obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Osud má dva způsoby jak nás drtit - odmítáním našich přání a jejich plněním."
Henri Fréderic Amiel
obr
obr počet přístupů: 2915325 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39443 příspěvků, 5736 autorů a 390023 komentářů :: on-line: 0 ::
obr
:: Čtení diskuze ::

O psaní a všem kolem toho
Ekyelka   
Ekyelka Uživatel má bodů celkem: 5976 St 15.6.2011 19:28
Ahoj všichni

Tohle téma bych chtěl věnovat čistě psaní. Je tu spousta zajímavých témat, ale pokud se už vztahují k literární tvorbě, tak spíše okrajově.
Mne naopak zajímají Vaše zkušenosti právě se psaním. Zkusme diskutovat o něm. O dramatu, o postavách a jejich tvorbě. O charakteristice povídky, novely a románu, a o rozdílnosti v přístupu k těmto formám. O epice, lyrice i dramatu. O tvorbě příběhu, o dialogu, monologu, prostě o všem, co se pojí s tvůrčím psaním.
Každý autor má svůj úhel pohledu, a každý používá jiné postupy. Podělte se o ně. Mimo jiné je tu prostor pro to, aby se Ti zkušenější pokusili předat své zkušenosti a znalosti (včetně jejich použití v praxi) začínajícím autorům.
Abychom nějak začali, nadhodím jedno z témat, a jsem zvědav, kam až se diskuze dostane.

Někteří autoři před tím, než začnou psát nějaké obsáhlejší dílo, nejdřív propracují příběh. Vytvoří si osnovu, v níž nahrubo (nebo i velmi detailně) načrtnou dějovou linii. Vytvoří postavy včetně jejich psychologického profilu i podrobného životopisu. Teprve potom začnou psát román nebo novelu (povídku vynechme, ta bývá obvykle psána rovnou).
Já sám jsem se donedávna zabýval především psaním scénářů, kde jsou postupy předběžné stavby díla a budování dramatického oblouku v podstatě velmi důležité.
Pak jsem si přečetl knihu Stephena Kinga "O psaní", kde autor popisuje svůj způsob tvorby. V podstatě, když začíná psát, vůbec neví, o čem jeho příběh bude. Vychází jen z námětu nebo někdy dokonce jen ze situace. Nezná ani své postavy, poznává je až během psaní. Jediné, co dopředu zpracovává, jsou rešerše prostředí, v němž se bude příběh odehrávat. Jinak nic (až na výjimky). Přirovnává své psaní k práci archeologa. Stejně jako ten odhaluje postupně stále větší části kostry dinosaura, i King postupně odkrývá svůj příběh, který už "někde" existuje, a spisovatel je prostředníkem, který je předurčen k tomu, aby vyprávění přenesl na papír.

Když jsem si tohle přečetl, měl jsem obrovskou chuť a touhu si tento postup vyzkoušet. Nicméně jsem se o to pokusil až před nedávnem, inspirován jednou z nejbližších mi duší, mou nejlepší kamarádkou, a začal jsem psát fantasy román způsobem, o němž píše Stephen. A musím konstatovat, že jsem objevil neuvěřitelnou tvůrčí svobodu a vzrušení z práce mnohonásobně přesahující mé dosavadní zkušenosti s důkladným předzpracováním příběhu. Je nesmírně napínavé a úžasné, když pod Vašima rukama vzniká příběh a Vy nevíte, co bude v další kapitole, nebo na další stránce, nebo dokonce někdy i na dalším řádku. Jako by příběh sám žil svým životem, jako by opravdu už někde existoval.
To je má zkušenost, kterou asi zná každý, kdo píše povídky. Ale zažít to na opravdu dlouhém díle je úplně něco jiného. Samozřejmě to vyžaduje velkou znalost stavby dramatu, umění vytvořit tímto způsobem věrohodné (a především konzistentní) charaktery postav, a spoustu dalších aspektů literární tvorby, ale myslím, že jejich prostudování a zvládnutí praktické aplikace opravdu stojí za to. Co Vy na to?

Borek
skoč dolů
[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23]
ODPOVĚDI:
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5973 Čt 7.12.2017 13:53  
Jj, funguje, dědečku hříbečku! Jen mne napadlo, že sem se to víc hodí, když tam máš různé zajímavosti právě o psaní...:-)
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36484 Út 5.12.2017 21:21  
Tady je, milý kocoure: psimik.sweb.cz

snad to bude fungovat! ;-)
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5973 Út 5.12.2017 08:32  
A ty bys měl odkaz na svůj web dát právě sem!
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36484 Pá 1.12.2017 22:20  
Máš pravdu, kocoure! ;-)
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5973 Pá 1.12.2017 17:04  
Už jsi se, šímo, rozdýchal? No, když je řeč o tom psaní, ona taková příprava zabere hodně času, viz kniha Jak napsat bestseller! A taky je třeba vědět, co jsem chtěl psát a jak se to má správně. Třeba taková vynechaná či jinak použitá interpunkce dělá divy! No posuď sám...

Tvoje stará pila leží ve sklepě.
Tvoje stará pila, leží ve sklepě.

Popravit, nelze udělit milost.
Popravit nelze, udělit milost.

Konkurz na sekretářku:
Co zas chcete, pane řediteli?
Co, zas chcete, pane řediteli?

Pojďte jíst děti.
Pojďte jíst, děti.

