obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Kdo nemá peněz, je chudý; kdo nemá přátel, je chudší; ale kdo nemá srdce, je nejchudší na světě."
Fjodor Michajlovič Dostojevskij
obr
obr počet přístupů: 2915354 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39482 příspěvků, 5738 autorů a 390300 komentářů :: on-line: 4 ::
obr
:: Čtení diskuze ::

Proč nečtete díla?
Uživatelka nemá nahraný obrázek   
Eifelovka Uživatel má bodů celkem: 291 Čt 9.11.2006 16:21
Ahoj. Jsem tu dneska nová, ale zarazila mě jedna věc: každý den je tu jen několik nových děl a je tu 674 autorů. Je mi jasný, že všichni sem nechodí každej den, ale zaráží mě, že mají díla uveřejněná tady na SASPI tak málo čtenářů, komentářů i hodnocení. Mám dojem, že tady každej hodnotí jenom svoje oblíbence a na jiný autory, kteří - jak jsem viděla - kolikrát píšou hodně dobře, tak trochu kašle. Přitom podle mě vůbec není problém přečíst si těch osm nebo deset nových denních příspěvků a něco k nim napsat. Nebo aspoň k většině z nich. Uvědomte si, že když nebudete číst a komentovat druhý, tak asi ani nebudou číst a komentovat oni vás.
skoč dolů
[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45]
ODPOVĚDI:
Stín
(199)

Stín Uživatel má bodů celkem: 368 Ne 14.6.2009 17:35  
Kdo se chce přidat, ať mi napíše do Vzkazníku...

Jinak vyhlašuji nulté, respektive pokusné kolo, nuže přijímám návrhy...

Stín
(199)

Stín Uživatel má bodů celkem: 368 So 13.6.2009 19:45  
Vanesso, zcela jsem nepochopil to, co jsi napsala, respektive proč a za jakým vlastně účelem...

Vanessa Kuzníková
(100)

Vanessa Kuzníková Uživatel má bodů celkem: 1244 So 13.6.2009 18:24  
Ty Stíne, tak za
a) vůbec tomu nerozumím
b) můžu si dělat co chci
c) od čeho by pak byli redaktoři
d) Karkulka by mi to stejně nedovolila, angažovat se jinde
Nic ve zlém.
Stín
(199)

Stín Uživatel má bodů celkem: 368 Pá 12.6.2009 13:34  
Kdo se chce přidat, ať mi napíše do Vzkazníku...

Jinak vyhlašuji nulté, respektive pokusné kolo, nuže přijímám návrhy...

čuk
(6842)

Vanessa Kuzníková Uživatel má bodů celkem: 29558 Pá 12.6.2009 03:05  
Nooo já se snažím číst všechno, ale když mě například ta první věta vůbec nezaujme nebo to není moje srdeční záležitost tak to ani nečtu ani nehodnotím. A taky nejsem redaktor a nemusím. Takže... A pořád tu taky nejsem. Takže se to nahrne a není to jen pár děl, ale třeba docela dost.
Stín
(199)

Stín Uživatel má bodů celkem: 368 Čt 11.6.2009 22:14  

Takže mám první nástin jakéhosi programu... :

1) Činnost Komentátorů není spjata s činností redaktorů.

2) Komentátoři, svými písemnými hodnoceními u textů autorů, hodlají snížit deficitní stav, kritických a na autory textů odezvu kladoucích, komentářů na serveru SASPI.cz.

3) Komentátor za jeden týden přečte a slovně zhodnotí reprezentativní vzorek děl vybraného autora, na konci daného týdne pak ve fóru Komentátorů zveřejní souvislý text zabývající se celkovou tvorbou autora.

4) Návrhy na autora, jímž se budou po celý týden Komentátoři zabývat, může zadat kterýkoliv uživatel SASPI.cz, tedy i autor samotný.

5) Navrženým autorům bude zaslán vzkaz, který je bude informovat o nominaci. Z navržených budou vyškrtnuti ti autoři, jejichž poslední přihlášení je starší tří měsíců, anebo ti, kteří se ke své nominaci vyjádří zamítavě.

6) Komentátor ke slovnímu hodnocení nepřidává známku.

7) K činnosti Komentátorů se může každý uživatel serveru SASPI.cz.

O dalším již diskuse...
Stín
(199)

Stín Uživatel má bodů celkem: 368 Čt 11.6.2009 19:16  

Nebyl jsem celý den doma - kupodivu nejsem pořád na SASPI.cz - a nemohl jsem to tady sledovat... Leč mám jistou ideu a během dneška to dám nějak dohromady, ono rýpat do těch, kdo mají snahu se SASPI věnovat na mimoredaktorské úrovni, dokáže každý. Podívejme se ale, jak to tady chodí - oko vidí, oko není vagina - a pak po mně hažte kamení, cihly aj. ...

MC_Kejml
(214)

MC_Kejml Uživatel má bodů celkem: 864 Čt 11.6.2009 19:10  
Opravdu se mi nechce "battlit" proti tolika lidem sám, takže budu rád, když sem třeba něco napíšou i ostatní návrháři ;)
m2m
(1853)

m2m Uživatel má bodů celkem: 5100 Čt 11.6.2009 18:57  
Kaunaz: Chci ukrátit zájemcům čas.

Protože přesně, jak to napsala Eky, jsem to tak nějak myslel - prostě vaše idea je příliš otevřená, chcete-li skupinu, je potřeba to mít uzavřenější - pravidly, časově, individuálně, inu jakýmsi programem, jak to chytře Ekyna nazvala.

A pak, až to budete mít, se budu na vás rád chodit dívat, jak zvládáte to, o čem jsem tu já jenom snil. Nebo nezvládáte, to už se uvidí (ale to nebudu sledovat tak rád) ·.)

Možná bych se jenom vrátil k tomu prapůvodu: Proč tedy nečtete díla už teď?
Ekyelka
(2714)

Ekyelka Uživatel má bodů celkem: 5976 Čt 11.6.2009 18:49  
A zapomněla jsem dodat: až tohle všechno budete mít, klidně vám připravím speciál fórum, kde by bylo prostoru dost a dost.
Ekyelka
(2714)

Ekyelka Uživatel má bodů celkem: 5976 Čt 11.6.2009 18:48  
Říkám si, proč zakládat skupinu, která by dělala totéž, co - jsem si očividně mylně myslela - tady stejně dělá každý sám za sebe?

Nebo snad máte už vypracovaný program, kterého se budete držet? Tedy: oslovit autora s nabídkou, zpracovat jeho tvorbu, okomentovat, vyvážit a zhodnotit - a co dál? Nebo jsem zase pomýlená, a děláte to kvůli... čemu?

Když chcete založit podobnou skupinku, stanovte si jasný cíl. Sepište body programu. Pak hurá na věc. Takhle při pohledu zvnějšku to vypadá jako hurá akce, při níž si každý myslí něco trochu jiného, že je cílem skupinky...
Takže neříkám "tohle tu bylo, snažíte se zbytečně" - spíš: domluvte se pořádně, promyslete způsob fungování celé skupiny, pak to rozjeďte. Vypadá to jako obrovský, časově náročný projekt. A ty by se měly promýšlet a plánovat, mají-li mít užitek.
Kaunaz Isa
(1473)

Kaunaz Isa Uživatel má bodů celkem: 3311 Čt 11.6.2009 18:43  
Chemiku, já nabyl dojmu, že máš málo času. Tak proč prostě nepočkáš, až ztratíme iluze sami?

Promiň, ale myslím, že diskuze níž je dost zbytečná.
m2m
(1853)

m2m Uživatel má bodů celkem: 5100 Čt 11.6.2009 18:29  
Aha, takže vy chcete pojmout tak volně, že to žádná skupina nebude.
Vlastně jen pár lidí, co budou číst všechna díla určitého autora a budou se mu věnovat.

To je fajn.

Ale bohužel jsem škarohlíd. Staral jsem se jako redaktor přes rok o několik autorů, u nichž se výsledku nedosáhlo.
A chcete-li to pojmout jen tak, že vám jde o nárust komentářů, pak nechápu, proč se musíte zaštiťovat skupinou a neděláte to individuálně.
Sami víte, že čas je vzácné skupenství a jestli to nezvládáte individuálně, pak nechápu, jak se to změní v nějaké neurčité skupině... Prosil bych vysvětlit.

agelast: Já si naopak myslím, že objektivita je kurevsky (pardon) důležitá. Samozřejmě, že jí nejde dosáhnout, ale jak chceš být kritický, když neumíš odhlédnout od toho, že je autor tvým kamarádem, známým, příbuzným...
Protože jestli myslíš třeba to, že SF je např. můj oblíbený žánr a tudíž budu všechna SF díla hodnotit více subjektivně, pleteš se. Právě protože se danému žánru snažím amatérsky věnovat jak tvůrčně, tak čtenářsky... prostě jsem potom více přísný i sám na sebe jako hodnotitele.
A to, že dílo má dobrý nápad, pointu, nebo zpracování, nepovažuju za subjektivní hodnocení... Přeci.

skraloup: Bohužel jsem tu už otevřel oči. Ano, před rokem jsem byl taky plnej ideálů, jak tu VŠICHNI chceme, aby nás četlo co nejvíce lidí, čili bychom tomu měli obětovat kus sebe sama. Udělat pro to něco. Jenže X desítek autorů, které jsem jako redaktor prostě musel přečíst, mě utvrdilo v tom, že mnoha lidem vůbec nejde o čtenost, ale o to, aby to vůbec bylo venku.

Jak jinak si vysvětlit to, že spousta děl, co tu je, jsou prostě ušité za deset minut a hned pádí k publikaci?
Jak jinak si vysvětlit to, že i přes moje opakované naléhání se nezměnila např. typografie, gramatika, autor si nenašel betareadera, autor se dál věnuje obemletým tématům, stále pokračuje v sáhodlouhých povídkách, které nikoho nepřivábí už jen svou délkou?
Já prostě tady po ruce nemám jiné vysvětlení.

Ano, spoustě z nás jde o to, aby nás četlo dost lidí.
Ale ruku na srdce: Proč je tu tedy tolik autorů, co se spokojí se dvěma známkami a jedním komentářem čtenáře? Proč tací lidé po prvním neúspěchu a vypadnutí z TOPky přestávají psát?
Je jich tu mnoho.

Ale jak říkám, všechno jsou to jen moje škarohlídské vyhlídky.
Dle mě, jestli tu chcete nějakou skupinu, je potřeba, aby byla víc uzavřenější, protože jinak to můžete dělat individuálně. A když potřebujete to, abyste se mohli domlouvat s ostatními, koho přečtete, není něco špatně?
A jestli posměšně ukazujete na mě, že mám málo komentářů v poměru k ostatním dílům, je to pravda... čas je nedostačující palivo, které mám, a bohužel se obávám, že stejně jsou na tom i další lidé. Takže chcete-li utvořit nějakou skupinu lidí, co se bude někomu věnovat, zdá se mi to jako zbytečné, protože totéž byste mohli (a měli) dělat už dneska individuálně.

Nějak se ztrácím v tom vašem zápalu a nemohu tam najít nic, co bych nemohl dělat už dneska sám.
taira
(84)

taira Uživatel má bodů celkem: 244 Čt 11.6.2009 16:54  
Podle mě je ta skupina dobrý nápad.
Což vůbec nemyslím ironicky.
Čím víc lidí bude schopných a ochotných konstruktivně komentovat, tím líp.
MC_Kejml
(214)

MC_Kejml Uživatel má bodů celkem: 864 Čt 11.6.2009 15:59  
Chemiku, tím imbecilem jsem nemyslel tebe ani nikoho, kdo se tu pokouší diskutovat, ale někoho, kdo když dostane negativní hodnocení od oné poroty, dostane nápad slovíčkařit, protože mu to prostě naťuklo ego.

Tím, že někdo neporozumí myšlence díla - no, proto by byla přece porota různorodá. Někdo rozumí scifi, někdo realistické poezii a někdo třeba akrostichu ( i když to mi pořád zní jak nějaký uzel při pletení...). A ti se dají dohromady.
A pokud ne, už jen ta snaha o zacílení skupiny hodnotících na jednoho autora zní jako dobrý nápad k popohnání zdejší kritiky. Sám se musím přiznat, že bych dílu na téma pěstování ovse v západním Uzbekistánu také nerozuměl, ale ještě že tu podobná díla vídám jen pomálu!

Já vidím přínos skupiny v tom, že každý řekne svůj (většinou) odlišný názor a autor se tak má šanci víc poučit.
Miss Rebeka
(52)

Miss Rebeka Uživatel má bodů celkem: 236 Čt 11.6.2009 15:57  
Nemyslím, že je nutné, aby všichni hodnotili jednoho autora. Já osobně si pokaždé otevřu seznam online autorů a náhodně si vybírám. Alespoň poznám hodně pisatelů, a když se mi některý zalíbí, můžu se k němu vracet. A nikoho tím nezvýhodňuju.
Karel Čížek
(247)

Karel Čížek Uživatel má bodů celkem: 469 Čt 11.6.2009 15:28  
Nevím jak vy, ale já myslel, že by ti fungovalo jako Anon - volně spojená skupina jednotlivců, kterou bude spojovat společný cíl - zkrátka někdo něco řekne a ostatním to bude připadat jako *dobrý nápad*.

Asi takhle:
Nějaký zaměřovač nadhodí cíl - autora a řekne co píše (fantasy nečtu, tečka). Ostatní se na něj můžou vrhnout. Přečtou a okomentují třeba jeho díla za posledních pár měsíců nebo něco takového. Mmch: podle mých Mocných Statistik je na saspi 750 uživatelů, kteří se přihlásili během posledího měsíce. Rozhodně bych se nevěnoval lidem, kteří se sem dlouhou dobu nepřihlásili nebo už dlouho nebublikují.
Každý bude komentovat a známkovat sám za sebe, na objektivitu si tady přece nikdo nehraje, ale kamarádíčky vyhodíme z okna.

Nikdo nechce nahradit redakci, ale trochu to tady oživit, rozpoutat diskuzi, udělat ze saspi živé místo.

Tak, ale ať už se něco děje.

Navrhujte, koho budeme bombardovat.
agelast
(125)

agelast Uživatel má bodů celkem: 324 Čt 11.6.2009 13:06  
Ty, Chemiště, brát objektivitu jako základ kritiky mi přijde přinejmenším pomýlené. V hodnocení umění budeme vždycky subjektivní – tohle si přiznat a vyrovnat se s tím můžeš brát daleko spíš jako základ.

Jinak máš pochopitelně pravdu, ovšem s několika ale:
- nepochopen může být jak obsah, tak forma (od jistého momentu se stejně jedno od druhého nedá oddělit)
- skupina lidí je složena z jednotlivců a od jednotlivců tedy budou pocházet komentáře (pokud jsem to tedy správně pochopil); nikde není psáno, že názor všech v téhle hypotetické skupině musí být stejný… a pokud něco může zabránit v ukřivdění autorovi, je to právě pluralita názorů. Takže v tomhle by problém být neměl, ne?

Ale to je stejně zbytečná diskuse…
Mně to každopádně připadá jako nadějný nápad, takže držím palce.
m2m
(1853)

m2m Uživatel má bodů celkem: 5100 Čt 11.6.2009 12:27  
skraloup: To, že Ty nepochopíš myšlenku, neznamená, že je to chyba autora. Často je chyba na přijímači, holt někteří autoři mají specifický vyprávěcí styl, do kterého myšlenku halí. Nikdo nemá patent na to napsat něco, co pochopí úplně všichni a všichni z toho budou na větvi.

Celkově se mi zdá, že lepčejší je hodnotit jen formu a styl, což by měl dělat každý sám za sebe. Myšlenku jako takovou, pokud ji neobjevím, nebudu hned strhávat.

Čili se mi zdá, že takovéto skupinky jsou k ničemu, chystalo se toho už mnoho a vždycky to ztroskotá na tom, že čas není nekonečný.

Redaktoři tady fungovali doposud jako jakási kritická síla, bohužel se ukazuje, že už to čtenářům nevyhovuje. Navrhoval bych proto začít u nich, když jsou nespokojeni, nechť začnou dávat Saspi více času.

Ale jak říkám, jsem imbecil a škarohlíd, ale nevidím žádný smysl v takovéhle skupince. Nikdo nemá ale patent na rozum, tak mě třeba přesvědčíte, že to bude fungovat.

·.)
m2m
(1853)

m2m Uživatel má bodů celkem: 5100 Čt 11.6.2009 11:29  
Bohužel, nechci bejt jako škarohlíd a imbecil, ale už jsem se přesvědčil o tom, že ať se budu snažit sebevíc, nikdy nebudu dostatečně objektivní... a čím více lidí bude rozhodovat, tím hůře se k nějaké objektivitě přiblíží.

Problém je totiž v tom, že třeba sprdnete autora, ale přitom to skutečně opravdu nepochopíte. Budete ho kritizovat, že jeho dílo nenese dobrou myšlenku... a přitom tam bude, a vy ji neuvidíte.
Klasickej příklad.

Kdo skutečně zaručí, že nějaká skupina lidí bude hodnotit všechno objektivně, což je skutečný základ kritiky?

Kritické komentáře by měl dávat každý jednotlivec, a ne nějaká skupina lidí.
Je pravda, že Saspi je přátelské a stvoříte si tu mnoho přátel... vznikají různé skupinky atd. Ale všichni bychom si tu měli přece jet na vlastní triko... protože pak nevzniknou kamarádíčkovské komentáře, kterých je tu plno.

Můj názor. Můžete samozřejmě nesouhlasit a označovat mě za imbecila a škarohlída. Ale dle mého tomu tak je.

A asi je to tím, že od svých přátel čekám víc a víc, čili jsem k nim kritičtější...
[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45]
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena

Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus

Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur

St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Lorth
(20.11.2019, 00:25)
strážce
(30.10.2019, 10:32)
aldebaran
(22.10.2019, 14:59)
Měneznáš
(8.10.2019, 16:27)