obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je odvaha, která se nebojí ničeho na světě."
Buddha
obr
obr počet přístupů: 2915325 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39443 příspěvků, 5736 autorů a 390023 komentářů :: on-line: 0 ::
obr
:: Čtení diskuze ::

Fenomén ´facebookovství´ na SASPI
Weichtier   
Weichtier Uživatel má bodů celkem: 4894 St 22.9.2010 10:12
Stále věřím, že téma tohoto fóra se netýká všech zde působivších autorů. Nicméně mám za to, že jde bohužel o dosti rozšířenou záležitost.

"vo čom že to Ilja Karam Boll mele?"

- velmi rozšířený způsob známkování a komentování příspěvků jiných autorů zde na SASPI značně devalvuje hodnotu a úroveň tohoto serveru.

- hodnotící proces, který mám na mysli: nepřijde mi normální, aby ze škály známek 1-5 z cca 90% (skromný odhad) procent bylo známkováno jedničkou, čili výbornou. Jste-li přesvědčini, že na amatérském serveru je majoritní většina autorů vynikajících, zřejmě je někde chyba.

- a co myslím tím ´facebookovstvím´? Většina komentářů a známek zde působí facebookovou nákazou - SASPI nemá daleko k tomu, aby se pod příspěvky objevila tlačítka "líbí/nelíbí" a místo komentářů se posílaly hoaxy či spamy - např srdíčkové srágory typu "přepošli to deseti lidem, jinak do týdne umřeš" - přesně tak dost lidí zde na SASPI hodnotí ostatní - jedničkový ping-pong - autoři působí dojmem, že mají strach dát jinou známku než za jedna, aby obratem nedejbože dostali dvojku (která přeci jenom, kruciprdel, znamená "velmi dobré") nebo snad horší známku a "ošklivý a zlý" komentář. SASPI na mě začíná působit jako sociální síť, kde se skoro všichni plácají po ramenou a cíleně si pěstují co možná nejlepší procentuální skóre, čímž jinak velice dobrý !!!LITERÁRNÍ!!! server ve svém důsledku poškozují, protože vytvářejí iluzi vyjímečnosti jednotlivých autorů, kteří - světe div se - vyjímeční svou tvorbou rozhodně z 90% nejsou.

- proto tímto důrazně apeluji na všechny autory, kterým ještě zbyla špetka soudnosti a snahy o objektivitu a zvýšení úrovně výpovědní hodnoty SASPI: nebojte se využívat celou škálu známek a pokuste se vyjádřit své názory formou, která alespoň trošku zavání pokusem o kritiku - autor se může zlepšit jedině tím, když bude ve své práci reflektovat opodstatněnou kritiku, nikoli tím, že bude přesvědčován o tom, jak je vyjímečný.

- všem alespoň trošku soudným lidem přeji úspěšné pěstování blahobytu.

Jsem s pozdravem,

Ilja
skoč dolů
[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6]
ODPOVĚDI:
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5973 Ne 23.10.2016 23:48  
Také se tam občas stavím,
slušnou partu přátel mám,
ve skupině vtipy bavím,
v jiné verše ukládám...
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36484 Pá 14.10.2016 18:19  
Kdysi jsem neměl Facebook příliš rád, dnes je můj kamarád. Docela často na něj chodím a koukám, co je nového...
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5973 Pá 23.9.2016 21:52  
Že by dobrý přítel a zlý nepřítel?
Tedy něco jako náš jazyk (ten v ústech)?
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36484 St 27.7.2016 21:43  
Dobrý slucha, špatný pán? Či jak to je?
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5973 Út 19.7.2016 20:47  
S FB je to jako s ohněm: Může být dobrý přítel nebo zlý nepřítel...
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36484 Út 26.1.2016 15:35  
Na FB chodím a používám jej, mám na něm i své stránky, propojení FB se SASPI může být zajímavým prvkem zejmena pro ty, kteří mají na FB účet (profil).
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5973 Ne 16.8.2015 17:27  
Ale kdyby tak učinili, velký kočičí bratře, nemohl bys slavit jmeniny podle kočičího kalendáře. Ilja v něm není, i když třeba whiskey ano...Mám tu po ruce kaledář s obrázky našich kočičích příbuzných, vlevo jména lidská, vpravo kočičí. Dnes třeba slaví lidský Jáchym a kočička Joy. A na obrázku je v krásném modrém kbelíku malá černá kočička, zřejmě čertíček 244 ve věku kotěcím...
Weichtier
(2311)

