obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Charakter člověka je jeho osudem."
Hérakleitos
obr
obr počet přístupů: 2915777 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39711 příspěvků, 5825 autorů a 392904 komentářů :: on-line: 3 ::
obr

:: Hospodská anabáze! ::

Příspěvek je součásti workshopu: Svět, v němž se nestřílí
Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Literární jednohubky!
 redaktor Šíma publikováno: 23.07.2007, 15:43  
Tohle snad ani není báseň, nakonec, co chcete po několika pivech! :-) Kritici prominou, ale já osobně básně nepíšu, jen ta moje Můza je nějak šáhlá... Jinak promiňte zhoršenou kvalitu signálu, čas od času se mi to nějak "nerýmuje"! :-) Škyt!
 

/O co jde?/

O epickou báseň veselých alkoholiků!

/Autor: Petr Ožralý/

Největší piják a ochlasta v dědině! Jakákoliv podobnost osob v této básni uvedených je jen čistě náhodná! Žádná hospoda zde uvedená neexistuje a chvála Bohu snad dokonce ani neexistovala!

*****

/PROLOG - PÁR RUMU NA KURÁŽ?/

Byl pozdní večer, stmívalo se, konec srpna byl tu zas, do hospody nás volal pivní hlas. O hospůdce šeptal zvlhlý mech: "Tak už toho pití Franto nech!" Kdesi nedaleko zaváněl borový háj, konečné útočiště a alkoholiků Ráj.

Byl večerní srpen, hospůdek čas a opodál se nesměle ozýval čísi hlas. To prašiví abstinenti kvičeli v dáli zas a zas: "Nepijte pivo, nepijte lidi, pivo vás zžírá, pivo vás zřídí, duše vám chřadne, hospoda bohatne a co z toho máte? Nic než žal..."

/PRVNÍ?/

Uprostřed hor, kde lišky dávají lidem dobrou noc, uprostřed vesničky, uprostřed návsi, stojí tam malinká hospůdka! Je celá dřevěná, sklípek má mrazivý a v tom sklípku z betonu, jako v malém bunkru, sídlí tam soudky naskládané. Jeden vedle druhého tam sedí, mlčí a usmívají se, čekají na svůj čas, až nastane hodokvas.

Sedí tam sedí, ani nedutají, tiše tam zrají s úsměvem na tváři, a i když žádnou nemají, dobře se jim tam daří. Sem tam k nim zajde tlustý pan hospodský, naráží soudky své, do plna plněné. Tiše se usmívají až zvolna ožívají. Co si tam mezi sebou vypráví v tom sklípku chladném? To se nikdo nedoví, ty můj kvítku medový, však my to nějak zvládneme!

Komu se nelení, tomu se zelení! Zelení se zelení na poli chmel, z chmelu je pivo, ale ne hned, dá hodně práce, hodně let, než se naučí pivovaři, jak se to pivo vaří! Kdo by neměl naše pivo rád, vždyť je to logicky vzato, s chmelem naše zelené zlato!

/DRUHÉ?/

Ve sklepě temném, kde sídlí pivní puch, kde nedolehne lidský ruch, jen opozdilý zpěv osamělého konzumenta, co netrefil domů, chodí tam zasmušile, jen do sebe pivo lije a nemá dost, skotačí si tam pivní sudy jen tak pro radost!

V chladivém sklepě, daří se tam v letních parnech lidem nejlépe, pivo je nedaleko, kdo ale nezná míru, dostane se za malou chvíli do záchytky hned!

Pomalu a s rozumem nejdále dojdeme, pokud nemáme žízeň, škaredou manželku, rozšafnou milenku, rozbitou hubu a auto v čudu!

/TŘETÍ?/

Pomalu a ochotně káva si na plotně voní a tiše brouká a dole pod stolem leží tam člověk opilý a na nohy se bezradně souká. Kolem něj jen Máňa pobíhá a přivádí jej k rozumu, zpitý je velmi, co se dá dělat, bude si ho, Máňa nebohá, muset více hlídat!

