obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Charakter člověka je jeho osudem."
Hérakleitos
obr
obr počet přístupů: 2915540 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39802 příspěvků, 5772 autorů a 391726 komentářů :: on-line: 0 ::
obr
:: Čtení diskuze ::

Anotace u poezie - ANO či NE?
Gandalf   
Gandalf Uživatel má bodů celkem: 1594 Po 23.3.2009 16:10
"JAK DLOUHÁ BY MĚLA BÝT ANOTACE U POEZIE ?"

Nahlédneme-li do Slovníku cizích slov, najdeme u pojmu anotace toto:

- poznámka, vysvětlivka
- připojování poznámek
- stručná ch a r a k t e r i s t i k a díla

Připadá mi, že u některých děl je anotace zbytečná (báseň má mluvit sama za sebe, oslovit čtenáře, ne mu napovídat). U kratičkých básniček je podle mého názoru zcela nevhodná. U pocitových může naladit na určitou strunu... -Ina
skoč dolů
[0] [1] [2]
ODPOVĚDI:
Cyrano
(1784)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 6078 Čt 30.4.2009 21:32  
Ekyelka:Jedna? A co těch nalších šest? Ty mají envéčko?
Ekyelka
(2714)

Ekyelka Uživatel má bodů celkem: 5976 Po 13.4.2009 20:20  
Haxo: příliš vztahovačnej, píšu obecně ;) Aneb když si jedna hraje s písmenky a půlku toho stejně nechá mezi řádky. :P Jiná už nebudu.
Uživatel nemá nahraný obrázek
(65)

Haxo Angmark Uživatel má bodů celkem: 295 Po 13.4.2009 20:03  
Ekyelka: To jako že sem blbec, jó? Tos mne podcenila! U nás, v továrně na smaltovaný kýble, sem byl klucima z dílny jednomyslně zvolenej, abych psal na závodní nástěnku,
a tady si i samotnej Albireo považuje, když skouknu jeho příspěvek. Jo.
Haxo
Šíma
(15166)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36864 Po 13.4.2009 18:39  
Nebo takové "básnické střevo", jakým je šíma... Hihi...
Albireo
(227)

Albireo Uživatel má bodů celkem: 3409 Po 13.4.2009 18:08  
Haxo: Jsem rád, že mám každého čtenáře, i Haxa
Ekyelka
(2714)

Ekyelka Uživatel má bodů celkem: 5976 Po 13.4.2009 17:26  
Haxo, možná bude stačit, když se budeš vyhýbat některým autorům ;) (třeba mně; vím, že některé souvislosti skryté v básních vidí jen ti, co mne znají osobně)
Vůbec poezie je natolik specifická, že ne každý je schopen porozumět té které básni - je to dané už samotným jazykem, který autor použije (a tím teď nemyslím češtinu nebo jiný národní jazyk). :)
(65)

Haxo Angmark Uživatel má bodů celkem: 295 Po 13.4.2009 09:22  
Možná pro mne (a spol.) vytvořit spec. kategorii, v anotaci by nechyběla nápověda kupř.
" Haxo, to zelený dole je tráva, to žlutý nahoře, co svítí, to je slunce...".
Narážky, že když jsem tupej, mám táhnout jinam, předem odmítám, a vůbec, mám
svou hrdost.
endless
(1751)

endless Uživatel má bodů celkem: 4243 Po 13.4.2009 01:24  
Musím říct, že ohledně Beránka nebudu už teď objektivní, ale mně to až tak složité nepřišlo. Hlavně ale tenhle typ básně, kde autor sám nepřímo vybízí k hádání a hledání podtextu, bude asi patřit v naší diskusi do jiné kategorie než takové ty těžce symbolistní veršíky, kde se píše o soumraku, ale autor má na mysli smrt, anebo oslavě všech pozemských slastí a chudák čtenář v rozpacích rudne, nevěda, má-li si pod tím představit důkladnou porci pečené kachny anebo noc strávenou v Night Clubu gratis...
(65)

Haxo Angmark Uživatel má bodů celkem: 295 Po 13.4.2009 00:07  
Spousta čtenářů dešifrovat nedokáže, zde jich bude naprostá VĚTŠINA (upozorňuji, že
i virtuálním kamenem to bolí!), přesto rádi čtou, nebo dokonce hledají ponaučení.
Albireo napsal " O kom, očem to je." Přečetl jsem, nedocvaklo mi, nelíbilo se mi. Pak
komentoval Šíma, že musel číst třikrát, ale docvaklo mu. Když už jsem věděl, že jde o beránka božího, co snímá naše viny (i tuhle mou), četl jsem znova a líbí se mi to.
Je Albireo rád, že mě má, nebo by chtěl, aby jej četli pouze Šímové?
endless
(1751)

endless Uživatel má bodů celkem: 4243 Ne 12.4.2009 23:39  
Pravda je taková, že u poezie většinou působí perex rušivě. K čemu by lidi tu báseň četli A SNAŽILI SE DEŠIFROVAT její význam, kdyby jim autor hend na úvod všechno vysypal????
Lyrie
(170)

Lyrie Uživatel má bodů celkem: 717 So 11.4.2009 19:12  
Sama nikdy nevím, co přesně do anotace napsat, proto využívám (zneužívám) tři tečky. Sama ani anotace nečtu, jedině, když je třeba někde v diskuzi zmínka typu: jak jsi psal(a) v anotaci... tak to mě donutí na ten řádek skočit očima. Myslím že záleží čistě na autorovi, zda tam chce - nechce něco o dílku napsat.
Uživatelka nemá nahraný obrázek
(12)

Ina Uživatel má bodů celkem: 1445 So 11.4.2009 18:28  
Souhlasím s Cyranem: smajlíci by mohly(i) být nejen zpestřením u komentářů, ale v případě, že čtenář příspěvku nemá čas psát dlouhý koment, mohly(i) by ho nahradit!
Cyrano
(1784)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 6078 Po 30.3.2009 21:01  
Někdy si říkám, že by to šlo i bez ní, jindy však mi umožní připravit tak trochu čtenáře na to, co ho čeká, stejně jako by opera snad už byla nemylitelná bez předehry...Takže: kdo si troufá své dílko jaksepatří a se vší slávou uvést či čtenáři přiblížit jisté okolnosti nezbytné pro správné pochopení, ať tak učiní, jiný si to může vyplnit třeba smajlíkem...

P.S. Škoda, že zdejší smajlíci jsou jen zde! Někdy by se mi docela hodili i v komentech či právě v perexu. Byli by milým oživením. Jenže sem člověk nedostane ani srdíčko, i kdyby si ho zkopíroval nebo použil přímého psaní ascii znaků, které nenajdeš na klávesnici, pomocí levého Altu a čísla...
(65)

Haxo Angmark Uživatel má bodů celkem: 295 Út 24.3.2009 20:30  
Dá-li si autor s vysvětlením práci a nenapíše-li první kravinu, která ho napadne, usnadní spoustu práce průměrnému konzumentovi, jinými slovy, básničku si užiju, neboť si nemusím tolik namáhat mrkvici. Nemám tím samozřejmě na mysli "šla Nanynka do zelí ", takovou pochopím bez vysvětlování i já, nýbrž ty sofistikovanější, u nichž se bez nápovědy nechytám. O těch mrazivě strojově přesných vod študovanejch profíků nemluvě. Tam čtu nejen zmiňovanou akontaci, ale i první komentář a reakce na něj. Pak si leckdy užiju i dílko, u něhož bych jinak čuměl jako puk. Takže za sebe a za lidi vod nás z fabriky - vysvětlovat, vysvětlovat, vysvětlovat.
endless
(1751)

endless Uživatel má bodů celkem: 4243 Út 24.3.2009 19:40  
Eky: Souhlas - on ale asi bude na vině částečně i zdejší formulář - dosud jsem sama nepochopila proč to občas člověka nechce "pustit" dál, pokud perex nevyplní. To, že některé jedince nenapadne, že ony pofiderní tři tečky jsou to nejlepší, co při nedostatku invence napsat lze, je zase věc jiná....
mistrovamarketka
(265)

mistrovamarketka Uživatel má bodů celkem: 831 Út 24.3.2009 17:48  
Nevím proč, ale já anotaci čtu málokdy... ale rozhodně bych se jich nezříkala, spousta anotací (z toho mála co jsem přečetla) mě dost pobavila (ať tam či tam)... A navíc velmi dobře chápu, že autor má dost často pocit, že je potřeba dílo dovysvětlit, doříci (nebo spíš předříci), případně omluvit Znám to z vlastní zkušenost
Ekyelka
(2714)

Ekyelka Uživatel má bodů celkem: 5976 Út 24.3.2009 16:44  
Věřím, že spousta čtenářů si nedává anotaci do souvislosti s textem, který anotace uvádí. Věřím, že spousta autorů netuší, co do anotace napsat, ale podlehne nutkání cokoliv napsat, a tedy napíše i vyloženou hovadinu, nicneříkající poznámku, případně prozradí nevědomky (či vlastní neschopností formulovat jasněji myšlenky) pointu textu.

Přesto dovedu ocenit, když anotace nejen, že navnadí na čtení samotného textu, ale třeba ho i svým způsobem doplní, ucelí. Protože pokud se třeba u básně vyskytuje v anotaci pouze datum, jistě má toto datum určitou váhu pro text či autora - a čtenář tedy má možnost se zamyslet, zda jde o datum vzniku básně, nebo zda báseň reaguje na nějakou událost, proběhlou v onom datu.
Netvrdím, že to takhle musí fungovat, ani že to tak funguje vždy. Většinou si však při čtení příspěvků říkám: proč, když nemá nic, co by dopsal, tam musí psát takové hovadiny?
Uživatelka nemá nahraný obrázek
(2)

zrcadlo Uživatel má bodů celkem: 322 Út 24.3.2009 08:40  
Zcela souhlasím s amazonitem. Také mě odrazují díla, která předem něco sáhodlouze avízují. Když je u haiky dlouhá anotace (delší, než dílo samotné) - tak ji vůbec nečtu.
amazonit
(657)

amazonit Uživatel má bodů celkem: 10521 Út 24.3.2009 07:26  
Někdy dokáže anotace pohřbít celou báseň - např. anotace typu: vím, že to není dobré, ale nic na tom měnit nebudu, klidně si kritizujte..., ta je vyloženě odrazovací, agresivní, dílko neuvádějící, a jeden má chuť to nečíst...
BaD
(170)

BaD Uživatel má bodů celkem: 2460 Po 23.3.2009 20:52  
Inu. Můj názor je ten, že každý svého štěstí strůjce a pokud někdo zkazí čtenáři zážitek špatnou anotací je to jen a jen jeho problém. Pokud se autor rozhodne neanotovat, napíše do anotace jednoduše tři tečky a je po problému.
[0] [1] [2]
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena

Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus

Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur

St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
Kakofonie Osudu
(2.5.2020, 20:00)