Weichtier Uživatel má bodů celkem: 4894 So 15.8.2015 18:04  
Když to teď, po pěti letech, čtu, opravdu to není na první pohled patrné, Cyrano. Jakkoli bych byl ale nadšen, kdyby mě drazí rodičové pojmenovali krásným slovanským jménem Ilja, není tomu tak.
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5973 So 15.8.2015 13:00  
Ještě malá poznámka. To, že velký kocour neuvedl, že tu jen zprostředkovává příspěvek Karam Bolla působí trochu zmatečně.Na chvíli jsem si taky myslel, že Ilja je vlastně on, ať už přezdívkou či skutečně...Přimlouval byc se tedy, aby se na tohle nezapomínalo a původce byl jasně označen.
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5973 Pá 14.8.2015 23:19  
Tohle téma mi nějak uniklo, asi jsem to v době založení dle názvu nepovažoval za důležité, FB jsem tehdy neměl, teď tam chodím jen kvůli "veršotepárně" a v přátelích mám hlavně ty, co znám z literárních portálů, takže občas si vyměníme nějaký tip, někdo mi třeba pošle pozvánku na své čtení či prohodíme pár slov, jak jde život.
Pokud se týče známkování, většina portálů ho odbourává, i když na liteře můžete třeba házet i rajčata! Nelíbí se mi sprosté nic neříkající komentáře nebo mstivé rozdávání pětek, které se tu rozmohlo. Já končím u trojky nebo neznámkuji a když není co říci, protože dílko jde mimo mne, odejdu po anglicku. Čuk je tu brán jako mírný kritik, i sám se tak profiluje, ovšem jeho komentáře jsou samy o sobě malá umělecká díla a je radost s ním diskutovat. Osobně píšu pro radost, že jsem něco stvořil, co se někomu líbí, nikoli pro známky. Ovšem když už tak Eky ostřížím zrakem sleduje kritiky, nelíbí se mi ten druhý extrém, že SiLK tu sází pětky jak na běžícím pásu i tam, kde to tak zlé není! I když souhlasím s Nancy, že každý vnímáme jinak, viz její příklad z toho semináře češtiny. Ale kdysi se taková známka musela extra zdůvodňovat, vlastně se zdála nepřípustná, pak to začalo procházet Maximu literátu, připadá mi úsměvné, že exredaktor Šedo, který si teď říká Stín mluví na jedné straně o pochlebování, přitom sám měl díky svým pochlebovačům 1 za věci, které bych raději neznámkoval. A mrzí mne, že se ani za ta léta nepoučil a v první řadě se neomluvil třeba za uvítací koment u javavii, který byl vrcholem sprosťáctví, i když dílko bylo dost slabé! A nemyslím, že by bylo nutné používat některé výrazy, které užil Ilja, ani když jsou anglické!
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36484 So 14.2.2015 14:17  
A co být stále v obraze, co se na SASPI děje? Je to staršího data, ale zkuste SASPI toolbar: http://saspicz.ourtoolbar.com/
Uživatelka nemá nahraný obrázek
(154)

Nat Danielová Uživatel má bodů celkem: 775 Pá 13.2.2015 12:04  
Abych pravdu řekla, už ani nevím, co se tu vlastně řeší :-) Komu se tu líbí, ať sem chodí, komu ne, ať ...
Za sebe - nemám problém, jsem ráda, že jsem tento server objevila, jen občas mi chybí při hodnocení mínusko, které závidím redaktorům. To je ale maličkost. Jde o přístup jednotlivců, je jednoduché se tu skrýt pod anonymní přezdívkou bez jakýchkoliv bližších osobních údajů a být chytrý.
Jednou jsem dostala při hodnocení od jiného pisálka trojku bez jakéhokoliv vysvětlení. Ptala jsem se tedy proč - prý byla stisknuta omylem... těžko říct, spíš jsou lidé slaboši.
Mějte se, Nat
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36484 Pá 13.2.2015 11:55  
Napadá mě... Proč autoři remcají? Co se jim nelíbí? Být na literárním serveru přeci není jen o tom, aby měl každý rok jiný vzhled... Aby zde autoři jen publikovali své texty a pak brblali, že to tu málo žije! Ano, ale za to si mohou autoři sami!!!!!! Proč? Protože jsou málo aktivní. I SASPI je určitá komunita a systém může být vymakáný jakkoliv, pokud nebudou aktivní jeho uživatelé, bude to jen namakaný systém, který nebude "žít" tím správným životem (cvrkotem). Takže ať si autoři víc nestěžují, víc píšou, víc čtou, víc kritizují a víc diskutují, protože to vše mohou (ať už mají času jakkoliv - nikdo není pánem svého času). Jsou tu WS-ka, rychlovky, jde tu číst a kritizovat cizí díla, diskutovat na chatu i na fóru (o čemkoliv). Chce to jen využít nabízené možnosti a nebrblat, že tu není to či ono, nebo že to není jako dříve... Grrrr!
Nancy Lottinger
(1875)

Nancy Lottinger Uživatel má bodů celkem: 7104 Pá 13.2.2015 11:31  
Také jsem dříve uvažovala o tom, že by autoři neměli na rozdíl od redaktorů možnost známkovat, pouze komentovat. Ale stejně jako vy se i já obávám toho, že by to mohlo vést (ne nutně, ale mohlo) ke snížení jejich aktivity. Navíc známka bez komentáře je mnohdy, jak říkáte, nicneříkající. Pokud ke to jednička, člověka to potěší, ale u jiné známky si říká, co se asi dotyčnému nelíbilo/nezdálo/co by vytkl/vylepšil.

Kev tu je, dělá spoustu věcí :)

A ohledně času souhlas - škola, praxe, práce, saspi, vlastní tvorba, rehabilitace a osobní život. A ne vždy je člověk schopný vyplodit konstruktivní komentář, proto se publikace nějaký den i dobrovolně vzdám.
(708)

Svetla Uživatel má bodů celkem: 2164 Čt 12.2.2015 23:55  
Taky se směju.
Ekyelka
(2714)

Ekyelka Uživatel má bodů celkem: 5976 Čt 12.2.2015 20:25  
Ohledně času... Práce, Triumvirát, saspi, vlastní tvorba, vlastní firma (šperkařina). Nově i dost náročný post porotce.
Čas je relativní, ne konstantní. Stejně tak se může každý rozhodnout, jestli večer kecne k TV, nebo si přečte jeden text (stačí jeden denně a je jich kolik? Správně, třicet za měsíc. Víc, než kolik jich spousta autorů přečte za čtvrt roku.)
To jen tak na okraj.

Stejně na okraj: web žije - a? Admin a Gandalf jsou dávno oba jinde, Kev zakládá workshopy a řeší věci, na které jsem já krátká (a rozhodně není mimo; že není vidět, neznamená, že se nestará). Skutečně je zapotřebí, aby zakladatelé stránek byli u běžného provozu? Ani vzdáleně netvrdím, že je daný stav ideální, nicméně jsem zvyklá využívat a rozhodovat se podle daných skutečností. Co mám k dispozici, to využívám. Co není, zkrátka není.
(56)

Loretten Uživatel má bodů celkem: 234 Čt 12.2.2015 17:29  
Pardon, *můžu jen zasmát. :)
(56)

Loretten Uživatel má bodů celkem: 234 Čt 12.2.2015 17:29  
Já si ublížená nepřipadám, Nancy, holt jsou lidé co strkají nos do cizích záležitostí, dávno vyřešených a vyřízených - někteří takoví prostě jsou a jestli je to baví, tak prosím. Tomu se nebudu dál věnovat - už se tomu může jen zasmát. :)

Nicméně se mi líbí Kamilovo návrhy ohledně komentářů a známkování. Mě to takhle přijde sice vyhovující, ale někdy když u textu najdu jen známku a bez komentáře, nic mi to neřekne. Možná že zrušení známkování pro běžné autory, by je naopak dokopalo číst podrobněji text a více nad ním uvažovat. Třeba by pak byla zpětná vazba lepší a elegantním obloučkem bychom se vyhnuli "lajkování". Na druhou stranu, co když pak lidé nebudou mít vůbec zájem, budou líní a naopak se nic neposune k lepšímu? Už takhle jsou více komentované básničky, protože jsou kratší na přečtení a kdo dnes má dost času, že jo? Škola, odpoledky, zájmy, práce... je to složité.
MC_Kejml
(214)

MC_Kejml Uživatel má bodů celkem: 864 Čt 12.2.2015 14:01  
Vztahovačný nejsem, já z toho mám srandu, to je rozdíl :)

Já jsem už napsal, že takový systém bych nedoporučil zavádět, protože kde jsem viděl, že funguje, přesně podporuje akorát segregaci autorů a "autorit". Už to není publikační server, ale lidi se tam nesnáší, a když je to spojeno s tím, co jsem popsal u známek, tedy "This sucks - downvote", tak tam člověk už ani rád nepíše (vím že tady dokola omílám že jsem to někde viděl, zájemcům klidně pošlu kde, je to stránka třeba se stovkami návštěvností denně - tam se maže třeba za -10, -15 downvotes a na stránce zůstávají jen kvalitní kusy. Bohužel tam je zpětná vazba velmi slabá).

Saspi je v tomhle super, ale ještě jednou: Pokud se známky stávají relativními (a pokud opravdu uznáme že je každý vidí jinak, je jejich používání pro kvalitu textu už úplně mimo pisoár), jaký je jejich smysl? Nebylo by lepší nechat pouze komentáře (kde lze nechat dobrou zpětnou vazbu)? Nebo jenom redaktorskou známku, jako tedy určité autority, co se o text stará + komentáře čtenářů? Povolit známky jen za určitou délku komentáře?
Vím, že se bohužel Saspi spíš tak drží nad vodou, než aby z něj byl parník. Ale když se to už jednou tematizuje... (Proč vlastně web nenavštěvuje ani Admin, ani Kev, ani Gandalf, když vědí, že žije?)

O počtu vrácených textů nemám ponětí, ale že to funguje vím, a je to jen dobře.

A znovu: Bylo by báječné, kdyby každý autor, co známkuje, uměl svůj názor obhájit, ať už v dobrém nebo špatném, ale to se prostě neděje a nelze do toho nutit. Asi se dá se shodnout, že mnohem lepší je inteligentní komentář, než známka.
phaint
(269)

phaint Uživatel má bodů celkem: 754 Čt 12.2.2015 13:46  
McK: no tak o těch, kteří prdnou známku a nekomentují, se snad ani bavit nemusíme. Dovolím si to udělat u románu na pokračování, kde jsem komentovala deset kapitol předchozích.
A pokud mi někdo dá horší známku, než si podle sebe zasloužím, tak to holt musím pustit k vodě, pokud nezanechá koment. Pokud koment zanechá, můžu se zpětně zeptat na důvod a poprosit o detailnější vysvětlení výhrad atd. Chci-li si ze známek dělat alfu a omegu svého psaní, pak mi asi nic jiného nezbude.
[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6]
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena

Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus

Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur

St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
aldebaran
(22.10.2019, 14:59)
Měneznáš
(8.10.2019, 16:27)
Sakkas
(8.10.2019, 08:19)
Faithy Rocks
(7.10.2019, 15:24)