čuk: máš pravdu, akždou noc musím brát prášek, a někdy jsem snem zcela zasažen
 sirraell 22.04.2007, 16:44:34 Odpovědět 
   Je to zajimave, ale jako literarni dilo to hodnotit nemohu. Rada nasloucham snum druhych. A tak dekuji, ze jsi se a nami o ten svuj podelil...
 Maura 22.04.2007, 9:59:58 Odpovědět 
   Drahý čuku, často se setkávám u lidí s nadáním a schopnostmi s hrozným návykem se podceňovat a to souvisí s tím, podle mého se strachem se projevit, aby nebyl druhými, méně schopnými nějakou formou umlčen. Ale ty, čuku, ty jsi opravdový člověk se všemi správnými city a hlubokým pochopením pro život a toho si nesmírně cením, vážím a obdivuji, že jsi si zachoval tuto duši pro nás, kteří tě čteme.
 Maura 20.04.2007, 18:53:22 Odpovědět 
   Výborná věc, opravdu. Zdeněk Mahler je úžasný člověk, úžasný spisovatl a člověk, s kterým by se mohlo vykládat od rána do večera. Je to potomek hudebního skladatele Gustava Mahlera. Nejví mne vzala kniha Mozartovi " Sbohem, můj krásný plameni" a pak jeho sweriál o Masarykovi, kvůli kterému bylo hodně vzrušení a polemik. Je dobře, že jsi ho vzpomněl, protože pro mne jeho osobnmost mnoho znamená a lituji, že je starý muž a zřejmě i churav a že nemůže už tak často vzrušovat svými nápady své věrné diváky.
A co se týče básnířek na SASPI, určitě ti lítají v podvědomí a hrabou se do snů, mění je a komplikují - ale buď rád, protože tě obdivujeme a rády čteme.
Tvoje povídka se mi líbí a i celková velmi lidská a velmi citovová úvaha. 1
 ze dne 21.04.2007, 20:43:59  
   čuk: Dík, Mauro, jsi shovívavá a trochu mastihubka. Ale fakt, že to jednoho potěší. Dík
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
bizparsan
(10.8.2020, 12:15)
couture
(10.8.2020, 11:12)
Virgoacp
(8.8.2020, 09:18)
Magdaléna Verneová
(5.8.2020, 19:54)
obr
obr obr obr
obr
Jarní úklid
Govrid
Oldies krákor
ing.nárt
Taneční
Roman Manoch
obr
obr obr obr
obr

Hnisavá káča
proklatysnek
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr