obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je povídka v citoslovcích."
C. Baudelaire
obr
obr počet přístupů: 2915589 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39870 příspěvků, 5779 autorů a 392015 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Hladový spisovatel ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Literární jednohubky!
 redaktor Šíma publikováno: 07.07.2007, 17:41  
No, tady není asi co dodat, snad jen jedinou otázku: "Co všechno musí vytrpět takový poctivý český spisovatel? Zdá se mi, že jde přímo o aktuální téma!"
 

Jak je všem jistě známo, spisovatelům se v českých zemích (až na výjimky, a to jsou buď renomované osobnosti nebo géniové ve svém oboru) moc nedaří a nemají to lehké! Doba je zlá, knihy jsou drahé a autorské odměny jsou malé, jak jinak? Co všechno musí vytrpět takový normální, čestný a poctivý spisovatel, aby si vydělal na suchý chleba a slanou vodu?

*****

Spisovatel: "To je k zbláznění! To už je sto dvacátý třetí odmítnutý rukopis? Co budu dělat? Mám se jít utopit? Skočit z Nuselského mostu nebo si nastrouhat sirky kafe? Pořád jen píšou: Vaše kniha je dobrá, ale nehodí se, promiňte! Krucinál! Já bych do toho..."

Telefon: "Crrrrrrrrrrrrrrr!"

Spisovatel: "Halo? Tady je Novák, co si přejete?"

Telefon: "Tady je redakce u Nevydaného rukopisu! Vaše kniha se bohužel nedostala do výběru a nebude vydána! Je nám opravdu líto!"

Spisovatel: "Mě taky! Pošlete mi ji zpátky, zkusím štěstí jinde!"

Telefon: "Musíte si podat žádost!"

Spisovatel: "Jakou žádost?"

Telefon: "Žádost o vrácení rukopisu! Nevyžádané rukopisy se nevracejí! Podejte si žádost, a my vám ho snad vrátíme. Jednou..."

Spisovatel: "Proč ne hned dvakrát? A kde mám podle vás brát na známky? Myslíte si, že si ty podělané peníze tisknu sám?"

Telefon: "Podejte si žádost a my vám ten váš rukopis vrátíme! Jste sice dobrý, ale máte, jak se zdá nějaké nedostatky! Musíte na sobě ještě pracovat!"

Spisovatel: "Pracovat? Jak pracovat? Napsal jsem už padesát knih a žádnou mi nikdo nevydal! Jsem dobrý, tak proč mi je nevydáte právě vy?"

Telefon: "Nehodíte se do naší edice a do programu našeho vydavatelství!"

Spisovatel: "Tak vám pěkně děkuju! Já už nemám ani na to žrádlo, vodu, elektriku ani plyn! Už se nemůžu ani otrávit, protože mi ho Plynárny zastavily! Voda mi taky neteče a každou chvíli mi vypnou elektřinu!"

Telefon: "Přejeme vám mnoho úspěchů, pane Nováku! Snad budete mít jinde štěstí!"

Spisovatel: "Štěstí? Co je štěstí? Muška jenom zlatá! Potrhlej ovád, který si lítá, kam se mu zachce! Já se snad zblázním!"

Telefon: "Sbohem! Nezapomeňte na tu žádost, pane Novák!"

Spisovatel: "Ano děkuji! Tak a už jsem taky potmě! Zima na krku! Co já budu dělat? Nemam co jíst a kdybych měl, neměl bych na čem vařit! Nemám se kde umýt a teď ještě budu muset žít potmě! Aby to čert spral! Čert to všechno vem!"

Najednou bylo v jeho bytě smradu jako ve starém hradu a nebylo vidět na krok. Autor se nevěřícně kouká na podivnou postavu, která se z ničeho nic objevila v pokoji. Neznámý vypadal jako nějaký bezdomovec křížený s pacientem blíže nejmenovaného ústavu pro duševně choré.

Ďábel: "Budliky, budliky! Mluvil tu někdo o mně?"

Spisovatel: "Co tu, sakra, děláte? Kdo vás sem pustil?"

Ďábel: "Vy přece!"

Spisovatel: "Já? Proč já? Nepamatuji si, že bych vás pustil dovnitř!"

Ďábel: "Taky bych tu normálně a ze své vůle nešel! Do takového bince!"

Spisovatel: "Cože?"

Ďábel: "Máte tu bordel jako v tanku! Všude se povalují popsané stránky! Smrdí vám záchod a koupelnu máte plnou špinavého oblečení! Kuchyň je taky zavalená neumytým nádobím a jak se zdá, sedíte tu potmě, protože vám nejde proud! Co se vám stalo, člověče? Takové podmínky nemáme ani v Pekle!"