Hlídá ho hlídá a přece neuhlídá. Chlap si ji nehledí, do dálek se každou chvíli zahledí, jakmile kolem oken projde nějaká děva, oči mu zasvítí a odbýt se nedá! A tak to dopadá, když nemá chlap rozum a pak ho hledají po celé dědině, je už asi takový, život ho nezmění, musí se hlídat, dělá jen ostudu, hraje pobudu a když přichází k sobě, vypadá hrozně!

Volá ho volá, hospůdka milá, a on ji poslouchá jak slepý beran, jak to však dopadá o tom nic neví, jen neblahé vzpomínky ho v hlavě svědí, když se probouzí s pořádnou opicí! Pivo ho volá, volá ho vola a on ho poslouchá a dělá ze sebe vola, je slepý do chlastu, nic jiného nevidí, žena je nešťastná a on se nestydí, pije a pije, pije jako duch, dělá jen ve vsi zbytečný vzruch!

Dlouho mu domlouvali ať už toho nechá, on je však neslyší a do brlohu spěchá. Běží jako blázen, nevidí a neslyší, řítí se do maléru, jen mu proboha nedávejte klíčky od startéru! Auto by rozsekal na kousky malé, nemyslí na děti, co by se dělo, kdyby se, nedej Bůh, nad ním samotné nebe zavřelo. Všeho je třeba míti s mírou, jinak to nejde, bez míry malér lehce vzejde!

/ČTVRTÉ?/

Bude se zavírat, tato slova nesou všichni těžce, odcházejíce z restaurace, s hlavou jako tykev, červeným nosem a pomalým krokem a bos, jakoby propili své boty, kalhoty, šrajtofli a svůj nos. Pomalu se šourají krajinou, od kraje ke kraji se vinou jako opilí hadi, se srdcem odvážným na dobu krátkou, než dorazí do domu svého, pokud k němu vůbec cestu najdou!

Nepočítají hodiny, vždyť mají času dost, budou se tam vracet zas a zas, jejich duše chřadne stále více, volají: "Už nikdy do pivnice!" Jdou dál a dál, ani neví kam, pomalu kráčejí krajinou, dokud nepadnou do příkopu a už nevstanou!

/PÁTÉ?/

Byl právě čtvrtek, překrásný den, slunce svítilo a hřálo jen, obloha byla bez mráčku, vítr slabě foukal a náš Franta se z příkopu soukal. Otřesný pohled na něj byl, ještě se ani neumyl. Ani neví, co se s ním vlastně stalo, včera v noci s ním něco hrozně zamávalo. Bylo to v restauraci u rybníka s pěkným názvem "Duhová štika", bylo to večer, minulý den!

Ale teď přejdeme na věc jinou! Co uděláme s tou rozvalinou? Co zbyla z restaurace po včerejší noční hádce mezi lidmi zas? Rozvášněný svaz alkoholiků, tam svedl velkou bitku! O co se prali? To ví sám ďas! Za všechno může ten prokletý chlast!

/ŠESTÉ?/

Bylo ráno, krásný den, chtělo by to vstávat jen, ale ke vstávání se nikdo nemá, hospoda je celá zahalená do dýmové clony, co tu zbyla z večera! Ráno je chladné po noci dlouhé, poustevníci domů jdou, ale výplatu si už nenesou. Co nedali manželce a co děti nevzali, se patrně v hospodě válí!

Je to smutné, je to tak, člověk má mít rozum, tak to je, ale svítí nám v temnotě naděje! Už nikdy více strachu, milý brachu, je tu opuštěných pijanů ráj, už ne žádný borový háj, ale záchytná stanice!

Dlouho to netrvá jen pár chvil, než se zpijí do němoty, co na tom, že musí jít ráno do roboty? Alkohol je taky droga, co chcete vědět více? Ale co, žízeň je veliká, tak alou do pivnice!

