obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je povídka v citoslovcích."
C. Baudelaire
obr
obr počet přístupů: 2915788 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39721 příspěvků, 5825 autorů a 392963 komentářů :: on-line: 3 ::
obr

:: Full life-5.+6. cast ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Full Life
 autor taxikus publikováno: 05.08.2007, 21:16  
Další pokračování "zběsilé akční jízdy" v jedné škole...
 

Part 5.

Kapitola 3:Prilis mnoho informací


V minulých částech: Tomáš (16) s Adamem (16) chodí do školy kam spadl neznámy box, z něhož vylezli malí, podivní tvorové kteří mění lidi na mutanty. Téměř celá škola je nakažená mutanty. Tomáš s Adamem potkali Zdeňka Havláta, který společně s Matějem Dvořákem zemřel po výbuchu granátu. Ten byl mířen na novou obludu kterou našli na dvoře. Teď Tomáše unesl neznámý muž a injekcí ho uspal…

Dodatek: C17Cops se mění zpět na Combine a Prof. Mozkyto zpět na Prof. Vance. Pro znalce HL univerza se omlouvám za změněné názvy a proto radši sázím na originál.


Tomáš: Pomale otevírám oči a nic z toho co vidím nepoznávám. Jsem v nějaké laboratoři, všude jsou počítače a mikroskopy. Je tu strašný nepořádek. Nade mnou se sklání nějaký černoch. Má krátké šedé vlasy a usmívá se na mně. Já zjišťuju že se můžu hýbat a mluvit.
Ptám se : „Kde je Adam? Co se to děje?"
„Neboj já ti vše vysvětlím. Adam je v bezpečí... Nebo jestli chceš škole říkat bezpečí. A to co se stalo ve škole, to měl být kontrolovaný pokus, jak se lidi zachovají v nebezpečných situacích. Ale to se zvrtlo. To co dělá z lidí zombíky,tak to jsou tvorové, kterým říkáme headcraby. A ta věc co je vrhá to je jejich matka. Díky ní se podařilo tolik lidí infikovat tak rychle. No tak tihle headcraby měli být ochočení a nic vám neudělat. Ale někdo poslal pravé headcraby a zavřel východy. Nějaký zrádce asi přímo na škole. No a proto tam byly posláni Combine vojáci, aby situaci uklidnily. Tyhle vojáky posílá Centrum a nejsou vůbec dobří."
„Ale ten co mi dával tu injekci měl na sobě napsané Black mesa. Co je to?"
„Aah Black Mesa..."
A podíval se na svoji nohu, kterou měl umělou. „Black Mesa byla laboratoř kde tyhle potvory vznikly... No respektive sem přicestovaly z Xenu. Mimochodem jsem prof. Vance a ten co ti dával tu injekci to byl Barney."
„A na co byla ta injekce?"
„Aah můj nejnovější vynález. Pracoval jsem na teleportu, ale tahle injekce tě za mnou přenese na 10 minut. Abych nezapomněl... Tady to si vem."
a podával mi oranžovo-šedý oblek. „Je to oblek co tě ochrání a má neprůstřelnou vestu. Není sice úplně neprůstřelná, ale měla by kulku zbrzdit. A teď… Musíš zjistit kdo poslal ty pravé Headcraby."
Z dálky se ozval ženský hlas: „Tati? Gordon je tady!"
„Dobře Alyx... No musím jít tak sbohem a... Hodně štěstí."


Adam: Něco za námi zašustilo a tak jsme se otočili. Před Tomášem stál nějaký muž a řekl jen: „Dobré ráno!" a dal Tomovi ránu přímo do obličeje. Tom se zhroutil na zem a zůstal v bezvědomí. Já jsem se na toho chlapa vrhnul, ale on mně odhodil na zem a namířil na mně pistolí. Já zůstal ležet a on Toma někam odtáhl. Jak zmizel ve škole za dveřmi, tak jsem vstal a vzal pistoli co Tomáš upustil. Běžel jsem k těm dveřím kam zašli a vidím na zemi krev. Vycházím schody a opatrně se dívám za roh.
Tam leží Tom a dívá se na toho chlapa který zrovna říká: „Ničeho se neboj kámo, chce s tebou mluvit prof. Vance a tohle je jeho novej vynález. Tak se uvolni a čekej." Pak mu ten chlap vpíchl nějakou látku do žil a to já už vycházím zpoza rohu a křičím na toho chlapa :„Nech ho být! Ty hajzle!"
Tomáš ale najednou mizí a zůstávám tu jen s tím chlapem. Opět na něj zařvu: „Kam zmizel? Kam zmizel Tomáš, a kdo je prof. Vance?"
„Chlape, prof. Vance si s ním chce promluvit o tomhle incidentu. Tohle měl být pokus víš? Ale ten se jim nějak pokazil, protože sem přistály pravý Headcraby, kapišto?"
„Jo, ale proč jeho. Proč ne já?"
„Hele na to se vybodni a přestaň na mně mířit tou zbraní, měl by ses spíš starat o něj, za 10 minut se zase objeví. Zdarec"
a utekl někam po schodech dolů. „Hééj ty hajzle počkej ne? Svině!" ale on byl už někde pryč. Sedím tedy na zemi a čekám jestli se vůbec Tomáš vrátí.

Mezitím co tam Adam seděl a čekal až se Tom vrátí, tak začal logicky uvažovat. Nemůžou se ven ze školy dostat dveřmi. Ani dvorem a podíval se z okna na dvůr, kde na stromech visel ten velkej zombík. Zoufale vydechl a zůstal sedět pod nástěnkou na hlavní chodbě. Musel se pousmát, když si uvědomil, že tady sedí na pokyn chlapa, který odtáhl Toma. Přesto tam zůstal a beznadějně čekal. Díval se přitom dál z okna, které lemovalo celou dlouhou hlavní chodbu. Teď se však Adam začíná usmívat a dokonce se smát. Že ho to nenapadlo dřív... Okno! Můžou se ven dostat oknem...! Z přemýšlení ho dostal vysoký zvuk, který se ozval před ním. Tam se začíná pomale objevovat Tomáš.

Pomale se opět vracím do školy tam, odkud jsem se teleportoval. Přede mnou vidím Adama, jak sedí na chodbě.
Začíná na mně chrlit: „No to je dost, já myslel, že se už nevrátíš. A už jsem chtěl utéct sám. Víš něco mně napadlo. A kde jsi byl?"
Já se na něj dívám, jak nade mnou stojí a s ironií mu říkám: „Hele ty Rambo, co kdybys mě pomohl vstát?"
On jen přikývl a podal mi ruku. Já se jí chytil a zvedl se.
Povídám mu: „Takže ty hodiny na střelnici nebyly nadarmo, co?“
„Ne… Vůbec. Myslím, že se nám to vyplatilo…“

Jakmile to Adam dořekl, tak se za mnou ozvalo cvaknutí zbraně. Otáčím se a vidím jak na mně míří Combine.
Říká zvláštním, jakoby radiovým hlasem: „Ruce vzhůru!"
Já zvedám ruce a Adam za mnou to udělal už dávno.
Říkám: „Co po nás chcete?"
On se úplně bláznivě zasmál. Když skončil tak mně už podruhé během jednoho dne praštil do obličeje. Já jsem omdlel.

Kapitola 4:Dve tela,jedna krev

První co slyším, jsou těžké kroky co se mi ozývají v hlavě jako zvon. Pomale otevírám oči, které jsou těžké jako bych na nich měl závaží. Zvuky se uklidňují a vidím, že ležím na boku se svázanýma rukama za zády. Pomale se přesunuji do sedu a kolem mně chodí nějaký chlap co mne pozoruje. Vedle mě sedí taky spoutaný Adam a teče mu krev z obočí.
Ptá se mě: „Kdes vzal ten oblek? A co se tam kdes byl vůbec dělo?"
„Byl jsem v nějaké laboratoři a tam byl nějakej prof. Vance a říkal, že tohle měl být experiment, který se prej nějak zvrtl a dal mi tenhle oblek, kterej má v sobě neprůstřelnou vestu. A cos tady dělal ty?"
„No ten chlap co ti vpíchl tu injekci, tak ten někam zdrhnul a mně napadlo, že by se dalo utéct oknem. A ještě ten chlap... řekl, nebo spíš naznačil, že by tady měly být jen umělý Headcrabi."
„No to ale znamená, že to nemůže být náhoda.“
„Jo, ten Vance říkal že mám najít toho kdo to udělal.“
„Hele Tome, pamatuješ? Říkaly jsme že pojedeme na nějakej vojenskej tábor. Pche celkem se nám to splnilo co myslíš?“

Dál už jsme mluvit nemohly, protože k nám přišel ten Combine. Klekl si před nás a chvíli se na nás jen tak díval.
Já na něj s úsměvem: „Zdravím, už jsem myslel že se s námi nebavíte."
On mě praštil do břicha.
Zeptal se nás: „Jak jste našli pravé Headcrabi a kdo vás poslal zmařit tenhle pokus?"
Já s Adamem jsme se na sebe zmateně podívaly a já mu chtěl říct: „Ale my jsem nic..." A on mně znovu udeřil.
Obrátil se na Adama a řekl: „Teď mne řekneš všechno co víš, jinak uvidíš jak tvůj kámoš umře! "

Part 6.

Když Adam nic neříkal, tak mně ten Combine udeřil znovu.
Adam na něj zakřičel: „Nechte ho být! My nic nevíme! "
On se na Adama podíval a řekl: „Hodně špatná odpověď ." a praštil mě zase.
Adam opět mlčel a zřejmě přemýšlel co mu má říct aby, mně nechal být. Já už se v bolestech sesunul na bok a měl jsem nejspíš zlomená nějaká žebra.
Ten Combine na mně namířil zbraní a řekl :„Vstaň!"
Já jsem se pokusil vstát, ale neměl jsem na to sílu. On mi tedy pomohl a silným trhnutím mně zvedl. Vedl mně pak někam po schodech se zbraní v zádech. Dovedl mně na hlavní chodbu, před to velké okno na dvůr. Ukázal na střechu a já tam zahlédl snipera.
Ten Combine mi řekl: „Buď mi to řekneš..."
Venku z dveří někoho vyhodily na zem
„...Nebo uvidíš jak ona zemře."
V té postavě jsem poznal svou blonďatou 13-ti letou sestru. Viděl jsem jak se zmateně dívá kolem sebe a neví co se děje. Pomale se belhala dvorem ke stromu ve kterém se schovávala Headcrab Mum.
„Když nám řekneš, co jste udělaly, tak ji zastavíme. Tak mi řekni. KDO TO OBJEDNAL! ŘEKNI TO NEBO TVÁ SESTRA ZEMŘE, TAK KURVA ŘEKNI TO!"
„Já nevím! Já fakt nevím, já sem jen chodím do školy, nechte ji být."
„No tak, snad nejsi nervózní, podívej se jak v tom stromě na ni čeká smrt, uvidíš jak pomale zmutuje, tak to řekni, řekni to, řekni to, řekni to!"
„Já... nic... nevím!"
řekl jsem přerušovaně.
„Ale víš, ty něco víš a dokud to nevyklopíš, tak tu zůstaneme a budeme sledovat to co se děje venku. A my víme, že ti na sestře záleží a tak víš co? Radši ji zastřelíme ne? Ušetříme jí to trápení, pokud neřekneš co jste tady udělaly!"
„Já fakt nic nevím, proč mi to nechcete věřit. Pusťte ji. My sem jen chodíme do školy, nevíme co se tady stalo. Fakt!"

On na mně namířil zbraň a řekl do vysílačky: „Zastřelte ji!"
„Né!"

Sniper na střeše zamířil a vystřelil. Kulka prolítla sestře hlavou a ona spadla mrtvá na zem.
Já začal na toho Combine řvát: „Vy hajzli, já za tohle přece nemůžu! Já..."
V tu chvíli ale sevřetí Combine povolilo a on spadl na zem. Za ním stál Adam, který ho zbraní udeřil do zátylku. Já mu ihned z ruky vytrhl zbraň a běžel jsem na dvůr. Pomale jsem otevřel dveře a třikrát jsem vystřelil na snipera. Jedna kulka ho trefila do hlavy. Běžel jsem k ségře a změřil jsem jí tep, ale ten měla samozřejmě nehmatný. Za mnou pomale přicházel Adam a pořád dával pozor na strom.
Když ke mně došel tak řekl: „Tu už nezachráníš. Pojď zkusíme ty okna. Musíme se odtud dostat. V hudebce je přece docela nízko okno ne? Zkusíme vylézt tam."
„Ne třeba se jí dá pomoct“
„Jak? Vždyť má díru v hlavě. No tak. Pojď.“

Já jsem ségru odnesl z dosahu Headcrab Mum a šel jsem za Adamem, který tentorat šel první. Šli jsme napříč hlavní chodbou, ale po zombících nikde ani vidu, ani slechu. Došli jsme až nakonec chodby k hudebce a otevřely jsme dveře. Venku už byla celkem tma a tak nás nepřekvapilo, že byla uvnitř v místnosti tma. Rožli jsme a uviděly že oknem se ven asi nedostaneme. Na oknech byly jakoby svařený železa. Adam ho šel zkusit oddělat a já se šel podívat do vedlejší třídy. I tam bylo železo, které nešlo oddělat. Na všech oknech bylo železo až na okna co vedla na dvůr.
Adam vydechl:„Jsme ztraceni.“
Já na to nevěřícně zíral.
V tom mně najednou napadlo: „Co u prvních tříd? Tam jsou dveře ven ne?"
„Jo, ale jsou na nich mříže, viděl jsem to když jsme kolem běžely na záchod."

Já jsem si pro sebe, ale nahlas povzdychl....: „Silent hill"
„Cože?"
„Ale... Nic"

Já si sedl na lavici a Adam se opřel o zeď.
Díval se do prázdna a řekl: „Okna jsou zavřená, dveře zamčené. Odsud se ty vole nedostanem."
„Musíme se odsud dostat. Musíme dostat ségru ven a udělat jí pohřeb. Musím se odplatit všem co mají na smrti mé ségry podíl.“
„Teď musíme hlavně zjistit kdo to udělala a jak se dostat ven.“

V tu chvíli se však od dveří ozvaly kroky. Adam namířil pistolí ke dveřím a já vzal první věc, která byla po ruce, což bylo ukazovátko. Už se kroky ozývaly těsně za dveřmi. Do dveří však vešel někdo, koho bych vůbec nečekal. Zdeněk Hotárek(Učitel-Jeden z těch lepších učitelů).
On byl nezmutovaný a přišel k nám povídajíc: „Nazdar děcka. To sem rád, že jsem vás našel. Takže děcka pozorte, musíme zavolat pomoc přes Skype v učebně informatiky. Pote se mnou."
Hoťas se otočil ke dveřím a vyrazil směrem k informatice. My jsme šli podle jeho příkazu hned za ním. Došli jsme až k učebně informatiky, ale uvnitř bylo světlo. Vzhledem že celá škola byla pod tmou tak bylo světlo velmi zřetelné. Znamenalo to, že uvnitř někdo je a rožnul. Já s Adamem jsme vytáhli zbraně a protože Hoťas byl neozbrojen tak jsme šli do místnosti první. Otevřely jsme dveře. Na oknech v místnosti bylo stejné železo jako na všech ostatních po celé škole.V učebně byly počítače ve třech řadách v každé řadě bylo 6 počítačů. Pomale jsem se rozhlédl po třídě a viděl jsem že všechny komply někdo zapnul. Šli jsme pomale k jednomu z nich. V tom ale vyskočil ze skříně muž v modré kombinéze a švihl po nás ukazovátkem. Já s Adamem jsme se stihly skrčit, ale Hoťasa zasáhlo přímo do obličeje.
Ten muž řekl: „Ježiši sorry, to sem fakt nechtěl. Já myslel že jste ty... No ty potvory." Ten muž byl můj strýc, který tady na škole dělal školníka. Jmenoval se Laďa Macek(Školník- strýc).
Řekl mi: „Ježiš Tome, to je super, že jsi v poho. Víš já se snažil najít tvou mamku, ale nepodařilo se mi to."
Moje mamka tu na škole dělala kuchařku.
Já vzdychl: „Třeba... Stihla utéct... nebo... nevím." Nedořekl jsem to ale tušil jsem co by se jí mohlo stát.
Hoťas už vstal a říkal: „Chlape, co jste to tady dělal?"
„No já jsem se snažil zavolat pomoc, ale všechny počítače mají odpojený internet.
Jen jeden jsem ještě nezkoušel..." řekl strýc a ukázal na poslední nezapnutý počítač.

Kapitola 5:Poslední nadeje

Byl úplně vpravo v první ze tří řad počítačů. Šli jsme k němu a zapli ho. Hned se začaly bootovat Windows XP. Když se načetla plocha, tak jsem se podíval na lištu a tam v pohodě blikalo připojení k internetu.
Hotárek mně odstrčil a řekl: „Pusťte mně k tomu. Musíme zapnout Skype."
On dvakrát klikl na ikonu Skype a po chvíli čekání ze připojil. Se šťastným výrazem dal celý rozrušený volat policii a na monitoru se začalo vytáčet.
Z repráků se pak ozval hlas policistky: „Dobrý den, vítá vás Policie ČR. Jestli chcete nahlásit zločin stiskněte 1...-"
Hoťas na klávesnici zmáčkl 1.
Policistka pokračovala dál: „Prosím chvíli vyčkejte než vás přepojíme na nějakého koleg...-" najednou se spojení přerušilo.
Můj pohled sjel ke dveřím, za nimiž se ozvala velká rána. Adam vytáhl zbraň. Strejda vzal ukazovátko, já kovovou tyč opřenou o zeď a Hoťas klávesnici. Pomale jsme se blížily ke dveřím...

Pokračování příště...


 celkové hodnocení autora: 84.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 3 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 44 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 m2m 08.08.2007, 7:49:04 Odpovědět 
   Tak první se ještě ozvu, co se stylistiky týče.
Hodně, i v předchozích dílech, kde jsem to ale nevytýkal, mi vadí přílišné "zájmenování" - Já, on, všude, kde by tato zájmena být nemusela, jsou.
Další jsou čárky, viditelně ještě nezvládáš pravidla na oddělování vět vedlejších čárkami. Pokud je Tvůj věk v profilu pravdivý, pak bys na tom měl začít pracovat. (Při nejhorším se ozvi na SZ, i když jak znám Pavla, on už určitě zaslal rozbor ;-))

Tak a teď k příběhu.
Pokročili jsme. Možná to byl krok správným směrem, možná ne, ale jako někdo, kdo se kvůli povídce musel ponořit do HL univerza, aby pak neplácal na amatérském fanouškovském foru nesmysly, jsem našel spousty logických chybek.

Tak prvně - zarazilo mě, že Eli Vance mluví česky. Nebyla zmínka o tom, že by mluvil třeba anglicky, když se Tomáš k němu teleportoval.
Dál, samotná teleportace, bohužel...je to sice hezké, jak se Tvé postavy krásně teleportují vstříknutím něčeho do krve, ale v reálu by to tak nikdy neproběhlo. I samotné teleportace v HL jsou na mnohem vyšší úrovni, než by mohly být v současnosti (!!) za 30 let.
Další věcí je fakt, že do příběhu vstupuje Combine, sám Eli říká, že Black Mesa již bylo zničeno, přišel tam o nohu, to znamená, že je Země okupovaná Combine. Tady Ti nesedí časová přímka. A ty to zcela jistě víš.
Tak jen dodám, že od okamžiku, kdy vznikla Citadela a Combine ovládlo Zemi, nebyla nikde zmínka o dětech. Tedy i škole ;-) Děti zkrátka a jistě....zestárly...a nové se nenarodily. Nemohla by se narodit 13-letá sestra...a možná ani ti 16-letí kluci :-(

Promiň, jsou to mé poznámky...které jako HL fanda a velký obdivovatel příběhu prostě vnímám a celkově mi to docela vadí.

Závěrem: Vybrousit gramatiku, interpunkci, trochu si pohrát s logikou příběhu...a nevidím problém v tom, mít stoprocentní dílka ;-)
Pracuj dál, ozvu se při další části.
Do té doby, držím palce. Třeba to bude příště na jedničku ;-)
 ze dne 13.05.2009, 13:53:48  
   taxikus: Je to zvláštní psát odpověď téměř po dvou letech. No někdy to prostě trvá :) K tvé připomínce. Později jsem se do HL univerza také ponořil a máš pravdu, časová přímka je úplně mimo. Vůbec celé je to tak trochu jakoby odjinud... Každopádně s k příběhu vracím, jen přemýšlím jestli pokračovat, nebo celý příběh v trochu lepším světle restartovat.
 Pavel D. F. 05.08.2007, 21:15:24 Odpovědět 
   Je dobře, že se snažíš některé pasáže víc vysvětlovat, protože čtenář, který onu hru nezná, může najít oporu pouze v Tvém textu.
Na druhé straně se mi zdá, že nějak přibylo pravopisných chyb.
Například „headcrab“ je patrně složenina z anglických hlava a krab. V češtině by skloňování tohoto slova mělo být podle vzoru pán – z toho plyne, že v množném čísle v prvním pádě by měla být koncovka měkká (tihle headcrabi), kdežto ve čtvrtém a sedmém tvrdá (jak jste našli pravé headcraby).
Větší problém vidím ve shodě podmětu a přísudku, kdy u mužského životného podmětu končí přísudek v množném čísle minulého času vždy měkce (Já s Adamem jsme se na sebe zmateně podívali) nikoliv (podívaly).
U zájmena mně/mě se délka liší podle pádu, zkráceně a názorně: můžeš-li říct „tebe“, je odpovídající tvar „mě“, kdežto když můžeš říct „tobě“, pak napíšeš „mně“.
Příběh je sice důležitější, ale dobrý pravopis je vizitkou autora.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Mr Solaiman
(15.1.2021, 11:53)
VNVNVNM
(8.1.2021, 09:15)
albert lisy
(8.1.2021, 06:41)
andrerushell
(7.1.2021, 12:46)
obr
obr obr obr
obr
Posel smrti VI:...
Lukaskon
OFF-LIFE: Neděl...
6thSun
Magická síla mě...
mirinda
obr
obr obr obr
obr

Jen malé měňavé bublinky kutál...
Te Bi
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr