obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Chceš realizovat své sny? Probuď se!"
Joseph Rudyard Kipling
obr
obr počet přístupů: 2915543 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39807 příspěvků, 5772 autorů a 391761 komentářů :: on-line: 2 ::
obr
:: Čtení diskuze ::

Tabu jménem NADPIS
Kev   
Kev Uživatel má bodů celkem: 1922 So 17.2.2007 19:37
Aillistria:
Jak vymýšlíte nadpisy ke svým dílům? Jen tak se vám zrodí v hlavě, nebo dlouho sedíte a snažíte se nějaký vypotit, ale žádný vám nepříjde dobrý natolik, aby vystihl přesně vše, to co chcete? Podělte s ostatními o své zkušenosti či trápení..
skoč dolů
[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]
ODPOVĚDI:
Ava
(59)

Ava Uživatel má bodů celkem: 60 Pá 17.8.2007 10:23  
To přijde...já mám nadpisy, 3 povídky rozepsané a sekla jsem se v půlce. A babo (dědku) raď!
No, myslím že to chce mentální protahovák, aby ten nadpis konečně šel ven...
Tomáš P.
(660)

Tomáš P. Uživatel má bodů celkem: 1415 Čt 16.8.2007 20:48  
To každopádně. Ale zrovna teď jsem se ocitl ve stejném stavu jako Šíma; konečně jsem něco sesmolil a název chybí. A nechce ven.
Ava
(59)

Ava Uživatel má bodů celkem: 60 Čt 16.8.2007 17:31  
To už je ale fatální
Tomáš P.
(660)

Tomáš P. Uživatel má bodů celkem: 1415 Čt 16.8.2007 14:02  
Hm... já nemám ani nadpisy ani ty dílka. (teda většinou)
Ava
(59)

Ava Uživatel má bodů celkem: 60 St 15.8.2007 16:16  
Zvidím. Já mam tucty nadpisů , ale chybí mi k nim dílka...
Šíma
(15167)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36871 St 15.8.2007 10:23  
Ale ano, někdy mám dílko a nadpis mi chybí, protože nedokážu naját ta správná slova! To je potom problém, jak se bude dotyčná "povídka" jmenovat... Nejlepší je potom to nechat uležet, dát si třeba a čekat, co z člověka vypadne!
m2m
(1853)

m2m Uživatel má bodů celkem: 5100 St 15.8.2007 09:33  
Tak jen naposledy se ozvu. Protože se zopakuji.

Myslím si, že u literatury střední, tedy té lehčí, uchopitelnější, lze jet bez vymyšleného závěru (příklad mám i ve své tvorbě), ale jak jsem řekl: Zkuste si napsat něco, co experimentuje s formou, stylem, jazykem atp. Poté "musíte" mít předem určený závěr, jinak se utopíte ve vlastní šťávě.
Troufám si tvrdit, že spousta autorů, kteří píší jinak, než je zde obvyklé (já sem pro jejich reklamu prásknu amputace, John Pyro...) si nemůže dovolit psát nasucho dle sliny. Skoro všechna jejich dílka dýchají propracováním...a to jsem měl právě na mysli. Zde je potřeba mít závěr, psát nasucho rovná se utopit se ve vlastních slovech.
Vy jste mě špatně pochopila, ba dokonce obrátila.
Nikdy jsem neřekl, že nemít závěr neznamená naspat špatné dílo. Dokonce jsem v příspěvku níže řekl, že existují dvě možnosti. Možná uspěju, ale je to pouze a jedině o náhodě. A literatura pro mě není o náhodě, musí to být vysoce racionální věc.
Takže neříkám, že to je špatně, říkám jen, že z VLASTNÍ zkušenosti s tímhle nesouhlasím.
Jestli jsem se vyjádřil špatně, pak se omlouvám, ale do každého příspěvku vkládám slovní spojení vyjadřující pouze MŮJ osobní názor.
A jsme
Irena Mayer
(320)

Irena Mayer Uživatel má bodů celkem: 646 St 15.8.2007 09:13  
m2m
Kev nepoužil přímo spojení "nadpis díla", ale i tak je zarážející, jak fórum uvedl, už proto, že je redaktor..... vlastně jsem tady nakoukla jen proto, že jsem byla zvědavá, co vlastně se v této diskuzi řeší - nadpisy? psaní ve wordu? opravdu mě to překvapilo... kdo je citlivý na češtinu, tomu to musí "rvát uši".......
K tomu ostatnímu, nemyslím, že máš pravdu, každý autor tvoří jinak..... ty máš svůj způsob, ale nemůžeš říct, že každý jiný je špatný (což v příspěvku naznačuješ, protože zobecňuješ).... snad budeš aspoň souhlasit s tím, že postavy mají svůj život a autor je nemůže nutit dělat věci, do kterých se jim nechce, to málokdy dopadne dobře.... takže znát konec předem vůbec není záruka, že napíšeš kvalitní dílo (a samozřejmě naopak)... A nakonec, co chceš dílem říct a jak toho dosáhneš, jsou dvě naprosto rozdílné věci (stejnou myšlenku mohou různí autoři vyjádřit velmi odlišně)
S tou nemožností převést myšlenky do slov jsem nemyslela, že je v hlavě zmatek (chaos), něco prostě vyjádřit nejde (třeba některé sny).....
m2m
(1853)

m2m Uživatel má bodů celkem: 5100 St 15.8.2007 08:31  
Na otázku "Co použil Kev" odpovím jeho citací: "Jak vymýšlíte nadpisy ke svým dílům?" - přímo v úvodu tohoto vlákna.

Na druhou reakci odpovím: Záleží podle toho, co člověk píše. Jestli je to dílko lehké, středního proudu, pak v tom nevidím problém, tedy nemít závěr a prostě psát, jak se to mihne.
Jenže dle své vlastní zkušenosti vím, že u dílek mírně jiných, experimentujících, je potřeba první vědět závěr, konec. Pokud to vědět nebudu a budu psát, jak slina dopadne, možná uspěju, budu mít štěstí a zrovna chvíli, ale povětšinou to nedopadne nijak.

No a na závěr jen přikývnu a řeknu: "Ano, je to těžké - psát, když se člověku v hlavě honí zběsilé desítky myšlenek. Ale autor (dle mého názoru) by přece měl vědět, co chce říct, čeho se dosáhnout, jak toho dosáhnout..."
Jinak píše na náhodu...
Irena Mayer
(320)

Irena Mayer Uživatel má bodů celkem: 646 St 15.8.2007 01:13  
m2m
Závěr povídky není vůbec důležitý, nemyslím si, že autor může tvořit jen tehdy, když ví, jak to všechno dopadne... a co chci povídkou říct, to vědět musím, jinak bych nemohla psát... spíš jsem tím chtěla říct, že je to obtížné, dokončit něco a udržet kvalitu... jednomu se v hlavě honí věci, které kolikrát ani na papír přenést nejdou, nejdou vyjádřit slovy..... není to jednoduché, tak jsem to myslela...
Irena Mayer
(320)

Irena Mayer Uživatel má bodů celkem: 646 St 15.8.2007 01:01  
m2m
Co použil KEV?
m2m
(1853)

m2m Uživatel má bodů celkem: 5100 St 15.8.2007 00:35  
Třeba Kev to použil

Ano, tomu věřím, když člověk nemá závěr povídky (dílka) - tedy to, co chce říct, těžko se mu pak tvoří...
Irena Mayer
(320)