/SEDMÉ?/

Ráno, ráničko, Anna vstala, šáteček sobě uvázala! "Nechoď dceruško dneska ven! Raději zůstaň doma hned, nebezpečno je dnes na ulici, chodí tam podivní uličníci s červeným nosem a nejistou chůzí! Nechoď má dceruško ven!" říká matka dcerušce své!

Neuposlechla dcera matčiny rady, a utíkala do zahrady, pak na ulici běžela, na nikoho ohled neměla! A nad Priorem kus od Pivnice, zelený mužík zatleskal!

/EPILOG - POSLEDNÍ?/

Už nikdy více, už nikdy více! Franto, Franto, Franto! Už jdeš zase do pivnice? Lidi, bděte a neblbněte!

/Poznámka autora:/

Už nemůžu! Chce se mi zvracet!


 celkové hodnocení autora: 96.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 11 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.1 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 36 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 65 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Dandy518 01.08.2014, 0:51:09 Odpovědět 
   19. 06. 2014

Zřídkakdy píše poezii, takže chtělo k této momentce dost odvahy a proto si zasloužíš jedničku za chrabrost a za pár povedených rýmů. Musel sis s tím dát moc práce. Jen tak dál.
Mě osobně jednohubka nechytla
 ze dne 01.08.2014, 15:24:49  
   Šíma: Díky za zastavení a komentík.
 Tuax 10.01.2009, 16:18:06 Odpovědět 
   Ahoj,
nejvíce mě zaujaly ony skoro použité verše z balad, básní, řekl bych. Dává to tomu takovou netradiční chu´t :) Sám pivo nepiju a nikdy jsem pořádně nepil, takže to tématicky jde tak rochu mimo mě, ale taky jsem se zasmál a pobavil. Je to takový úlet, místy lepší, místy horší, celkově pěkný.
 ze dne 10.01.2009, 21:19:00  
   Šíma: Díky, Tuaxi za zastavení a komentík, sám do hospody skoro vůbec nechodím, ale občas si pivko dám! ;-)

P.S. Tohle jsem psal střízlivý, na mou duši a na kočičí svědomí! :-DDD
 elefant 22.02.2008, 15:22:42 Odpovědět 
   Také mě to nechytlo, ale téma je to zajímavé.
 ze dne 22.02.2008, 16:11:10  
   Šíma: Jeden má rád holky a druhý vdolky! Díky za zastavení a komentík! Ono toto dílko není pro každého! ;-)
 estel 09.11.2007, 19:21:52 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: estel ze dne 09.11.2007, 16:03:53

   Tak se nezlob, že jsem ti tam doplnila melodii, mně to asi u alkoholiků přišlo přirozenější. A taky jsem to četla v hudebce... :)
 ze dne 09.11.2007, 19:43:28  
   Šíma: Glo, glo, glo, glória... :-DDDD Nezlobím se, ani v nejmenším! ;-)
 estel 09.11.2007, 16:03:53 Odpovědět 
   Z něajkého důvodu tenhle kousek nedokázal udržet pozornost estel tak hravě jako jiné šímoviny, možná to bylo trochu pomalým a nevýrazným začátkem. Ovšem, nápad je to výborný, napsat to jako píseň. Pointa se troch ztrácí, na druhou stranu mne pobavila kyticová inspirace (jakožto člověka, který Vodníka umí nezpamněť). Tak nevím, Šímo, na trojec to rozhodně není, ale zároveň tentokrát nemůžu dát ani jedničku.
 ze dne 09.11.2007, 16:24:39  
   Šíma: Ty umíš "Vodníka" nazpaměť? Ty brďo! ;-) Díky za zastavení a komentář, no, měla to být původně básnička! Ale to nevadí! :-DDD
 čuk 26.08.2007, 13:56:59 Odpovědět 
   Jest to chrlení textu, které se musí takto číst, v určité křeči. parafráze poezie klasiků se mi tam líbí. No při takového odvázanosti mohl být text odvázanější a někde k šílenosti domyšlenější. Taky tomu dost chybí hrabalovská plastika. Dobře by se to vykřikovalo a recitovala, text je velice zábavný, proto by bylo fajn dotáhnout ho do úplné špičky.
 ze dne 26.08.2007, 15:19:24  
   Šíma: Díky za zastavení a komentář! ;-)

