obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Kdo nemá peněz, je chudý; kdo nemá přátel, je chudší; ale kdo nemá srdce, je nejchudší na světě."
Fjodor Michajlovič Dostojevskij
obr
obr počet přístupů: 2915420 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39594 příspěvků, 5749 autorů a 390798 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Požeň to vo štok! ::

 autor Vlaďka publikováno: 20.05.2007, 21:19  
Zase jedna absurdní trhlotina...:o)))
 

,Oh, shit, no! Jenom to ne,‘ pomyslil si otráveně Bobby, když přebíral příchozí hlášení z call centra.
,Už s tím vážně seknu, zase skyscraper! Tomu debilovi, co vymyslel mrakodrapy, bych jednu vrazil, aby se mu rozsvítilo.‘ Zatímco si Bobby takhle remcal, automaticky zapínal spony úboru. Na tuhle práci přistoupil jen pod podmínkou, že si splní svůj klukovský sen. Bude zasahovat v kostýmu Spidermana! Vždycky mu záviděl ty možnosti, rychlost a energii, sílu a vystřelovací vlákna. Jo!

Za všechno může ten architekt. Jakže se jmenoval? Jasper Makeithigher ?
Měl se svým týmem navrhnout Central Library a místo dvoupatrové decentní secesní budovy Městské Knihovny, zapadající do atmosféry města a ostatní zástavby, vyprojektoval vertikální tasemnici o sto padesáti osmi článcích. Tedy patrech. Jako bychom byli na Manhattanu…Ve skutečnosti se ale jedná pouze o patro jedno, vysoké asi pět set metrů. Makeithigher byl totiž nucen, díky přešvihnutému rozpočtu, ušetřit na podlahách. U soudu se hájil tím, že za to nemohl. Že se ho neměli pořád ptát na jméno:
„ A jaký je Váš názor na výšku budovy pane …?
„ Požeňtovoštok,“ dokončil Jasper.
No a takhle se ho vyptával městský architekt a projektanti a zastupitelé městské rady a starosta města a vodaři a plynaři a…až si nakonec při kolaudaci objektu všichni lámali krční obratle, když se snažili dohlédnout na špici budovy. Makeithigher ztratil další zakázku na návrh městského aquaparku, (nikdo nechtěl skákat šipky z výšky půl kilometru do tři metry hlubokého bazénu,) a navíc má na krku žalobu za zneužití jména, plánů, financí a všeho možného, co se jenom zneužít dá. Svět je plný nedorozumění.

Copak, postavit mrakodrap, bylo ještě to nejmenší, ale naplnit budovu knihami…Dva roky trvalo, než byla zařazena všechna klasická díla, historické filozofické svazky, poezie, divadelní hry, vzácné rukopisy a perly světové literatury. Při umísťování knih do nejvrchnějších polic zahynulo pádem na zem více dělníků, než otroků při stavbě egyptských pyramid. Přes všechnu snahu ale stále ještě šedesát procent budovy zůstávalo nevyužito. Zastupitelé města tedy vyhlásili marketingovou akci pro širokou čtenářskou veřejnost „ Za jakýchkoliv deset knih, face - lift zdarma“ (pro ženy) a pro muže „ Za cokoliv tištěného, Pilsener Urquell přímo od čepu“. Díky tomu se knihovna do dvou týdnů zaplnila nejen opilci, kasírujícími v přízemí u pípy odměnu, ale hlavně takovými poklady jako jsou první výtisky Supermana (s jeho osobním podpisem), Čuka a Geka (s ústřižkem prvního pionýrskému šátku Čuka), Kapitálu (s Marxovou propouštěcí zprávou z psychiatrie), Gabry a Málinky, Chaloupky strýčka Toma, Odvážné školačky, a kompletními ročníky Playboye (se skvrnami od …čert ví čeho), Ohníčku a Čtyřlístku (s otiskem Bobíkova kopýtka). Po několik dalších měsíců jste mohli v centru potkávat dárkyně, na první pohled rozpoznatelné podle obvazů a posléze vytřeštěných fixovaných úsměvů, končících u uší a dárce s extrémním obvodem pasu a chmelovým zápachem. Po tříleté anabázi s naplněním knihovny, správném zařazení svazků a taky náborem několika set knihovníků a knihovnic, se provoz mohl konečně rozjet.
….

„Říkala jste Nana? Emile Zola?“ zeptal se nevěřícně vedoucí knihovník Tower, zodpovědný za posledních dvacet polic mrakodrapu, plaché dívčiny v hnědé tvídové sukni.
„Víte, mám z něj vypracovat referát,“ pravila slečna, vědoma si nehoráznosti svého požadavku.
„ Podala jste si předem žádost? Nepodala. Tak to bude tři sta babek. Já tam sám nepolezu, to je o život. Zolla je až pod střechou. Ale máte štěstí, ten chlapík z Book Emergency, co dneska slouží, zasahuje v kostýmu Spidermana. Nebudete věřit svým očím, je to skutečně artistický výkon. Jak se přisaje na police a šplhá a šplhá, pak vystřelí lepkavé vlákno a skoro vždycky trefí tu správnou knihu…to je práce skutečného profesionála. (Přece jí nebudu vykládat, jak posledně místo Iliady od Homéra, omylem přitáhl vázaný ročník Hustleru a studentka to zjistila až před zkušební komisí, kdy měla citovat z knihy. Teď požaduje náhradu čtyřletého školného, protože šlo o jistou soukromou a proklatě drahou univerzitu, kterou bohužel, díky tomuto tragickému omylu, neabsolvovala. Hned první přečtenou větou - Ukaž mi svou vlhkou číču - zkušební komisi nepřesvědčila o tom, že má homérskou látku opravdu pečlivě nastudovanou. Průšvih, jak potopa v New Orleans.)
„Ano, já vím,“ sklopila dívčina oči, „ale řekli nám to až včera a pozítří musím mít práci odevzdanou. Promiňte.“
„No, tak dobře,“ slitoval se knihovník a zapnul vysílačku
„Knižní pohotovost? Máme tady jednoho Zolu. Ano, teď hned! Ne, nepočká to!“
………..
.
,Tak a je to. Doufám, že už dneska nebude nikdo nic chtít,‘ pomyslil si sklesle Bobby, když odložil pracovní uniformu do skříně a opřel své unavené nohy o židli. Ručičky hodin se blížily k osmé večerní a dávaly naději na klidné zakončení služby.
,Snad to nebude jako minulou středu, kdy mě vyvolávali ještě o půl osmé, že nutně potřebují kompletní dílo Tolstého. Dvacet kilo knih…to si nikdo nedovede představit, jak špatně se mi s tím pohybovalo. Přísavky se mi odlepovaly a vlákna trhala. Málem jsem se zabil. Někdy mám pocit, že to za tu námahu nestojí. No nic, uvařím si kafe a přečtu v klidu New York Book Times.‘
Bobbyho pohled padl na výrazný headline na přední straně novin:
Prague, New Library project.
,Prague…kde to je? Tuším, že centrální Asie, možná někde kolem Ugandy. Vida, taky plánují knihovnu. Píšou, že prvotní návrh, který vcelku akceptuje mínění architektů, historiků a zastupitelů města, je třípatrová budova, souznící s historickou zástavbou okolních domů. Má to prý dělat nějaký George Green Octopus. Tak to jsem zvědavý, s čím přijde ten George…jakže se jmenuje?‘
.............................................................


Slovník pro neanglofily:

Makeithigher - Požeňtovoštok
Green Octopus - Zelená Chobotnice
Hustler - nemravný časopis pro nemravné pány s nemravnými bobry
Čuk a Gek - ještě nemravnější tiskovina
Kapitál - no, to už je vrchol nemravnosti
Oh, shit, no! - ne, do pr…, ne!
Central Liberary - Centrální knihovna
New York Book Times - neexistující noviny, tvářící se skutečně
Headline - titulek
Emergency - pohotovost
Bobby - Robert zkráceně
Tower - věž
New Orleans - kolébka jazzu, před časem spíš pod jezem
Knižní pohotovost - blbost jak mraky
Stydlivá studentka - non-sense


 celkové hodnocení autora: 98.2 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 10 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 29 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 46 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 20.07.2007, 0:20:31 Odpovědět 
   To tam nemohli udělat výtah? Ale zase by nebylo o čem psát! Potom, že knihovny nejsou zajímavé (architektonicky). :-))))
 ze dne 20.07.2007, 8:03:49  
   Vlaďka: přece přešvihli rozpočet...když neměli na podlahy, neměli ani na výtah...:o)))
 Naurowen 25.05.2007, 17:44:00 Odpovědět 
   Skvělé!:o)) Zase jsi mě pobavila (hned dvakrát, pak ještě zajímavou diskuzí s čukem:o)). Na pana Octopuse bych s chutí poslala tvého Spidermana.:o) Pak by snad byl klid.
 ze dne 27.05.2007, 16:33:12  
   Vlaďka: Do Chobotnice bude nutná spíš nějaký potápěč. Ale jak budou ty knihy udržovat v suchu...:o)
 Eifelovka 22.05.2007, 23:25:13 Odpovědět 
   Dokonalý! :-)))
 ze dne 23.05.2007, 8:06:16  
   Vlaďka: Díky, Eifi :o)
 Imperial Angel 22.05.2007, 17:46:20 Odpovědět 
   Není zač, andělé mají rádi hezké věci ;)
 Imperial Angel 21.05.2007, 17:18:16 Odpovědět 
   Prostě úžasné :)...1
 ze dne 22.05.2007, 10:26:37  
   Vlaďka: Děkuji, anděli :o)
 Bohdando 21.05.2007, 13:48:26 Odpovědět 
   Výborné.
 ze dne 21.05.2007, 14:21:28  
   Vlaďka: Děkuji
 čuk 21.05.2007, 13:04:46 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: čuk ze dne 21.05.2007, 12:51:10

   co nebylo na dýlce dohonilo se dvanáctinásobkem doby( nebo kolik těch prevítů vlastně bylo?) Co teda dělají trpaslice kromě poflakování se ve tmě, když v lese nejsou dálnice? Pak se divím, že nevodchytli prince, když si to hasil za Sněhurkou. A bůbec: není přece jen penetrační sex!
 ze dne 21.05.2007, 13:10:12  
   Vlaďka: Sex se Sněhurkou je hlavně úchylný sex. Vždyť byla probůh mrtvá a ten princ ji dal francouzáka, aby vyšprt to jabko! A trpaslice makaj jako trpaslíci v dolech. Žádný rozdíl, jen občas, po tom zakopnutí, porodí nějaké trpaslátko.
 čuk 21.05.2007, 12:51:10 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: čuk ze dne 21.05.2007, 11:15:14