Irena Mayer Uživatel má bodů celkem: 646 Út 14.8.2007 23:44  
Přimlouvám se, aby se v této diskuzi používalo slůvko NÁZEV..... copak by někdo z vás použil spojení NADPIS DÍLA (nadpis knihy, nadpis sbírky)? Pochybuju.......
Jinak, pokud jde o mě, název mě napadne ze všeho nejdřív a hned potom první věta.... problém je napsat ten zbytek...
m2m
(1853)

m2m Uživatel má bodů celkem: 5100 Út 14.8.2007 23:02  
Obvykle nadpis dávám až po žádném uvažování, jaký by měl být. Neměl by nic říkat...a přesto být poměrně zajímavý. A přitom výstižný. Ale když se to přežene, tak stačí jen nadpis a víte, o co v dílku půjde.
Obvykle nadpis vzniká hodně hodně dlouho, Chemik holt nepíše první to, co ho napadne. Každé slůvko v textu má svůj význam a nadpis má ten význam o to větší, že to je to první, co čtenář vidí. Takže Šímovu taktiku první nadpis, pak dílo, neznám (a skoro bych řekl, že neuznávám)
Takže na otázku, jak nadpisy vymýšlí Chemik, odpovídám - hodně pomalu a hodně dlouho. Pokud přijde nápad na nadpis, obvykle je to tak všechno, co k tomu stvořím
Šíma
(15167)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36871 Út 14.8.2007 20:02  
Vážení přátele, ano! Nadpisy dělají divy... Někdy napoví, navnadí a když to autor přežene, nemusí čtenář dílo skoro ani číst! No, často mám nejdříve nadpis a pak k němu píšu ten zbytek! Hm, kdybych chtěl dát tomuto příspěvku nadpis, patrně bych na nic nepřišel!
Danda
(244)

Danda Uživatel má bodů celkem: 404 Čt 17.5.2007 14:15  
Souhlasím...někdy právě nadpis je zásadní v celé pointě toho příběhu, jindy by ale neměl moc prozradit. Třeba já jsem četla jednu knihu od Julesa Verna: její podstatou byl příběh skupinky lidí, která se probudila a zjistila, že krajina kolem nich je kapánek jiná - řidký vzduch, menší gravitace atd, a začali řešit, co se stalo a kde se nalézají. Jenomže název knihy byl Na kometě a to už čtenáře trochu ochudí o ten moment překvapení, kdy hlaní hrdinové zjistí skutečnost...
amputace
(46)

amputace Uživatel má bodů celkem: 306 Čt 17.5.2007 14:07  
Ve většině případů rozděluji své nadpisy na dva typy: 1) prozradit 2) neprozradit
Někdy se mi zdá vyloženě vhodné nadpisem alespoň pomoci k hledání pointy v samotném textu, někdy naopak zvolím název až nesmyslný, ale rozhodně nejsem ten typ, co by bádal a potil se nad stvořením názvu půl hodiny...
Uživatelka nemá nahraný obrázek
(6)

naivka nevšední Uživatel má bodů celkem: 500 Čt 17.5.2007 09:21  
Jak kdy. Někdy isnpirace přijde, a nadpis se sám vyloupne z textu, jindy je dílo hotovo, já sedím a marně dumám, jak ho nazvat. Něco vymyslím, zavrhnu, vymyslím jiný, a zase ho zavrhnu, nakonec tam nějaký z těch navrhovaných a zavrhovaných nadpisů přilepím a doufám, že nezkazí dojem z následujícího textu. Takže jsem vděčná za chvíle, kdy mě múza osvítí a mám jasno, což se ovšem stane v méně než polovině případů.
Danda
(244)

Danda Uživatel má bodů celkem: 404 So 12.5.2007 15:34  
Joa: já naštěstí taky ne, ale byly tam teda horší věci
Šedo
(1072)

Šedo Uživatel má bodů celkem: 3439 Pá 11.5.2007 21:38  
Při nejhorším se dají díla pojmenovávat čísly...
[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena

Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus

Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur

St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
Kakofonie Osudu
(2.5.2020, 20:00)