Pochvala od Tebe potěší! ;-) Takže by to mělo být ještě "šílenější" a odvázanější? Hm, začínám se trochu rdít, možná za to může málo vypitých piv nebo rumů? Kdoví? :-D

(Možná toho autor málo snese! Ale tohle raději nikomu neříkej...)
 BaD 14.08.2007, 22:07:02 Odpovědět 
   Sakra to je dlouhý, kam se sere Apollinairovo pásmo...
Proč jen tak hrozné nebásnické odsazení? Ale člověk aspoň nemusí tolik rolovat obrazovku:))
 ze dne 14.08.2007, 22:41:52  
   Šíma: ;-) Díky za zastavení! No, já nejsem moc na Poezii, ale tohle jednou ze mně vypadlo! Snad se Ti toto dílko líbilo, pokud ano, jsem jenom rád! Alkohol je sice metla lidstva, ale kam by lidi bez něj došli? A kdoví, čí je to dílo? Možná se nám odněkud chechtá sám ďábel a mne si ruce, kolik dušiček zase poputuje do Pekla! Rarach jeden! Potom, že není chlast škodlivý, když ničí mozkové buňky a blbne se po něm, i když se dá zblbnout z mnoha jiných věcí, třeba ze psaní? To a bych si dal pozor! ;-)
 Imperial Angel 06.08.2007, 17:35:00 Odpovědět 
   :D....tohle je jediné, co se zmohu napsat - prostě geniální - jo a ještě jeden :D....
 ze dne 06.08.2007, 18:10:45  
   Šíma: Díky (škyt), žes tu zavítal (škyt), za přečtení a komentář (škyt)! :-)
 Tomáš P. 06.08.2007, 15:27:23 Odpovědět 
   A to já ty rýmy klidně i zhodnotim; jsou mnohem lepší, než jaký bych kdy splodil já, i za střízliva! Zkušenosti mám jen s rýmou, ne rýmy, totiž. Squjěle sem se pobavil!
 ze dne 06.08.2007, 15:39:36  
   Šíma: :-) Děkuji moc za komentář a přečtení, jsem rád, že se to líbilo! :-)
 Arvinej 05.08.2007, 10:27:45 Odpovědět 
   tak u tohohle jsem se pobavil :-D doufám že ještě nezvracíš :-P dokonce to ani nebylo extrémně dlouhé, takže se to dalo číst. ty rýmy se mi líbily, protože tak trochu přípomínají i ty moje, takže tleskám :-) 1
 ze dne 05.08.2007, 11:45:12  
   Šíma: Nemůžu hodnotit, protože "básně" píšu jen výjimečně! :-) Jsem rád, že se Ti toto dílko líbilo! Díky za zastavení a komentář!
 Dědek 02.08.2007, 12:12:49 Odpovědět 
   Rýmy nehodnotím, k tomu nejsem povolán, ale dílo celkově je velice vtipné a dělá útok na bránici. Moc jsem se pobavil, inu i alkoholická poéma může být veselá, pokud člověk zrovna nezvrací.
 ze dne 02.08.2007, 12:33:10  
   Šíma: Díky za zastavení a komentář! :-D
 Lakejja 29.07.2007, 9:43:42 Odpovědět 
   Supeeer.:D Smála jsem se od začátku až do konce:D Tohle se tí vážně povedlo :D
 ze dne 29.07.2007, 11:23:49  
   Šíma: :-) Díky, a potom že má alkohol jen ty negativní účinky! :-)
 Nethar 24.07.2007, 18:31:10 Odpovědět 
   Šímo, ty střevo... chci říci ty básnické střevo :-) Pěkné, odlehčené, opět typicky šímovské ;) Kvalitu rýmů myslím nemá cenu hodnotit, však nápad je to alkoholicky geniální! :-D
 ze dne 24.07.2007, 18:33:33  
   Šíma: Díky, Nethare! Bhrrrr! Glog... :-) "Nedívej se na rýmy, jsou přece od šímy, každý ví, že básně psát neumí, ale srandě snad rozumí..."
P.S. Hrůza děs, Poezii nerozumím ani zbla! :-)
 Vipero 23.07.2007, 22:31:52 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Vipero ze dne 23.07.2007, 17:19:46

