obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"V knize osudu jsme všichni zapsáni v jednom verši."
William Shakespeare
obr
obr počet přístupů: 2915319 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39436 příspěvků, 5735 autorů a 389995 komentářů :: on-line: 0 ::
obr
:: Čtení diskuze ::

O červené karkulce
Gandalf   
Gandalf Uživatel má bodů celkem: 1594 Út 14.7.2009 14:40
Popis tohoto fóra a nástin celé věci přenechám kolegovi čukovi, váženému karkulkologovi, který vás velmi rád do všeho zasvětí.
skoč dolů
[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14]
ODPOVĚDI:
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5972 Ne 16.10.2016 12:46  
Nevím nic o nějakém webu Červené Karkulky, ale když jsem si zadal cervenakarkulka.cz, dostal jsem třeba tenhle odkaz! http://www.pernikova-chaloupka.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=140469
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36477 Pá 14.10.2016 22:28  
Karkulku už také nikdo nechce, ani netuším, zdali ještě funguje web o Červené Karkulce a jaký je link, to už vážně nevím (na kterém serveru se nachází a zdali vůbec).
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5972 Po 5.9.2016 18:25  
A máme téma do workshopu:
Šotci a barvy duhové!
Budou se vrtět v rytmu popu
minikarkulky růžové...
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36477 So 3.9.2016 21:59  
Pravda, mohou být i šotkové vícebarevní! ;-)
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5972 So 3.9.2016 21:52  
Ovšem inkousty mají různou barvu a ty ses nepochlubil, jakým jsi psal: Běžně užívaným modrým, zeleným či kantorským červeným?
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36477 St 27.7.2016 21:33  
Pokud šotkové existují nejspíš mají barvu inkoustu, pokud nepijí z kalamáře...
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5972 Pá 3.6.2016 17:29  
A byli taky červení?
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36477 St 27.4.2016 13:23  
Našel jsem v povídání několik šotků, omlouvám se.
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36477 St 27.4.2016 12:51  
Takové malé a krátké povídání, aneb fanfikce na Karkulku...

Karkulka trochu jinak
=============

Do kraje se tiše vkrádala noc. Bylo polojasno. Slunce už dávno zmizelo za obzorem, jeho poslední paprsky ozařovaly vrcholky modrých kopců. Na nebi se objevily první hvězdy. Měsíc byl v novu, proto jej nebylo vidět. Úzká lesní pěšina byla prozatím prázdná, klikatila se podrostem, vždyť zvířata nehodí nikde jako podle pravítka, bůh nemá rád rovné věci, nakreslené jako podle pravítka.

Vítr tiše skučel v korunách stromů, ohýbal jejich koruny a kýval s větvemi. Kdesi zahřmělo, blížila se bouře, ale blesky nebylo ještě vidět. Když tu se cestou necestou po pěšině vydalo malé děvčátko v červené mikině s kapucí a košíčkem v ruce. Ne nebyla to červená Karkulka, bylo to jen obyčejné děvče, které si cestou lesem krátilo cestu k babičce.

Babi měla narozeniny. Sedmdesátka na krku, tělo prolezlé nemocí, naštěstí ještě mohla chodit po svých a nebyla připoutaná k lůžku. Kdyby ulehla, museli by jí její děti převést do domu s pečovatelskou službou. Manžel jí zemřel již dávno při práci v lese, spadl na něj strom. Byla to smutná a nešťastná náhoda, ale jak se říká, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Z dětí se k babičce hlásila už jen vnučka, které bylo něco kolem šestnácti let. Díky červené mikině jí také málem říkala Karkulko. Dívčina se jen smála a říkala jí, že nežije v pohádkách. Ano, nežila, dokud nepotkala opravdového vlka.

Lekla se. Kdo by se neustrnul, kdyby před něj z houští nevyskočil vlk a nepromluvil: „Kam jdeš, Karkulko.“

„Ale já nejsem Karkulka a nežiju v pohádce, vlku!“ opáčila a chystala se jej obejít. Měla strach že bude nemocný, když se nebál lidí. Klidně mohl mít i vzteklinu, nebo tak něco. Nebylo jí dvakrát do zpěvu. Navíc ten vítr a blížící se bouřka, nerada by zmokla nebo přišla k babičce pozdě.

„To je fuk,“ řekl vlk. „Jsi nebo nejsi, slupnu tě jako malinu.