Válku ne, mír.
Válku, ne mír.
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36484 Út 21.11.2017 22:18  
Chytám druhý dech, možná je to třetí... Snad se znovu rozepíšu, třeba jen v rychlovce.
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5973 Út 2.5.2017 19:44  
Jj, co si my sami neuděláme, to nebudeme mít! Naši textaři možná už nemají sami žádný nápad, tak opisují a doufají, že ti mladí to nepostřehnou a staří už mají jiné starosti, (s výjimkou bláznů mé krevní skupiny!), protože některé modernistické pokusy už nikomu nic neříkají a rozhodně neprobouzí sladké pocity, které mnohým dnes tak chybí! Já tedy proti otřepaným nesmyslům nemám nic, i když občas se je snažím vyšperkovat i novými výrazy.
A copak by se Ti tak líbilo, když některé výrazy jsou pro Tebe klišé? Jakpak by Tě musel oslovit potencionální nápadník?
Teď si trochu zahraju se slovíčky jako kdysi, snad Tě ještě neopustil smysl pro humor a vezmeš to jako tak trochu recesi a upomínku na dávné veselé veršohrátky!

Při bledém svitu měsíčku
hladím tvou černou hlavičku,
mám rád svou černou kočičku,
kdepak máš růžky, čertíčku?

Přimkni se ke mně trošičku,
lásku, tu mám už v malíčku,
dnes randím v černém lesíčku,
již znám svou šťastnou hvězdičku...

čertíček244
(341)

čertíček244 Uživatel má bodů celkem: 1387 St 19.4.2017 19:14  
Zdravím všechny,
hodím do placu takový můj jeden dnešní postřeh... jsem zvědavá, jestli to tak vidím jen já, a nebo je nás víc
Poslouchala jsem dnes Óčko a všimla jsem si, že už se nám tu zase hemží písníčky s textem typu... "Jsi má láska, chci tě mít..." apod. Takový ty věci, které my jsme už opustili, vyrostli jsme z nich ... asi? a o kterých tu někteří tvrdí, že jsou na ně alergičtí... Čím to tedy je, že se tohle zase vrací? Copak naši textaři už neumí napsat pěknou písníčku bez oslovení "Lásko, a tak? (Pár vyjímek se najde, ale...) Vždyť naši textaři byli vyhlášení a teď... Co vy na to?
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5973 Čt 23.3.2017 20:11  
Tak si to nahrávej na mobil! :-)
čertíček244
(341)

čertíček244 Uživatel má bodů celkem: 1387 Čt 23.3.2017 07:20  
Šímo,
tak v tom případě se mi ty moje múzy válí na Kanárech taky, s těma tvýma...
A pěkně dlouho! Ach, jo, když si vzpomenu, jak to šlo dříve lehce a teď... škoda mluvit.
Já, když už nevím kudy kam, tak vezmu psa a vyrazím do lůna přírody, pryč od lidí. Většinou mě něco napadne, ale... Než dojdu domů, tak to zase zmizí Mám totiž po autonehodě problémy s krátkodobou pamětí
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36484 St 22.3.2017 13:06  
Zkoušel jsem cvičně napsat povídku na téma Ďáblův advokát, ale nejde mi to... Mé múzy jsou asi na Kanárech nebo jinde a užívají si...
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36484 St 22.3.2017 11:40  
A tak vesele prokrastinuji (pokud jsem napsal toto slůvko správně).
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36484 St 22.3.2017 11:12  
Žijeme v Matrixu? Je skutečnost reálná? Venku prší… Padá déšť. Je zamračeno a pochmurno. Nemůžu nic napsat, musím si dávat pozor na to, co píšu. Možná bych měl přestat se psaním. Stejně mi to nejde jako před lety. Jako bych měl v hlavě blok a já nemůžu přijít na žádný nápad. Taková je realita...
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5973 Ne 23.10.2016 23:52  
Radou vypomohu rád,
kdo jinak by měl tu psát?
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36484 Čt 20.10.2016 11:19  
Díky za podporu, milý Kocoure!
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5973 St 19.10.2016 22:18  
Musíš číst ty správné autory, abys dosáhl inspiračního vytržení! Já míval vzorek autorů, takové to inspirační kolečko a ty jsem si přečetl (tedy poslední dílka), sem tam i zaveršoval v komentíku a už se músy hlásily na audienci...
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36484 Pá 14.10.2016 22:01  
Rad čtu a o to raději píšu, byť v poslední době to není na mé tvorbě znát, ale snad mne múzy zase obštastní svou přítomností a já něco slepím dohromady, povídku nebo novelu, kdo ví?
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5973 Ne 18.9.2016 13:18  
Ještě jedna pomůcka, jak obnovit něco, co nás napadlo z aurčitýchpodmínek: Vyvolat ony podmínky znovu, byť jen nepřesnější nápodobou. Tak třeba mne něco napadne při jisté písni. Když si ji mohu poslechnout znovu, např. z youtube, pak se třeba na chvíli vrátí ona prchavá chvilka inspirace a s ní dřívější nápad...
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36484 St 27.7.2016 21:40  
Poznámky ke psaní si dělám zřídka... píšu naostro, o to více pak trpí mé múzy!
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5973 Po 18.7.2016 19:26  
Řeším to tím, že mobil mám v nabíječce na stolku za hlavou! Stačí elegantní hmat přes hlavu, vypojím z nabíječky a aniž bych se přetáčel, odemknu obrazovku dotykáče a rychle nadatluji do zpráv, c omne napadlo...
[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23]
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena

Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus

Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur

St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
aldebaran
(22.10.2019, 14:59)
Měneznáš
(8.10.2019, 16:27)
Sakkas
(8.10.2019, 08:19)
Faithy Rocks
(7.10.2019, 15:24)