   Já?? Jsem jen démon co s epotuluje světem.. Jen Ekyelka mně zná osobně...
 Vipero 23.07.2007, 17:19:46 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Vipero ze dne 23.07.2007, 17:14:06

   HH já mám papíry na hlavu ale nemám papíry na zdraví.. podle doktorů můj stav neexistuje...
 ze dne 23.07.2007, 18:07:05  
   Šíma: No, možná jsem to trochu přehnal... Ale já osobně jsem si s doktory užil svoje! Nějak jsem se sem na savět moc hrnul... A stojí to tu někdy za dvě věci, ještě že tu je pívo a další radosti života!
 ze dne 23.07.2007, 17:22:59  
   Šíma: Ti doktoři jsou magoři, možná taky neví, zda-li jsou oni sami normální! Patrně půjde o profesionální deformaci! :-) Jejich! To by mohli také tvrdit, že vlastně neexistuješ! No jo, ale co tu potom děláš, když tu na světě nejsi? Ne, měli by se vyšetřit navzájem! :-)
 Vipero 23.07.2007, 17:14:06 Odpovědět 
   Jasně.. u nás v Opavě.. koupím bečku a uvidíme co se dá dělat ne? :D bereš? :) řeknem i eky atd.. :D
 ze dne 23.07.2007, 17:17:22  
   Šíma: No, jedno nebo dvě piva bych si dal, možná i tři... To víš, taky nejsem nejmladší a prý nesmím chlastat (mám papíry na zdraví, ale ne na hlavu)! :-) Nevím, zda-li bych trefil do Opavy, páč jsem slepý skoro jako krtek! :-))) Díky za nabídku, to víš, pivní fantazie!
 Vipero 23.07.2007, 16:25:08 Odpovědět 
   Já chci na návštěvu!!!!! :D
 ze dne 23.07.2007, 17:03:22  
   Šíma: Do světa pivní fantazie? Kde to je? Jdu tam taky! Našel jsi vchod? :-)
 John Pyro 23.07.2007, 15:50:12 Odpovědět 
   Snad budou tady ty krysy kritický tolerantnější, když si v sobě měl několik piv ... :D
Šímo, příště víc psycho !!!! :D Abych se v tom mohl více vyžívat ... :D
Nemele, nemele, nemele, nemelem sébralá nám voda mlejn. Nemele, nemele, nemele, nemelem sébralá nám voda mlejn. Sebralá nám všechny kóólá, i tu pííílů .... :D
A pak tam přišel kněz a zkonfiskoval všechno pivo, takže se proměnilo na církevní pivo, které se podávalo při jakékoliv modlitbě, takže se od té doby zvýšila chuť k modlení.
Pivní otče náš... :D
 ze dne 23.07.2007, 17:04:10  
   Šíma: No, milý Johne, psycho bylo napsat tuhle báseň, to ostatní je patrně jen brnkačka! Díky za přečtení a komentář! :-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Mr Solaiman
(15.1.2021, 11:53)
VNVNVNM
(8.1.2021, 09:15)
albert lisy
(8.1.2021, 06:41)
andrerushell
(7.1.2021, 12:46)
obr
obr obr obr
obr
KOŤATA
Tilda
Básník cvok
Arilin
Zlodějka duší
Dívka za zrcadlem
obr
obr obr obr
obr

[nevybr?no]
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr