obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Znovu milovat znamená, že se srdce vysmívá rozumu."
Théodore de Banville
obr
obr počet přístupů: 2915198 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39221 příspěvků, 5717 autorů a 388914 komentářů :: on-line: 4 ::
obr
:: Čtení diskuze ::

Fantasy, sci-fi a co dál?
Repulsion   
Repulsion Uživatel má bodů celkem: 407 Čt 26.10.2006 21:59
Jak už jsem v jednom svém příspěvku zmínil, dost mě na tomto serveru potěšilo, že se zde lidé hodně věnují próze. Vzápětí mě ovšem zklamalo, že tou prózou je převážně žánr fantasy či sci-fi. Ne, že bych proti těmto žánrům konkrétně něco měl - to nikoliv - četl jsem to i to a rád. Nicméně jejich, takříkajíc, přílišná konzumace dnešní mladou generací mě poněkud znepokojuje.
Oba žánry mají společné to, že jsou velmi módní záležitostí a, což je právě to, co se mi nelíbí, řada děl z této oblasti představuje jakýsi únik od reality. Ne všechna díla samozřejmě. A i ta, která mají souvztažnost k reálnému světu, tak nejsou čtenáři často vnímána. Nebo jsou vnímána velice nekriticky. Málokdo si například uvědomuje velmi silně rasistický podtext Tolkienovy tvorby (Tolkien vyrůstal v Jižní Africe), kde Elfové jsou nadlidé a skřeti chátra, kterou je povoleno zabíjet na potkání.
Jak ve fantasy, tak ve sci-fi jsou díla lepší a horší, samozřejmě. Ale kdo dneska čte třeba takového Bradburyho?
Určitě je potěšitelné a chvályhodné, když člověk někde slyší nebo čte, že někoho přitáhla ke čtení třeba Rowlingová. Není ovšem proč jásat, když dotyčný u Harryho Pottera a podobných záležitostí zůstane. To si pak v podstatě moc nepolepšil. Zvlášť u mladých lidí, kteří mají na četbu čas a "kapacitu" to člověka zamrzí. Nechci se tady vytahovat, ale my jsme si na gymplu s kamarády půjčovali třeba Elíase Canettiho, Jamese Joyce apod. Možná nám z toho svým způsobem taky hrabalo, ale určitě nás to i někam posunulo...

Takže co kdybyste zkusili alespoň třeba takového Johna Irvinga (Modlitba za Owena Meanyho koneckonců nemá k fantasy až tak daleko... i když prý byla do češtiny dost mizerně přeložená
skoč dolů
[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]
ODPOVĚDI:
Cyrano
(1762)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5945 Ne 23.10.2016 21:08  
Mám to podobně!:-P
Šíma
(15157)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36248 Pá 14.10.2016 20:27  
Scifi můžu, fantasy už méně...
Cyrano
(1762)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5945 Po 19.9.2016 18:08  
Já ne! Měl sugestivní povídky!
Šíma
(15157)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36248 Ne 31.7.2016 22:06  
Cyrano: Na něj jsem zapomněl! ;-)
Cyrano
(1762)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5945 Čt 28.7.2016 16:08  
Ray Bradburry to byl, Šímo! Jinak Lem byl i mojí první sci-fi kojnou, stejně jako třeba Ivan Poustka, bratři Strugačtí, náš Ludvík Souček aj...Od Kinga jsem horko těžko s vypětím vůle přelouskal To a stačilo!
Šíma
(15157)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36248 St 27.7.2016 22:02  
King psal spíše horory, nemýlím-li se. Já jsem na Lema, Clarka, a toho, co napsal Marťanskou kroniku... (jméno mi vypadlo z hlavy)...
Cyrano
(1762)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5945 Pá 22.7.2016 23:13  
Dobrá sci-fi láká i mne! Ale nesmí to být King...
Šíma
(15157)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36248 Út 26.1.2016 14:34  
Fantasy a sci-fi jsou mými oblíbenými žánry, hlavně sci-fi a to nemusí jít čistě o čistokrevnou vědeckou fantastiku.
Cyrano
(1762)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5945 Pá 25.9.2015 23:44  
No, mně se více líbila ta stará, dnes trochu naivní sci-fi než někteří moderní autoři. Třeba od Kinga jsem s vypětím vší vůle dočetl první a poslední knihu, "To". Nesedí mi...
Ekyelka
(2714)

Ekyelka Uživatel má bodů celkem: 5976 Po 2.9.2013 13:21  
Pravda, vizionáři. Ne nutně pouze techničtí - Lem a třeba takový Zajcev se věnovali také sociálním a etickým otázkám, konec konců i tebou zmínění autoři mívali vedle technologické linie i tu lidskou, morální, etickou, psychologickou. Na tohle se hodně často zapomíná.

A co je ještě vtipnější, drtivá většina mladých autorů ani neuvažuje o tom, že by se vyjadřovala třeba k otázkám lidství, etiky nebo techonologického vývoje ve fantasy. Narážím na to denně: ty texty jsou sice zajímavé, občas zábavné, někdy dokonce čtivé, ale je těžké mezi nimi najít i otázky nebo pohledy na problémy.
Občas se mi podaří něco ze svého světonázoru do textů vměstnat, decentně, aby to nerušilo. Vím o nich a potěší mne, když si jich všimne i čtenář - jenže v záplavě akce a divů, které používám jako kulisy, to zase tak často nebývá. Není zvykem přemýšlet o fantasy jako o platformě pro vyjádření postoje. Tady vidím ještě značné mezery (kterých se dá využít).
Veo Ochmanek
(252)

Veo Ochmanek Uživatel má bodů celkem: 793 Ne 1.9.2013 12:10  
Chci říct, k tomu aby bylo pravým, mělo by SF mít nějaký hlubší podtext...
Veo Ochmanek
(252)

Veo Ochmanek Uživatel má bodů celkem: 793 Ne 1.9.2013 12:09  
Vím, že tohle téma je tak trochu už OFF, ale stejně.. musím se vyjádřit. Nemyslím, že je problém v nadměrné konzumaci SF (potažmo FY), ale spíše v kvalitě samotného SF. Kdyby mladí četli Clarka, Bradburyho, Heinleina.. no prostě klasiku, bylo by to jen a jen plus. Skutečný autor SKUTEČNÉHO sci-fi, je visionář (netvrdím, že mě se takovým autorem daří být), který poukazuje na to, co přinesou nové technologie. Skutečné SF není jen o lítání vesmírem a zabíjení špatných mimozemšťanů a kámošení se s těmi dobrými... Ano, taková akční futuristická smršť je jistě lákavou imaginární podívanou, a v mnohém je i military SF přínosné... ale není to SF v pravém slova smyslu.
Kaileen
(4)

Kaileen Uživatel má bodů celkem: 1604 Po 25.2.2013 13:03  
Myslela jsem i šermířky, psala jsem to souhrnně... Takže oprava - šermířů a šermířek. Tuším, že i Ekyelka je šermířka.
Uživatelka nemá nahraný obrázek
(8)

Ellien Uživatel má bodů celkem: 101 Po 25.2.2013 08:51  
Ahoj,
nejen šermířů, ale i šermířek. Už hodně let píšu kroniku jedné skupině SHŠ a zamlada jsem i šermovala.
Kaileen
(4)

Kaileen Uživatel má bodů celkem: 1604 St 20.2.2013 19:52  
Vidím, že šermířů by se tady na Saspi pár našlo
Leontius
(432)

Leontius Uživatel má bodů celkem: 1093 Pá 21.9.2012 11:45  
Tož já nejradši antiku, zejména co se týče dějin, filosofie, literatury atp. Bohužel antickému Řecku se u nás nedá nijak rozumně a hlavně aktivně věnovat, tak jsem se pustil aspoň do těch Římanů (respektive barbar v římských službách). A protože mě začal bavit šerm samotný a s gladiem to není moc o čem, tak jsem se rozhodl i pro gotiku a po několika peripetiích končím v tom 14.století (spíše tíhnu k druhé polovině 13. ale má to své nevýhody). Římani ve mě probudili tu snahu o historickou věrnost, čili skládat si jakousi univerzální výbavu na průřez několika staletími pro mě nepřipadá v úvahu.

A co se týče šermu v povídkách... tak něco se tam určitě dostane, ale snažím se to nepřehánět. Všeho moc škodí a naví je i mnoho různých přístupů k šermu. Aneb můžu se podívat na tři různé skupiny, každá šermuje úplně jiným způsobem, ale všem se dá něco vytknout. Sám proto aktuálně v žádné skupině nejsem a jedu si sólo. Věnuji se primárně jednoručnímu meči a levou ruku buď volnou na používání různých zákeřností anebo štít (preferuji spíše pěstní štítek když už...)
Kondrakar
(75)

Kondrakar Uživatel má bodů celkem: 1227 Čt 20.9.2012 20:30  
Leontius: hale kolega od fochu:-) taky šermuju. Průzeř skrz většinu období. Jediný co neděláme je antika. Vkládáš zkušenosti z šermu do povídek?
Ronkar
(33)

Ronkar Uživatel má bodů celkem: 322 Čt 20.9.2012 20:23  
Leontius: Ok, jen mě to tak napadlo. Ale je tam alespoň ten šerm ;)
Leontius
(432)

Leontius Uživatel má bodů celkem: 1093 Čt 20.9.2012 17:11  
Ronkar: Nope :-D Na Larpu jsem v životě nebyl a na dřevárně asi dvakrát. Dělám historický šerm (momentálně skládám výstroj na druhou polovinu 14.století, čili ona helma už je out) a living history (2.století, římská auxulia). Historických larpů bohužel mnoho není :-(
Ronkar
(33)

Ronkar Uživatel má bodů celkem: 322 Po 17.9.2012 17:28  
Leontius: Vzhledem k tomu, co máš za foto na svém obrázku, předpokládám nadšený Larpista, což? :)
[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena

Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus

Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur

St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Bob bobb
(12.6.2019, 12:18)
Jakub Žák
(11.6.2019, 15:22)
Tatyana
(6.6.2019, 22:39)
Tvořitelka
(4.6.2019, 10:28)