Spisovatel: "Jsem spisovatel!"

Ďábel: "Neříkejte, člověče! A co píšete?"

Spisovatel: "Co je vám do toho?"

Ďábel: "Říkal jste, že si můžu všechno vzít! I když, jak se tak koukám, nestojí to tu za nic! Vždyť vy nemáte co bych vám vzal? Co s váma? Co takhle, kdyby jste se mi upsal?"

Spisovatel: "Vlastní krví?"

Ďábel: "Kdepak, to je už dávno přežitek, stačí obyčejným perem! Máte pero?"

Spisovatel: "Jaké pero?"

Ďábel: "Na psaní, samozřejmě! Aby to ďas spral! Ani pořádné pero nemáte! Tady mi to podepište a uvidíte, jak se vám povede!"

Spisovatel: "A co za to?"

Ďábel: "Za co?"

Spisovatel: "Že se vám upíšu!"

Ďábel: "Takový inteligent a neví, jak to u nás chodí! Do uprděný prdele! Sedm let se budete mít dobře! Pak si pro vás někdo přijde!"

Spisovatel: "Kdo jako?"

Ďábel: "Někdo od nás, z Pekla, samozřejmě!"

Spisovatel: "Co tam budu jako dělat?"

Ďábel: "Do soudného dne nám budete předčítat své romány, to bude peklo! Cha, cha, cha!"

Spisovatel: "To myslíte vážně?"

Ďábel: "Co jako?"

Spisovatel: "Že se mi bude dařit celých sedm let!"

Ďábel: "Samozřejmě, od toho jsme tady!"

Spisovatel: "A co takhle sedmdesát let!"

Ďábel: "Kolik vám je? Třicet pět? Vy chcete žít víc jak sto let? Jste blázen? Jak můžeme dodržet smlouvu, když se nedožijete ani důchodu? Vyloučeno! Maximálně bychom vám dali čtrnáct let! To vám bohatě stačí! Vy jste horší než Peklo? Vy nechcete ruku, by chcete hned celého člověka! Fuj tajbl! Člověče, nejste vy nějakej vyčůranej? Čtrnáct let, co vy na to?"

Spisovatel: "A nemohl bych si to rozmyslet?"

Ďábel: "Rozmyslet? Kdo vám dá lepší nabídku? Svatý Petr? Co pro vás udělal? Podívejte se, jak žijete! Hrůza..."

Spisovatel: "Ale číst vám svá díla do konce světa? To snad nemyslíte vážně!"

Ďábel: "Tak proč, sakra, neděláte něco jiného, když ani nemůže číst to, co napíšete! To se pak nesmíte divit, že vás nikdo nechce!"

Spisovatel: "A co mám podle vás dělat?"

Ďábel: "Chce to trochu invence, sexu, násilí a potoky krve! Trochu víc zápletek a hlavně lhát a lhát a lhát! Vymýšlet si! Současnost a všednost života nikoho nenadchne, lidé se chtějí bavit! Bát se! Mít potěšení z bolesti druhých! A ne tohle... Pro Lucifera... Tohle... Na to se nedá ani dívat, natož to číst... Už teď z toho mám husí... Já se z toho snad dám na modlení... Člověče, tak co, berte to, nebo nechte být! Podruhé už sem nepřijdu! Jsem sice ďábel, ale takový zase ne, abych tu trpěl hotová muka! Poslední soud ještě nenadešel!"

Spisovatel: "Dobře, já to teda beru, ale..."

Ďábel: "Jaképak, ale? Sepíšeme smlouvičku a bude to!"

Spisovatel: "Ale co když..."

Ďábel: "Co když co? Co vám dali ti nahoře? Nic! Žijete tu jako prase! S námi si budete žít jako prase v žitě! A v tom je rozdíl! Berte, nebo nechte být! Nemám moc času! Za chvíli mě budou volat z Pekla, že na mne čeká další zákazník!"

Spisovatel: "A o čem mám teda psát?"

Ďábel: "To se nebojte! My mám v Pekle nápadů, že byste mohli, vy lidi, jenom zírat! Tak honem!"

Spisovatel: "Kdy to zabere?"

Ďábel: "Co kdy to zabere?"

Spisovatel: "To kouzlo!"

Ďábel: "Jaké kouzlo? Copak žijeme v pohádce? Úplatky člověče a taky nějaké ty kradené nápady, ty vás popoženou vpřed!"

Spisovatel: "A co když se to provalí?"

Ďábel: "Nic se neprovalí! Jsme přece Peklo! Co Peklo schvátí, to už nenavrátí! Pokud není uvedeno ve smlouvě jinak! Tak jsem domluvení! Musím letět, zatím se tu mějte... Jak chcete..."

Spisovatel: "Já se na to... Čert? Peklo? Musím zavolat své minulé ženě, neuvěří mi, až ji to řeknu! Ale... Vypnuli mi už taky telefon! Já toho ďábla snad..."

Ďábel zmizel bůhví kam, ale smrad po něm zůstal. Byl tak silný, že musel náš nebohý spisovatel jít pootevírat všechna okna. Nyní si opravdu začal připadat, že nežije v bytě, ale někde v neudržovaném chlévě, kam lidská noha dlouho nevkročila. Když tu uslyšel zpoza dveře potemnělého bytu čísi hlas.

Děva: "Halo! Je tam někdo? Stojím tu už pět minut a nikdo mi neotvírá! Pane Novák, jste tam ještě? Přišla jsem si pro vás!"

Spisovatel: "Koho sem čerti nesou?"

Děva: "Dobrý den, pane Novák! Podepsal jste tu smlouvu? Ano? Ta si sbalte svých pět švestek a půjdeme někam jinam! Tady přece nemůžete zůstat, když budete slavný!"

Spisovatel: "Kdo jste?"

Děva: "Já jsem hotová čertice! Budu vaší múzou a budu se o vás starat a dělat vám pomyšlení!"

Spisovatel: "Opravdu?"

Děva: "Čeká vás dlouhých sedm let a pak... No uvidíme..."

Spisovatel: "A co moje romány?"

Děva: "Na ty se vykašlete, napíšeme spolu jiné! Uvidíte, bude to peklo! Všichni se z vás poserou! Vaše knížky se neohřejou na pultech knihkupectví! Lidé se po nich utlučou! Půjdeme?"

Spisovatel: "Ve smlouvě bylo čtrnáct let, pokud se nemýlím!"

Děva: "To víte, poslouchat ty vaše kecy, to taky nebude žádný med! Kdybyste slyšel ty umělce, nedá se to poslouchat! Bach, Smetana a další! Proč myslíte, že byli tak slavní? Talent není všechno, milej zlatej! To je Peklo! Všude samý umělec a jeden lepší než druhý! Ještě že z toho něco máme! Jinak by nám ani to Peklo už nestálo za to! To si každý člověk musí myslet, že je géniem? Co jste to, vy lidi, za blázny? Ale co bychom si bez vás počali? Pánbůh zaplať a dobré pryč!"


 celkové hodnocení autora: 96.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 13 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 41 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 56 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Dandy518 01.08.2014, 0:47:29 Odpovědět 
   17. 06. 2014

Až jednou budu někde říkat: „Četl jsem lepší povídku!“ tak budu myslet právě Hladového spisovatele, protože tahle nemá OBDOBY! Mé druhé já říká: „No dobrá, možná je chvály moc,“ ale já hrdě odpovídám: „Nikoli!“
Jak asi vypadala čertice, kterou potkal? Musela být kost!
Nejlepší text, který jsem od tebe zatím četl. Hrrr na další!
 ze dne 01.08.2014, 15:31:36  
   Šíma: Díky, snad nejde o světlou výjimku! ;-)
 Sidonie Kermack 02.01.2011, 16:29:04 Odpovědět 
   Musím říci, že jsem se nasmála! Umíš to krásně podat. Takže k té jedničce dávám milión hvězdiček. A dávám do oblíbených.
 ze dne 02.01.2011, 16:52:04  
   Šíma: Díííky moc, je to pro mne čest!!! ;-)
 rudolf z falknova 02.01.2011, 11:34:54 Odpovědět 
   Óóó pane, vy máte opravdu talent. Teď už snad jen toho čerta ;-) Tak kdy to sepíšeme? Hi Hi Hi
 ze dne 02.01.2011, 12:23:27  
   Šíma: Dík za zastavení a komentík! ;-)
 Amater 13.12.2009, 22:29:45 Odpovědět 
   Ono to skoro takhle chodí. nedávno jsem slyšela, že někteří nakladatele neberou rukopis pokud není v správném čase. A český spisovatel si musí vše udělat sám. od A do Z včetně těch korekcí a v zahraničí? na to mají tam lidi... holt nemáme to jednoduché...

Libilo se mi to a dialogy super. Já bych se asi upsala. možná v pekle by bylo lépe.. cha
 ze dne 13.12.2009, 23:34:09  
   Šíma: Dík za zastavení a komentík! Jo, jo... "Má hlad jako spisovatel!" Nevím od koho to mám, ale pamatuju si to! Hihi...
 janie 19.10.2008, 9:33:39 Odpovědět 
   mno Šímo, co říct.. začínáš se mi líbit čím dál víc .)asi si Tě šoupnu do oblíbených, ať mám informace o Tvé tvorbě:) stojí za to.
 ze dne 19.10.2008, 11:10:38  
   Šíma: Díky! ;-)))

(trochu se červenající smajl)
 Tuax 19.10.2008, 9:03:03 Odpovědět 
   Konečná poznámka čerta, kdy zhodnotil stav spisovatele (...Co se vám stalo, člověče? Takové podmínky nemáme ani v Pekle!") mě celkem dostala :) Si jen říká, jak to vypadá asi u tebe doma. Kde se toto pominutí vzalo.

Je to pěkná sonda do života spisovatel, s pěknou porcí nadsázky a humoru. Ikdyž někdy to bývá i horší, co si budem říkat, že ano.

Na druhou stranu upsat se čertu kvůli lepšímu psaní? To už bych si do smlouvy prosadil něco zajímavějšího, než se sedm let dřít jako mezek, abych pak mohl v pekle číst to co jsem pro ně za těch sedm let sepsal v pozemské existenci :D Třeba cestu kolem světa za sedm let. A kdyby chtěli mohl bych jim pak o tom do skonání vyprávět :D
 ze dne 19.10.2008, 11:10:09  
   Šíma: Díky, Tuaxi, za přečtení! ;-))) Ono je to všechno o psaní a náš spisovatel toužil psát lepší dílka, protože: "Komu není shůry dáno..." :-DDD
 Charlotte Cole 03.04.2008, 16:44:14 Odpovědět 
   Moc pěkný... fakt jsem se hodně pobavila.... =D =) 1!
 ze dne 03.04.2008, 17:20:30  
   Šíma: Díííky! ;-)
 Povídkář 03.04.2008, 16:25:46 Odpovědět 
   Tak aby se neřeklo, přečetl jsem další tvoje dílo. Pobavil jsem se, usmál, okomentoval(právě teď) a oznámkoval(vzápětí). Odcházím:)
 ze dne 03.04.2008, 17:20:13  
   Šíma: Já také, Pove, nic neříkám a jsem rád a děkuji Ti za návštěvu a známku! :-DDD
 estel 05.08.2007, 11:46:43 Odpovědět 
   Zdar Šímo. Mě to upřímně pobavilo, dialogy jsou skvěle napsané. Musím uznat, že má ouška jsou poněkud citlivá na zbytečné vulgarismy v literatuře, takže ty mi tam občas vadily. Někdy tam jsou překlepy. Ale jinak, je to vtipné, čímž to splnilo účel. Takže jedna.
 ze dne 05.08.2007, 11:53:38  
   Šíma: Snad Ti pofouká Tvá citlivá ouška moje upřímné děkuji? Jsem rád, že se to líbilo! No jo, překlepy... A vulgarismy? Zbytečné, jak myslíš, že čertí mluví a chudák spisovatel, měl se dát raději na modlení? :-) Díky za zastavení a komentář! Potěšilas mě...
 Dawnie 31.07.2007, 21:28:59 Odpovědět 
   Nemám co říct, až na to, že se mi to líbilo:)
 ze dne 31.07.2007, 21:31:21  
   Šíma: :-D Někdy člověk prostě nemá slov, ale i úsměv potěší a zahřeje na duši... Jsem rád, že se Ti to líbilo!
 Nethar 19.07.2007, 20:04:16 Odpovědět 
   No jo, typická Šímovina :-)
 ze dne 19.07.2007, 20:57:27  
   Šíma: Co by také ("milý" Nethare) mohl šíma napsat, než nějakou šímovinu? Díky za přečtení a komentář! :-)))
 Mýna 08.07.2007, 11:06:07 Odpovědět 
   Jo, těžký život spisovatele...:o) líbilo! 1
 ze dne 19.07.2007, 20:59:24  
   Šíma: Přesně tak! Je to jako nějaké jho, nebo snad prokletí? :-) (Ten život spisovatelský!) A co radost z tvorby? Vůbec to nechápu, ani trochu! Díky za přečtení a komentář. :-)
 amazonit 08.07.2007, 5:49:06 Odpovědět 
   jo, jo, kdo by to neznal?:o(
ale jak psal Kulkul - love jsou pěkní ďáblíci -ti k vydání dopomohou
 ze dne 08.07.2007, 10:57:34  
   Šíma: :-))))
 Dani 07.07.2007, 19:23:29 Odpovědět 
   Problémy všem známé. :-) Líbilo se mi to.
 ze dne 07.07.2007, 19:24:29  
   Šíma: Díky! :-)
 John Pyro 07.07.2007, 19:13:18 Odpovědět 
   Zkuste se podívat na film Bokovka (2004) - dobrej film, a mimo jiné se tam řeší právě i tenhle problém ...
 kulkul 07.07.2007, 19:07:07 Odpovědět 
   Já kdybych si byl jistý kvalitou, tak svoje peníze dám. Vždycky naivně očekávám od nakladatele, že tu kvalitu ohodnotí a postaví se za ní. V tomhle ale člověku asi nikdo nepomůže, leda ten čert... hehe.
 ze dne 07.07.2007, 19:23:48  
   Šíma: Znáš přece ty pohádky, ne? Z čerty nejsou žerty... Pozor na ně!
 kulkul 07.07.2007, 18:49:36 Odpovědět 
   To znám, s tim (ne)vracením rukopisů.
Ale jednou jsem do nabídek připsal že uhradim náklad svými penězi - a najednou to byl fofr... O tom vlastně tady píšeš, ne?
 ze dne 07.07.2007, 18:58:43  
   Šíma: Tady šlo přece o duši toho spisovatele! Čertví, odkud vzal peníze a inspiraci... :-) Vlastně je to taková parodie na spisovatelský život! Máš každopádně pravdu, peníze dělají divy! :-) Ty máš sponzora?
 John Pyro 07.07.2007, 18:23:33 Odpovědět 
   Tak tohle jsem četl za hudby SlipKnotu ... :) Síla.
 ze dne 07.07.2007, 19:02:32  
   Šíma: Hudba, nebo "Hladový spisovatel"? Ale máš pravdu, ono se na počítači líp dělá, když si při tom něco pustíš... :-)
 Maura 07.07.2007, 18:21:06 Odpovědět 
   Mně by se to líbilo jako fejetonek na poměry v nakladatelství ... něco jako Ztracené iluze atd. ....
 ze dne 07.07.2007, 19:00:52  
   Šíma: Když jsem žil v blahé naději, že někdo vydá má díla, byl jsem mnohokrát odmítnut, než jsem dostal rozum a vykašlal se na to! Psát jde i do šuplíku! Ať se třeba nakladatelé pominou! Svět se točí dál a byl tu, dříve než jsem se narodil a bude tu i po mně! :-) Možná jsem byl naivní...
 čuk 07.07.2007, 18:14:42 Odpovědět 
   já bych to bral. Vše co napíšu, hned zapomenu, a při opětovném čtení se divím, kde se tohle vzalo. Ale jak to zařídit tady na zemi? A sláva by se brzy přejedla, kdyby ta literatura nepohla světem k lepšímu. Místy je text vtipný, ale mně jakoby známý. Pořád si myslím, že bys měl text trochu zhušťovat a víc probarvovat ( na mne šílenosti ne dost).
 ze dne 07.07.2007, 18:23:50  
   Šíma: Právě dodělávám úpravy na parodii na "Červeného Trpaslíka", snad to bude dost šílený i pro Tebe Čuku! :-) Je to v podobném stylu jako "Hladový spisovatel" ale je tam poněkud více popisů děje, no, trochu více a ten začátek je taky dost popisný! :-)
 Maura 07.07.2007, 17:41:17 Odpovědět 
   To bylo tedy poutavé a dobré, moc a moc se mi to líbilo a doufám, že to není poviodíní z tvého života ...... Dávám 1
 ze dne 07.07.2007, 17:44:55  
   Šíma: :-) Díky! No, s ďáblem jsem ještě smlouvu nepodepsal, to by bylo peklo, kdybych taky musel číst svá díla v Pekle... :-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
biceps
(11.7.2020, 21:54)
Iriska
(1.7.2020, 12:30)
Tala
(25.6.2020, 10:23)
crook
(24.6.2020, 21:22)
obr
obr obr obr
obr
Zvláštní dívka ...
Petra Karasová
Demaskování pok...
markus
Labutí píseň
Amatérka
obr
obr obr obr
obr

Krtčí problém
baacinka
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr