obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Svolného osud vede, vzpurného vleče."
Seneca
obr
obr počet přístupů: 2915488 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39726 příspěvků, 5764 autorů a 391388 komentářů :: on-line: 1 ::
obr
:: Čtení diskuze ::

Může počítač tvořit poezii ?
Admin   
Admin Uživatel má bodů celkem: 726 St 28.11.2007 03:11
Na přání Jeňýka:

Dnes počítač poráží šachové velmistry, automaticky překládá texty z cizích jazyků a jeho styl se stále zlepšuje. Bude někdy tvořit poezii? Představuji si to tak, že mu napíšu o čem to má být v próze, zmáčknu knoflík, a on mi to třeba ve variantách sestaví do rýmovaných veršů, které pak už jenom trochu upravím. Myslíte, že to bude někdy možné? A bylo by to vhodné? Jaké by byly důsledky takové možnosti? Co už dnes je k dispozici (slovníky synonym, homonym, opozit, slovníky "od zadu" kvůli rýmům)? Používá někdo něco takového? Já ne, ale chtěl bych. Přiznejte se!
skoč dolů
[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18]
ODPOVĚDI:
Cyrano
(1780)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 6050 St 20.5.2009 12:29  
V knize Roalda Dahla Jedenadvacet polibků je i povídka právě na tohle téma! Vynálezce tam zkonstruoval stroj, který uměl na objednávku napsat cokoli a v jakémkoli stylu. Korumpoval pak známé autory, kteří za úplatu propůjčili své jméno oněm strojovým dílkům, která přímo zaplavila literární trh, ale za příslušný honorář se zřekli vlastnoruční tvorby! Bylo to pro ně pohodlné, nutno ovšem dodat, že Ti praví spisovatelé se zkorumpovat nedali, vynálezce hnali svinským krokem a raději třeli bídu s nouzí, když je stroj zničil...
Uživatel nemá nahraný obrázek
(33)

Atratus Uživatel má bodů celkem: 44 Út 21.10.2008 16:23  
Počítač? Poezie? Ani náhodou!

Možné by to samozřejmě bylo, a jsem si jist, že by stroj dokázal konstruovat verše dokonale. Nejspíš nenapíši nic nového, ale poezie není jenom o tom, aby se rýmovala. Dobrá poezie má vyvolat smích, pláč, zlost nebo přinejmenším zamyšlení. Myslíte, že by v rozesmívání dokázal nahradit počítač takového Žáčka? Že by dokázal počítač vyvolat ono přeběhnutí mrazu po zádech, které mne potkává při četbě Poea? Rozumí takový počítač pojmům jako eufemismus, alegorie, metafora- všem těm pojmům, které nám sice mohou připadat zbytečné, ale bez nichž se dobré poezie dosáhnout nedá?
Ano, počítače dnes dělají všechnu činnost, kterou dříve vykonávali lidé. Vykonávají ji rychleji, přesněji, levněji. Ale ani jedno z těch slov nijak nenaznačuje, že ji vykonávají lépe.
Svět, kde budou vypisovat počítače na papír naše každou sekundou pozměněné myšlenky, bude smutný svět- svět ještě smutnější, než je.

A na závěr: Zamyslete se, drazí, proč vlastně píšete. Musíte snad?
(6)

Rajmund Uživatel má bodů celkem: 493 Ne 12.10.2008 19:23  
Myslím, že je načase, aby nějaký básník sestrojil k obrazu svému počítač. Bylo by pěkné, kdyby vědeckému týmu vylézaly z kompjů/útru místo očekávaných dat nějaké ty šílencovy vidiny nebo květnaté metafory.
Tracy Harper
(758)

Tracy Harper Uživatel má bodů celkem: 1569 St 8.10.2008 13:56  
To by byla škoda ne? Člověk by pak přišel o možnost vyjádřit své myšlenky a pocity, prostě by to nešlo od srdce.
(276)

Jeňýk Uživatel má bodů celkem: 4527 Út 26.8.2008 23:03  
endless: slav a pak o tom něco napiš. Těšíme se.
endless
(1751)

endless Uživatel má bodů celkem: 4243 Út 26.8.2008 21:32  
jeňýk: neber mě až tak vážně. pořád ještě slavím. však víš.
(276)

Jeňýk Uživatel má bodů celkem: 4527 Út 26.8.2008 21:15  
endless: máš pravdu, neměl bych si stěžovat a taky to tak nebylo míněno. Na to, jak jsem strarej, bych se celkově mohl chovat rozumněji. Takže je mi tolerováno hodně. Ne opravdu si nestěžuji.
Albiero: rymy.cz znám a považuji ho za dobrý výukový program. Stejně jako dokáže pomoci při hledání rýmu a tvorbě rytmu, tak také může svést z té správné cesty. Pomocí programu lze dosáhnout určité formální dokonalosti, často ale na úkor obsahu a "zajímavosti" textu. Je prostě něco, co se dá těžko definovat, ale do toho musí vložit člověk. Kdybych to dokázal definovat, tak bych plnil regály knihkupectví.
Albireo
(227)

Albireo Uživatel má bodů celkem: 3409 Út 26.8.2008 14:50  
Ještě poznámka: Podobně se lidi ptají, zda může počítač skládat hudbu. Programů, jež dovedou složit skladbu v určitém duchu, je více. Někdy v 60. letech zvítězilo v anonymní soutěži na skladbu "vážné" hudby dílo vytvořené počítačovým programem. Porotci ho víceméně jednomyslně vybrali, neboť šlo o "hluboce lidsky procítěnou skladbu". Museli být hodně překvapeni, když rozlepili obálku skrývající jméno autora a zjistili, že jím je počítač!
Albireo
(227)

Albireo Uživatel má bodů celkem: 3409 Út 26.8.2008 14:43  
Programy sestavující verše (netroufám si říct "poezii") existují už desítky let. S prvním takovým jsem se setkal v šedesátých letech 20. století na počítaci Datasaab D21. Byl primitivní, neuměl rýmovat, neznal gramatiku, ale při vhodném výběru slov dokázal stvořit zajímavé asociace. Narazil jsem i na podobný program v Basicu.
Jako pomůcku lze počítač použít ve více směrech. Kromě retrorádních slovníků existují i specializované programy pro hledání rýmů na dané slovo či slovní spojení; jeden sestavil jako bakalářskou práci můj nevidomý student, další je k dispozici na Webu: http://www.rymy.cz/rymy.php
K hledání rýmů lze použít i český národní korpus http://ucnk.ff.cuni.cz/. Zadáte-li hledat "slovo" .*[aá]m[iíyý] najdou se slova končící na krátké nebo dlouhé i nebo y, předcházené písmenem m, před nímž je krátké nebo dlouhé a, tedy slova rýmující se na "-ami".
endless
(1751)

endless Uživatel má bodů celkem: 4243 Út 26.8.2008 13:38  
Jeňýku, zrovna Ty si stěžuj!
(276)

Jeňýk Uživatel má bodů celkem: 4527 Út 26.8.2008 09:39  
To je nápad! Computeroví redaktoři! Tisíckrát výkonnějkší než ti živí! Konec pětidenního zákazu publikovat! Myslím si, že už tady takoví byli, ale SASPI se jich ke své škodě zbavilo. Zůstali jen ti "lidští", i když občas známkují nelidsky.
Cyrano
(1780)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 6050 Út 26.8.2008 01:15  
Už to vidím v barvách, jak mi tu místo živých redaktorů nějaký ústřední kybernet píše veršované kritiky do komentů a na fóru dělá reklamu svým supermoderním abstraktním dílkům! Brr!
(98)

Hydra Uživatel má bodů celkem: 381 Po 25.8.2008 10:38  
Určitě to jednou pc dokáže, otázkou je, jestli budou mít básně duši.. nebo jak mnozí říkají - takové to nevyslovitelné "cosi":).., co lze vnímat jen intuitivně.
synthetic darkness
(472)

synthetic darkness Uživatel má bodů celkem: 1777 St 2.7.2008 10:43  
Já to teda nevím
Weichtier
(2311)

Weichtier Uživatel má bodů celkem: 4894 St 2.7.2008 10:01  
Jinak Einsteina nikdo nezpochybňuje. V této souvislosti doporučuji taky A. C. Clarka, povídku ...a ozve se Frankenstein. Jen doufám, že v této věci se výborný prognostik mýlil (víte, že vlastně vymyslel satelitní systém, předpověděl vodu na Europě, diamantové jádro některých velkých plynných planet...)
Weichtier
(2311)

Weichtier Uživatel má bodů celkem: 4894 St 2.7.2008 09:50  
To bylo na mě, nebo na něj? Myslíš to jako výrok: Směj se, pokud myslíš? No, na tom něco je. "Pochybuji, tedy myslím, myslím tedy jsem, jsem, tedy se směji. "

Výborně
endless
(1751)

endless Uživatel má bodů celkem: 4243 St 2.7.2008 09:47  
se směj.... když myslíš...
Weichtier
(2311)

Weichtier Uživatel má bodů celkem: 4894 St 2.7.2008 09:05  
Áno. Takže konkluze je zřejmá. Jdu učit svou kalkulačku číst.
Leontius
(432)

Leontius Uživatel má bodů celkem: 1093 St 2.7.2008 09:03  
A přitom stačí tak málo! Všechny znalosti měl z dětské encyklopedie vesmíru
Weichtier
(2311)

Weichtier Uživatel má bodů celkem: 4894 St 2.7.2008 08:53  
Jo a ten rozhodně poeta byl! Jen si vzpomeňte na to, jak vytvářel pomocí tlumeného fázového osvětlení a své holé lebky měsíční krajinu
[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18]
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena

Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus

Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur

St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
endlessness
(3.4.2020, 01:58)
Elis66
(1.4.2020, 21:52)
kapsymedu
(30.3.2020, 15:36)
Abisek
(26.3.2020, 11:55)