obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
» MTP 2009
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je odvaha, která se nebojí ničeho na světě."
Buddha
obr
obr počet přístupů: 2914278 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 37387 příspěvků, 5576 autorů a 376848 komentářů :: on-line: 1 ::
obr
:: Čtení diskuze ::

Píšeme správně česky
Pavel D. F.   
Pavel D. F. Uživatel má bodů celkem: 1014 Út 16.1.2007 18:58
Myslím, že každý z českých autorů by měl ovládat svoji mateřštinu. Jelikož se už nějakou dobu zabývám korekturami, chtěl bych otevřít diskuzi o základech typografie, pravopisu a gramatice. Tak pokud v této věci chcete něco probrat, jsem vám k službám.
skoč dolů
[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18]
ODPOVĚDI:
Cyrano
(1544)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5302 Út 22.11.2016 17:31  
Mám to podobně! A tou přehlíženou chybou mám taky zkušenost! Chodil jsem ke kase do Globusu a na závěr jsem musel spočítat tržbu! 7 000 byl základ do kasy, to jsem musel přesně vyčíslit v mincích a bankovkách různé hodnoty a pak jsem stejně počítal zbytek včetně odečtu všech lístků za zálohované lahve, různých slevových kuponů a plateb kartou! Sekl jsem se při opisování 150 lístků o dvacet haléřů, systém ne neodhlásil a jí to musel zadávat znovu a znovu! Pak mi jedna vedoucí poradila trik, jak dostat ten výpis z plateb kartou, který normálně vyjel až po úspěšném odhlášení systémem, dříve. Stačilo zadat speciální kód a vyjelo mi to i s tříděním karet dle druhu. Tak jsem to opsal a pro sichr si dělal i mezisoučty po dvaceti lístcích. Nu, už mají zase jíné pokladny tak bych byl namydlenej...
Dílka dokážu psát z voleje a prakticky obratem, jen si musím hlídat hrubky a překlepy...
phaint
(248)

phaint Uživatel má bodů celkem: 722 Po 21.11.2016 17:05  
No, upřímně, někdy se nestačím divit, když si po letech přečtu své vlastní věci... Připomíná mi to mou dávnou práci v účtárně, kdy jsem snad týden hledala účetní chybu 0,16 Kč (proč si tohle pamatuju, na rozdíl od podstatnějších věcí, to ví pánbůh). Projela jsem ty sestavy stokrát dokola tam a zpět a přísahala bych na cokoli, že to je chyba výpočetní techniky. A pak se mi jednou v noci zdálo, že těch 0,16 "trčí" na jednom konkrétním místě - a ono to tam fakt bylo!
S psaním to mám podobně, odhled je těžký, cítím nějaký rytmus věty, který nikdo další necítí.... a podobně, takže mně to smysl dává... ale dál nic.
Spousta příspěvků dnes budí dojem, že v 9.15 přijde myšlenka, 9.45 je dopsáno a 9.50 se vkládá na Saspi.... Včera jsem se nechala asi unést jedním z příspěvků natolik, že jsem napsala koment dlouhý jako nikdy ;)) Dost pochybuju, že bude přijat s nadšením... ale třeba se mýlím.
Šíma
(15010)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 34282 Ne 20.11.2016 20:51  
Lidé by měli umět psát správně česky... Já tu však vidím hnedle několik problémů po dopsání jakéhokoliv textu: a) autorská slepota (autor si myslí, že zná svůj textík do mrtě a chyby přehlíží), b) práce šotku Překlepníčků (pomáhají autorovi nasekat do textu co nejvíce chyb, ať už z nepozornosti nebo neschopnosti zvládnou český jazyk), c) hází na práce na textu (nejen kosmetické) bobek text nechá plných chyb a logický lapsů. Ono to nějak dopadne. A pak trpí čtenáři i kritici...
Cyrano
(1544)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5302 Ne 20.11.2016 15:16  
A ještě k té češtinářce: Odešla na mateřskou a my na ni vybírali. A s jejím dítkem, krásnou dcerkou, sem se pak potkal na karate. Svět je malý...
Cyrano
(1544)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5302 Ne 20.11.2016 15:12  
Koukám, že jsem tu zrovna na tomhle fóru nasekal spoustu chyb i v tak krátkém prozaickém projevu. I když jsou to překlepy, písmenka navíc či vynechané mezery mezi slovy, už jich vidím 6. I to je důvod, proč píšu jen verše...
Kozy pustošily Robinsonovy záhony? A to ses nehádala, že v případě dvou možností je ta Tvá pravděpodobnější než ta její, byť taky správná? Tak to já bych tak nenechal!!!
phaint
(248)

phaint Uživatel má bodů celkem: 722 Pá 18.11.2016 17:47  
Ještě k naší češtinářce: v Literárním deníku, který byl mojí chloubou (ilustrovaný, heč), jsem psala v 6. třídě o Robinsonovi. Dodnes si pamatuju větu, že "kozy pustošily Robinsonovy záhony". A pí. uč. mi to opravila na "Robinsonovi" a dala mi 1- . Ta křivda zůstala někde hluboko....
Šíma
(15010)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 34282 Pá 18.11.2016 13:22  
Nebo ještě lépe: sám po sobě nepřečtu.
Šíma
(15010)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 34282 Pá 18.11.2016 13:21  
Nechápu, jak jsem mohl jako žák a student psát rukou slohové práce, když to sám za sebou nepřečtu...
Cyrano
(1544)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5302 St 16.11.2016 19:27  
Nu, já bydlím Pod Vrchem a píšu to pořád s kapitálkami...
Učitelku na češtinu jsme měli taky skvělou, strčil aby do kapsy i J. F. Champolllion by jí mohl závidět, když luštila mé čtvrtletní čmaropisné slohové práce! Zřejmě jí to stálo za to, dostával jsem velké 1 a někdy to musel ipředčítat před třídou! Třeba jak jsem skotačil v rytmu hul-hula, s polynésskými dívkami, já i onyi v rákosových sukénkách a nahoře bez! Já vždycky nevěděl, co napsat a tak jsem hryzak propisku a músa přicházela v dost pokročilém čase. No a pak jsem psal ďábelským tempem, jako kdyby mi to někdo diktoval. A s odstupem času jsem jen nevěřícně kroutil hlavou, což mi vlastně zůstalo podnes, když tak nahlížím na starší hříšky včetně komentíků a diskusnícjh příspěvků....
phaint
(248)

phaint Uživatel má bodů celkem: 722 St 16.11.2016 17:05  
Dnes jsem zahlídla článek o ulici Nad mlýnem (na jednom konci) a Nad Mlýnem (na druhém konci), což je prý dle současných pravidel správná verze. A tak jsem si vybavila, jak jsem dostala před nějakými stopadesáti lety dvojku z českého úkolu, když jsem napsala, že moje babička bydlí Pod Rozhlednou - bylo opraveno na Pod rozhlednou.
Takže Pravda vyšla najevo, jako olej na vodu, paní učitelko! Dělám si srandu, učitelka jsme měli famózní.
Cyrano
(1544)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5302 Po 24.10.2016 16:25  
Jj, mají kouzelný přízvuk, skoro jako Mireček v básnících!
Šíma
(15010)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 34282 Pá 14.10.2016 20:15  
Takoví cizinci u prodejních stánků také hovoří hezky česky!
Cyrano
(1544)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5302 Ne 18.9.2016 13:34  
Ale co jsou naši šotci proti řádícím politikům? Ti berou "naši rodnou" útokem a veškerá pravidla jsou jim jen pro smích...
Šíma
(15010)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 34282 St 27.7.2016 21:59  
U mně si šotci vždy pěkně zařádí...
Cyrano
(1544)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5302 Pá 22.7.2016 21:03  
V poslední době mám problém s překlepy a neuvěřitelnými a nezamýšlenými přesmyčkami...
Šíma
(15010)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 34282 Út 26.1.2016 14:46  
Osobně veršuji velmi málo, spíše píši povídky a tam je pak co opravovat, protože mí šotci jsou také velmi plodní...
Cyrano
(1544)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5302 Pá 25.9.2015 23:18  
Zatím až na jednu výjimku pouze veršuji, ovšem i tam se dá udělat spoustu chyb...Jinde často opravuji, co jsem napsal, když to vidím už zveřejněné, tady, bohužel, jsou editace a opravy jen skrze osoby pomazané...
lotty
(136)

lotty Uživatel má bodů celkem: 382 Út 6.9.2011 19:10  
Šíma: Snažím se přistupovat k psaní pocitově i pragmaticky. Pocitově nádherně vykreslíš atmosféru a cítění postav, a pragmaticky docílíš slušné gramatické úrovně. Jistě, důležitá je i melodičnost slov už kvůli příjemnému čtení. Pokud autor zvládne aplikovat tyto záležitosti do jediného textu, má můj obdiv.

m2m: Sama přirovnávám psaní s dozráváním sýra. Skvělý text totiž nezraje jen jednu noc!

Lilitka: Nelogičnosti! Parádní téma k diskusi.

Kolikrát přepisuji věty kvůli nepřesné souvislosti mezi dvěma podměty a slovesem. Obvykle se mi toto pak v textu vymstí v podobě dvojsmyslu nebo nelogičnosti.
Plánuji, že sem v průběhu týdne přispěji nějakým příkladem.
Jak takové neduhy řešíte vy?

Nethar: Ano, ano. Tu stránku také znám. Výborný pomocník. Pokud mohu doporučit další tip pro tvoji tvorbu, zavítej na http://www.youlexicon.com/. Na těchto stránkách najdeš kvantu slov, ovšem s jejich použitím si musíš poradit sám.
Carol
(17)

Carol Uživatel má bodů celkem: 87 Po 8.11.2010 13:24  
Tu stránku znám. Ale nevěděla jsem, že tam je i toto. Děkuji
Nethar
(319)

Nethar Uživatel má bodů celkem: 749 So 6.11.2010 13:19  
Jenom ještě doplním k těm tečkám na konci věty, m2m má samozřejmě pravdu, píše se pouze jedna. Když občas něco podobného sháním, osvědčily se mi stránky Ústavu pro jazyk český - snad to sem ještě nikdo nevkládal. Je tam pěkně udělaná jazyková příručka, najdete tam i zde dříve zmiňované mezery po interpunkci, tečky za závorkami, apod. Zmiňovaná tematika s tečkami na konci je zde (10a):
http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=160#nadpis10
Hlavní rozcestník potom logicky na http://prirucka.ujc.cas.cz
[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18]
obr
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768. Prohlžeče: IE 6.0, Opera, Firefox.
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena

Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus

Partneři: Blog o hypotékách, Gastrokritik, Antikvariát Kačur

St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Johnoprd
(8.12.2016, 17:12)
Harlond
(1.12.2016, 22:04)
torka
(25.11.2016, 12:47)
Yanara
(27.9.2016, 10:50)