obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Kdo nemá peněz, je chudý; kdo nemá přátel, je chudší; ale kdo nemá srdce, je nejchudší na světě."
Fjodor Michajlovič Dostojevskij
obr
obr počet přístupů: 2915348 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39475 příspěvků, 5737 autorů a 390246 komentářů :: on-line: 1 ::
obr
:: Čtení diskuze ::

Je lepší kniha nebo film?
Kev   
Kev Uživatel má bodů celkem: 1922 Ne 5.10.2008 19:17
Na přání Tracy Harper:

Určitě už spousta z vás četla nějakou knihu a pak ji viděla zfilmovanou - nebo naopak. Jaké filmy/knihy to byly a jaké z nich máte pocity?
skoč dolů
[0] [1] [2] [3] [4] [5]
ODPOVĚDI:
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5988 So 15.10.2016 18:59  
Byly to ale učebnice k našemu studiu! Pak jsme popíjeli nad seznamem otázek a s každou kapkou vína rostlo naše odhodlání to dát! :-)
Jo a taky ta opice za krkem nějak těžkla...
Šíma
(15159)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36512 Pá 14.10.2016 22:16  
Cyrano: pozvat dívku na sbírku knížek, pěkné! ;-)
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5988 Ne 18.9.2016 12:15  
Pro čtenáře s velkou fantazií je určitě lepší kniha, těm druhým postačí film s jeho triky, aby věděli, o čem to je a případně to taky nějak citově zpracovali...
Na jiném fóru dává čuk k úvaze mužský náhled, že máš-li dívku, tak na film ji pozveš snadněji než na knihu, ovšem není to vždy tak docela pravda, protože já třeba při (dálkovém) studiu SPŠE pozval spolužačkou do knihovně a pak jsme stejně skončili i s půjčenými učebnicemi nad pohárkem vínka!
Šíma
(15159)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36512 Ne 31.7.2016 22:39  
Kniha podporuje fantazii čtenáře podle barvitosti textu (děje, detailů prostředí a podobně), film zase bývá plný filmových efektrů a čtenář má vše před očima jako divák a nemusí zapojovat vlastní fantazii..
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5988 Pá 22.7.2016 21:32  
Již jsem se vyjádřil ve smyslu, že přijde na to, jak je napsána kniha či naopak scénář a jak režisér filmu dokáže pracovat s reáliemi i s fantazií...Osobně mám raději knihu, dává více možností rozvíjet představivost. Ve filmu jsme již příliš tlačeni jedním směrem...
Šíma
(15159)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36512 Út 26.1.2016 14:41  
U knih vidimé vše svým vnitřním zrakem (čím je autor lepší, tím lépe) a u filmu vše za nás (obraz i zvuk) přednese samotný filmový snímek... co je lepší, vlastní fantazie nebo fantazie filmařů?
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5988 Pá 25.9.2015 23:28  
Jsou knihy, které zfilmování zabije (to jsou ty dobré!) a jiné, které jsou v reálu nudné a nezáživné, ale zkušený režisér jim dá nový život!
Šíma
(15159)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36512 Pá 13.7.2012 23:50  
Nejspíš je to tak, že kniha čtenářovu fantazii podněcuje, kdežto film předkládá divákovi fantazii filmového štábu (ať už jde o scénář, režii nebo kameru). Co je lepší? Číst a vidět daný svět i s hrdiny "ve své hlavě", nebo hotové "na plátně" (tak jak to vše vidí jiní)?
Hanulka222
(1495)

Hanulka222 Uživatel má bodů celkem: 6326 Ne 23.10.2011 11:10  
Tak jsem vyzkoušela Zaslanou poštu.
Myslím, že Vlahoše vybrali dobře - druhej den jsem si jeho tvář vůbec nepamatovala a musela se podívat znova... Což by odpovídalo tomu, že on jako Třpytka na své nevýrazné vizáži založil celou svou zlodějskou kariéru.
A kupodivu se mi film líbil. Už jen proto, že má dvě části, což znamená skoro 3 hodiny. A vůbec je plnejch těch malých vzpomínek, kdy člověk dlachnil každou stránku a čekal, jestli Vlahoš uteče nebo ne...
BTW, nevíte, kde by se daly sehnat boty s ocelovým podpatkem?
Vladimír Dyk
(17)

Vladimír Dyk Uživatel má bodů celkem: 106 Ne 16.10.2011 16:05  
Knihu mám rád, myslím tím pravou knihu, tu z papíru, ne elektronickou...
Film je také dobrá relaxační záležitost.
Oboje má své kouzlo a nelze to srovnávat.
Šíma
(15159)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36512 Út 26.7.2011 15:29  
Pro ty, kteří už blbě vidí a neradi čtou tlusté bichle (ani už nemají sílu) pro ně budou lepší nejspíš filmy (čím povedenější filmová adaptace, tím lépe)!
teiza
(2)

teiza Uživatel má bodů celkem: 2 Út 26.7.2011 13:06  
já osobně dávám přednost knize.
stačilo si přečíst babičku a pak skouknout film a výsledek fakt hrozný.ve filme třeba chybí par zajímavých podrobností.tak dávám přednost knížce
Borek
(60)

Borek Uživatel má bodů celkem: 175 St 15.6.2011 11:56  
Já jsem neotřesitelným zastáncem obou médií, a musím říct, že takové srovnávání mi moc nesedí. Pravda je, že i když jak film, tak kniha předkládají totéž, tedy vyprávění příběhů, jsou to média tak rozdílná, že je nelze srovnávat. Zatímco kniha je z podstaty obsáhlejší, může rozpracovat příběh i postavy do velkého detailu, a pracuje při vyprávění především s představivostí a fantazií čtenáře, film je krátký, musí se vypořádat s mnohem mělčím nahlédnutím do nitra postav a příběhu, a předkládá divákovi široké spektrum vjemů. U filmu jsme pouze pasivní diváci, protože naše fantazie je potlačena a je nám předkládána syntéza fantantazii filmařského týmu. To ale neznamená, že je film horší. Je to prostě jiné médium, a jako takové je třeba jej vnímat. Ideální zážitek z dobrého filmu většinou máme, když není srovnání, tedy když jsme nečetli literární předlohu nebo jde o film natočený podle originálního námětu. Kdysi jsem také srovnával knihy a filmy podle nich natočené. Dnes už oba zdroje vnímám odděleně. Snad i proto jsem schopen užít si film natočený podle knihy. Prostě nesrovnávám a vnímám film jako svébytné dílo.
taxikus
(14)

taxikus Uživatel má bodů celkem: 177 St 20.10.2010 15:43  
U mě převařují jednoznačně knihy. Zážitek je z nich větší, plnější a delší. Nicméně některé filmy (jako Harry Potter) jsou někdy srovnatelné.
Weichtier
(2311)

Weichtier Uživatel má bodů celkem: 4894 Út 19.10.2010 10:05  
"U mně jednoznačně kniha. Protože u ní si můžu představovat, jak ten či onen vypadá, představovat si i okolí, scenérie, kdežto film to pěkně nalinkuje... "

Přesně tak. Když vynecháme odlišnosti "scénáře" a "knihy", film a kniha jsou úplně jiné médium co se vnímání a zapojení smyslů týče.
Uživatelka nemá nahraný obrázek
(161)

Carolina Uživatel má bodů celkem: 495 Út 19.10.2010 07:45  
no po pravdě, četla jsem Šifru mistra Leonarda a i se podívala na film. S knihou se to nedá srovnávat, i když film nebyl tak špatný. Ale celkově, když si srovnám filmy a knihy, tak je to pokaždé o něčem jiným.
Uživatel nemá nahraný obrázek
(134)

Guardianes Uživatel má bodů celkem: 676 Út 19.10.2010 05:36  
Z těch pár filmů, které jsem před tím četl v knižní podobě, se mi ještě nelíbil žádný tolik, jako knížka. Ať už to byl Král krysa, Maratónský běžec, Motýlek, Šógun (Zajatec japonských ostrovů)... A když jsem se dověděl, že ve filmu Šifra mistra Leonarda hraje hlavní roli bezesporu vynikající herec T.Hanks, raději jsem návštěvu kina odmítl, protože jsem si ho nedokázal předtavit tak, jak jsem si představoval hrdinu v knižním zpracování.
čuk
(6842)

čuk Uživatel má bodů celkem: 29558 Pá 15.10.2010 12:08  
Film. Na film mužeme děvče pozvat, na knihu už značně hůř.
(161)

Carolina Uživatel má bodů celkem: 495 Pá 15.10.2010 10:44  
Jednoznačně je lepší kniha.
(66)

Sidonie Kermack Uživatel má bodů celkem: 1060 Pá 15.10.2010 09:48  
U mně jednoznačně kniha. Protože u ní si můžu představovat, jak ten či onen vypadá, představovat si i okolí, scenérie, kdežto film to pěkně nalinkuje (a občas jsem pak zklamaná). Navíc knížku si můžu brát s sebou na cesty,k vodě i do práce.
[0] [1] [2] [3] [4] [5]
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena

Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus

Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur

St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
strážce
(30.10.2019, 10:32)
aldebaran
(22.10.2019, 14:59)
Měneznáš
(8.10.2019, 16:27)
Sakkas
(8.10.2019, 08:19)