„Odkdy vlci mluví?“ podivila se. Strach v ní pomalu rostl, tohle setkání totiž nebylo ani náhodou normální. „Ty se mi zdáš, že jo? Usnula jsem někde na pařezu při cestě k babičce!“

„Ale kdepak,“ řekl jí vlk, „někteří vlci prostě mluví!“

„Ale to je pitomost, mluvící vlci neexistují, to dá přeci rozum!“

„No...“ ošívala se dívka. Přeci už byl dost velká na to, aby nevěřila pohádkám, natož takto pokřivené realitě. Co když se tu někde točí pohádka a ona vlezla kameře do záběru.

„Kdopak za tebe mluví, vlku?“ zeptala se. „Ty nejsi skutečný a někdo za tebe mluví, ty tady hraješ v pohádce?“

„Nehraju,“ zavrtěl vlk hlavou. „Ty tu hraješ svou hlavní roli, ty jsi Karkulka a basta.“

„Ne a ne,“ zavrtěla hlavou. „Nejsi ani ty, zdáš se mi, počkej, až se probudím!“

„Já tě trochu kousnu, abys věděla že se ti to nezdá!“ nabídl ji vlk a popošel blíže k dívčině.

„Ať tě to ani nenapadne!“ vykřikla. „Určitě máš nějakou nemoc, jen netuším, jak to děláš, že mluvíš...“

„Já o tobě vím všechno a ty o mně nic,“ řekl jí vlk.

„A co o mně můžeš vědět?“

„Jdeš k babičce popřát jí k narozeninám, už to bude sedmdesát let, co je na světě. V košíku máš rybízové víno, koláč a pár dalších drobností. Cestu si krátíš skrze temný les, abys u ní byla dřív, než z nebe spadne ta slota...“ řekl jí vlk.

„Jak to můžeš všechno vědět?“ zamračila se dívka. „Copak jsem praštěná, neupadla jsem a nepraštila jsem se do hlavy?“

„Ne, neupadla a nepraštila...“

„Ale já nejsem z pohádky a nejsem Karkulka,“ řekla mu po sto desáté. „Pamatuj si to, v kapse mám mobil, odkdy by měla Karkulka mobil, vlku?“

„Třeba jde o moderní pohádku!“

„Jasně, řekla. „Babička má satelitní televizi, mikrovlnu, do baráku jí natáhli před lety elektřinu, protože bydlí na poli za lesem, a do obchodu jezdí malým broukem!“

„Moderní pohádka,“ zamysli se vlk. „Ani to vyprávění o holčině s mikinou a červenou kapucí už není ono...“

„Co budeš dělat?“ zamračila se dívka. „Zajdi si k doktorovi.“

„Ale já nechci k doktorovi, já tě chci sníst i s babičkou!“

„Jenomže babička má kulovnici a našije ti do kožichu pár kulí a bude po mluvícím vlkovi!“ protočila dívka panenky.

„Tak dobře, babičku nechám na pokoji, ale tebe sním!“

„Zkus to!“ řekla mu dívka výhružně a vytáhla z kapsy paralyzer. „Je v tom tisíce voltů, budeš v pánu dřív, než řekneš Karkulka!“

„Ty seš ale ošklivé a zlé děvče,“ řekl jí vlk. „Tak co mám podle tebe dělat?“

„Běž domů, vlku!“ nabídla mu dívka jednu z možností.

„Ale já nemám kam jít,“ postěžoval si vlk. „Stará mě vyhodila z nory, má mladé a já tam prej nemám co dělat, tak chodím po lese a hledám co bych snědl.“

„Ty máš hlad vlku a nemáš strach, že si z tebe udělá vlk předložku k posteli, nebo tě vycpe a postaví někde ve svém domě jako trofej?“

„Když mám hlad, mám pro strach uděláno!“

„Tak co budeme dělat?“ zeptala se jej dívka. Za chvíli tu je bouřka a já se chci dostat k babičce ještě za sucha. Nechám tě tady vlku. Měj se.“

Vlk svěsil ramena a zeptal se: „To tě nemůžu ani doprovodit, je tu nuda. V lese chcípl pes!“

„Tak dobře,“ souhlasila dívka, „jen když se mne nepokusíš sežrat!“

„To ti slíbit nemůžu!“

„Podívej?“ zajiskřila dívka přístrojem na obranu. „Chlupy ti budou stát ještě týden!“

„Dobře, nesním tě!“ souhlasil, ale budeme kamarádi, jo?“

„Nikdo mi to neuvěří,“ zamračila se dívka.

„Nikomu to neříkej,“ zamával vlk pravou přední tlapou. „Zůstane to tajemství!

A tak se stalo, že vlk i s dívkou v červené mikině dorazili k plotu babiččině pozemku. V domku se svítilo a hrála televize. Dívka prošla brankou a řekla vlkovi: „Ztrať se, nebo o tobě řeknu babi, ta je s myslivcem jedna ruka!“

„Už tu nejsem,“ souhlasil vlk. „A díky za společnost.“

„Hlavně že jsi mne nesnědl...“ oddechla si dívčina.

„Jak bych mohl,“ otevřel vlk tlamu, ve které měl dvě protézy, horní a dolní.

„Ty jsi vlk dědeček?“ zamračila se dívka.

„Jo, chodím k babi na kafe a rohlík,“ pokrčil vlk rameny. „Jsme staří kamarádi, jen toho myslivce nemám rád, pořád by mě jen chtěl zastřelit!“

„Buď rád, že tě nerozpáře, nedá ti do břicha kamení a nehodí do potoka!“ varovala jej dívka. „Dneska z návštěvy babičky nic nebude!“

„To je škoda, tak ji pozdravuj!“ řekl vlk. „Já mizím, nechám si o tobě zdát, Karkulko!“

„Já nejsem Karkulka, pamatuj si to!“ řekla dívka a zazvonila u dveří.

Vlk se na dívku chvíli díval a pak tiše odešel do temného lesa. Život přeci jen není pohádka, ale co dělat, když se jeden naučí lidské řeči.

„Cos mi přines,“ houkla na něj jeho stará.

„Co by, jen jednoho zakrslého zajíce,“ řekl smutně a čekal kdy jej vyhodí ven z nory.

„Jen jednoho zajíce a co ta holka v červeném, která měla dnes jít k babičce?“

„Ta má pro strach uděláno a na mluvící vlky nevěří...“ pokrčil vlk rameny.

„A já jsem co? Vosk?“ zeptala se. Jsme jediná rodina mluvících vlků a nikdo na nás nevěří,“ řekla mu vlčice.

„Dneska je to samej mobil, televizor a kdo ví co ještě,“ řekl jí vlk. „Na pohádky už nikdo nevěří, ani mladé dívky.“

„Ty jsi starý blázen,“ řekla mu vlčice, „příště půjdu na čekanou já a tebe nechám doma v noře, stejně chodíš k babičce na dobroty a kafe, a nám nic nepřineseš!“

Zatím co v domku u babičky si daly obě šípkový čaj, babička rozbalil dárky, které měla dívka s červenou mikinou v košíku a dali se do hraní karet. Babička byla vášnivou zastánkyní kanasty a samotnému se tato hra hrát nedá, tak je ráda, že k ní občas zavítá její vnučka.

„A co ten vkl, babi?“

„Jaký vlk?“ podivila se.

„Ten mluvící? Copak jsem se zbláznila?“

„Život je jako pohádka, má milá,“ zasmála se babička. „S vlkem hraju dámu a občas mi dělá společnost, to víš, na samotě bývá smutno.“

„Ale mluvící vlci v reálu neexistují, copak jsem se zbláznila?“ zeptala se vnučka babičky.

„Existuji i neexistují,“ pokračovala babi. „To víš, temný les je plný kouzel a tady na samotě dávají nejen lišky dobrou noc...“

„Tohle mi nikdo neuvěří!“ zavrtěla vnučka nevěřícně.

„Tak to nikomu neříkej,“ řekla jí babi tajemně. „Bude to naše tajemství, ano?“

„Dobře babi,“ souhlasila dívka a radostně babičku objala. „Vůbec mi nevadí, že nejsem Karkulkou, babi. Příště si vezmu něco méně křiklavého a uvidí se, co na to řekne ten tvůj vlk.

„Je už starý a vypelichaný a nemá zuby,“ pousmála se babička. „Snad ho nechá myslivec na pokoji, co s takovou zdechlinou, chodí mi do domku na krupicovou kaši a občas si dá i šťopičku něčeho na zahřátí.“

A zatímco si obě ženy povídaly v obývacím pokoji u krbu, díval se na ně vlk smutně skrze velké francouzské okno. Venku pršelo, blýskalo se a hřmělo, aby s každým bleskem bylo vidět jeho smutnou siluetu. Jednou dojde i na vlka a ten se s tím musí smířit. Co na tom, že byl s vlčicí poslední svého rodu? Být vlkem z pohádky totiž není jen tak...

(konec)
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36477 Út 26.1.2016 15:31  
Šíma není vlkem, přestože mu je Červená karkulka i docela milá... (copak má asi v košíčku?)
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5972 So 5.9.2015 21:17  
=Organizace (pro) obnovení preventivního systému....
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5972 So 5.9.2015 21:15  
Zdá se, že vlk Šíma by rád dokázal, že on nic, on jenom VLK a Červená Karkulka si za všechno vlastně mohla jen a jen sama! A pokud by ji snad nakazil vzteklinou, pak opět není jeho vinou, že on sám se sice očkovat nedal, ale ona jako zástupkyně lidského rodu to udělat měla...Takže na vině je ona a její zákonní zástupci, případně systém kapitalistického zdravotnictví, který na rozdíl od předchozího již mnohá dříve povinná očkování nehlídá a navíc je ani nehradí...
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36477 Čt 8.5.2014 10:56  
Je mi naprosto jasné, proč rodiče poslali Karkulku do lesa samotnou. Navzdory faktu, že procházka temným lesem není jen tak. Na každém kroku číhalo na nebohou dívku kdejaké nebezpečí, včetně vychytralého a vychcaného vlka. Proč tedy šla sama s košíkem za babičkou? Nebyla očkovaná! Proti čemu? Proti vzteklině? Ovšem není radno se tímto dále zabývati, protože by mohlo jít o reklamu. Třeba i na Červenou Karkulku...
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36477 Pá 13.7.2012 23:33  
Je dobré, že čukovu Karkulku nesežral vlk. Osobně jsem už nějakou tu knihu (i neúmyslně) z knihovny zničil (za tu dobu, co jsem do knihovny chodil). Jednu, nebo dvě. Nejhorší nepřítel knihy je voda (či jiné nápoje), kromě ohně... Prach toliko nevadí, ten se sfoukne. Někde leží i má stará a nepoužívaná průkazka do knihovny...

Kde jsi, Karkulko?

To bys rád věděl, šímo!"
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5972 Pá 27.8.2010 22:20  
Není zač! Já takhle přišel k salátovému vydání Horníčkovy Chvály pohybu ve Smetance! Knihovnice mne znala ještě jako vášnivého čtenáře ze školních let, jenže to jsem chodil na Slovanskou, jak je teď Heppos. A když jsem po všech odkladech a důkladných domovních prohlídkách knihu nenašel /kromě spousty jiných dávno oželených věcí!/, tak jsem to zacvakal a náhle na mne kniha zírala z viditelného místa! Prostě se náhle zmaterializovala a od těch dob na tyhle věci věřím...
čuk
(6840)

čuk Uživatel má bodů celkem: 29544 Pá 27.8.2010 15:06  
Díky Cyrano.
Červené Karkulky už jsem v knihovně zaplatil a poté ji našel doma zapadlou, tam, kde bych nikdy nehledal. Ahoj.
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5972 Pá 27.8.2010 10:19  
Čuku! Máš to kousek do Alberta, tam bývaly vývěsky na inzeráty zdarna! Zkusil bych to tam, případně v Kauflandu a Tescu na Rokycanské /tam taky něco bylo/. Chodí tam plno lidí, třeba to zabere! Nebo se poptej na www.aukro.cz.
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36477 Út 8.12.2009 20:55  
čuk: Bohužel... Možná ještě odněkud vyleze???
čuk
(6840)

čuk Uživatel má bodů celkem: 29544 Út 8.12.2009 16:02  
Nemáte někdo knížku Červené karkulky od Nesvadby a Suse? Ztratil jsem ji, knihovna mě buzeruje a tahle knížka není nikde k sehnání
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36477 Po 16.11.2009 19:32  
Cyrano: šíma dumat, že Cyrano mít svatou pravdu. šíma se klanět a zamyšleně odcházet a přikyvovat. Jo, jo...
[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14]
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena

Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus

Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur

St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Měneznáš
(8.10.2019, 16:27)
Sakkas
(8.10.2019, 08:19)
Faithy Rocks
(7.10.2019, 15:24)
Wiktoria
(7.10.2019, 15:00)