   Kdyby byly trpaslice, proč potom existovala Sněhurka? A že se vo nich nezmínila? nebo voni se báli spolu vobcovat, aby je Sněhurka nepovažovala za gaje, když byly taky vousatý?
 ze dne 21.05.2007, 12:57:57  
   Vlaďka: Sněhurka věděla, že rčení "Na velikosti nezáleží" je blbost, takže se snima neangažovala. Prostě kluci byli svobodní mládenci, což je u trpaslíků běžná věc. Ti myslí jen na dolování zlata, železa a trpasličí chleba. Jiné pudy jsou jenom slabounké a rozmnožujou se, jenom když náhodou ve tmě zakopnou o trpaslici.
 čuk 21.05.2007, 11:15:14 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: čuk ze dne 21.05.2007, 10:35:31

   takže další objev! permonice!Anebo že by došlo k porodům z jiných míst? V každém případě bys měla dále publikovat.
 ze dne 21.05.2007, 11:23:59  
   Vlaďka: Ony totiž permonice byly vždycky. Jenže jsou na tom stejně jako trpaslice... mají fousy a nerozeznáž je od chlapů. V té tmě je to stejně jedno.
 čuk 21.05.2007, 10:35:31 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: čuk ze dne 21.05.2007, 9:49:40

   Permoníci neexistujou! A i kdyby, jsou malí a, nemaj sílu a pohybujeu se jen vodorovně nebo v klecích. Ale když tam budou klece, mohou tam být i knihovníci.
 ze dne 21.05.2007, 10:39:08  
   Vlaďka: Je odrůda permoníků, kterou zjevně neznáš. Před 138 lety totiž do dolu Dukla sfáral havíř Kopalisko, chlap jak hora a nakřížil se s nima. Od té doby existují permoníci silnější a pohybující se i vertikálně. Jen v knihách se nevyznají. On ten Kopalisko, totiž za život nic nepřečet.
 Helam 21.05.2007, 9:51:42 Odpovědět 
   Absolutní trhlotiny mám moc ráda. :-))
 čuk 21.05.2007, 9:49:40 Odpovědět 
   Supertéma a super detaily, takhle dlouho už jsem se nepobavil. Hned od počátku jsem tušil, že to asi navrhneš místo Zelené chobotnice, ale jak vidím tvůj názor na architekturu v historické zástavbě, pak bys měla projekt přepracovat na hlubokou šachtu do země, t. zv. hellscraper a spiderman by se spouštěl dolů místo nahoru, ovšem měl by to těžší, tahat kila knih několik kilometrů do výšky
Nádherný horor, zvlášťě stydlivé studentky, vždy´t tady máme spoustu studentek, tak bacha!
 ze dne 21.05.2007, 10:30:16  
   Vlaďka: To bych tam poslala permoníky, ne Spidermana :o)) Díky, Čuku
 telezjetele 21.05.2007, 7:52:08 Odpovědět 
   senzace.....absilutně bravurně zpracováno. Slovníček je už jen třešinka na dortu =))))
Díky, hned bude v práci lépe.
 ze dne 21.05.2007, 8:48:17  
   Vlaďka: Tak hezký den přeji a díky :o)
 amazonit 21.05.2007, 5:29:48 Odpovědět 
   co k tomu říct? :o))))))))))))
 Amiq 20.05.2007, 22:05:01 Odpovědět 
   Vyborne a vtipne napsany. :)
 ze dne 23.06.2007, 18:02:20  
   Vlaďka: Díky, jsem ráda, že pobavilo.:o)
 Adrastea 20.05.2007, 21:19:47 Odpovědět 
   Zase jedna absurdní trhlotina od Vlaďky, která abslovovala kurz zvedání nálady na výbornou. :)
Naproti tomu absurdní trhlotina od pana G. G. Octopuse se se svým prospěchem umístila na opačné straně spektra. :P
 ze dne 21.05.2007, 8:48:03  
   Vlaďka: Asi tak. Mně by to nevadilo v moderní futuristické zástavbě, ale kousek od Chrámu sv. Víta je to nemravnost :o)))
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Hithyshi
(24.1.2020, 13:50)
PetitAte
(13.1.2020, 09:49)
Marcela41
(10.1.2020, 09:22)
Banik
(2.1.2020, 09:56)
obr
obr obr obr
obr
V přítmí Rasput...
Intuista
Sni a budeš sní...
Govrid
Nečekaná návště...
Cynis Sarkus Zapalsi
obr
obr obr obr
obr

Zůstaň..
Diedre
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr