obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Teorie lásky je božská, její praxe ďábelská."
Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais
obr
obr počet přístupů: 2915265 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39351 příspěvků, 5725 autorů a 389629 komentářů :: on-line: 0 ::
obr
:: Čtení diskuze ::

Brus jazyka českého aneb cvičení dělá mistra
Nancy Lottinger   
Nancy Lottinger Uživatel má bodů celkem: 7104 So 23.5.2015 23:42
Říká se, že psaní je jen z malé části o talentu a zbytek je o vůli se zdokonalit a vydřít si to. Navíc jeden námět žádný autor neztvární stejně a dílo lze interpretovat tolika způsoby, kolikrát je přečteno.

Ráda bych tento prostor vyhradila pro taková miniaturní stylistická cvičení. Princip je jednoduchý: já nebo kdokoliv jiný by vybral krátkou pasáž ze svého či cizího díla. Ostatní autoři by pak úryvek přepsali podle sebe. Nezáleží na tom, zda by měl text velké množství nedostatků, či by se blížil k dokonalosti, jde o to zamyslet se nad tím, jak jinak – nikoliv nutně lépe – by se to dalo napsat.

Mohlo by to být užitečné jak pro autora, který dá k dispozici svůj text (na který tak nahlédne jinýma, objektivníma očima, přepis ho může inspirovat či mu pomoct s rozvojem svého zaběhnutého stylu psaní), tak pro autora, který by text přepisoval (na malém prostoru zkusí text vybrousit do co nejlepší podoby, může experimentovat se svým stylem a nebát se negativního hodnocení ze strany čtenářů). Obě strany tak něco získají.

Vybraná pasáž může být z děl zde uveřejněných, nebo z jakýchkoliv jiných textů. Musí se ale jednat o texty vaše, nebo jiných autorů zde působících (ať to v první řadě přináší užitek nám), v takovém případě je ale potřeba svolení autora textu. Je možné text uveřejnit bez uvedení jména (stačí mi danou pasáž, kterou byste chtěli, aby ostatní poupravili, zaslat do vzkazníku a já ji uveřejním, takže budu vědět jen já, kdo je autorem). Může jít např. o charakteristiku osoby, popis místa, monolog či dialog – kreativitě se meze nekladou. Berte prosím také v potaz délku pasáže; text by neměl být v průměru delší než dvacet řádků.

Následná diskuze či přepisy přepisů jsou vítány.
skoč dolů
[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6]
ODPOVĚDI:
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5967 Ne 16.10.2016 16:57  
O té spavé nemoci bych mohl vyprávět! I když je to tím, že člověk nespí pravidelně potřebný počet hodin. Když ale fotbal či hezké filmy dávají až pozdě večer! A vstávat pak v půl páté, když ještě člověk bloudil chvilku po webu a šel spát ve dvě, to je zabiják!
phaint
(269)

phaint Uživatel má bodů celkem: 754 Pá 14.10.2016 17:34  
Asi ten stav přičteme tolik oblíbené "Blbé Době". Ze mě vymačkává i tu poslední inspiraci a chuť do psaní. Když se večer zhroutím u televize, tak prvních dvacet minut ani nevím, nač koukám - a pak usnu. Kde jsou ty časy, kdy jsem s děckem u prsu večer co večer psala román :))
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36388 Pá 14.10.2016 17:22  
Cyrano: Svatá pravda, kam se hrabe márnice, je tu mrtvo jak na hřbitově!
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5967 Pá 14.10.2016 16:04  
Pokud jde o rubriky, svého času jsem spamoval všude! Jj, bývala tu legrace, šíma potvrdí! A semtam se i krásně a oboustranně harašilo! Teď tu je ticho jak v márnici...
Jinak mám tak yjasno o pár místech, kam bych se chtěl podívat, ovšem nikdy se mi to zřejmě nepoštěstí...:-(
ALE SNÍT SI O TOM, JE KRÁSNÉ!
phaint
(269)

phaint Uživatel má bodů celkem: 754 Čt 13.10.2016 16:53  
Oblíbená co?
Pokud rubrika, tak tahle - bývala tu sranda.
Destinace?V tomhle ohledu jsem rozervána - miluju místa (většinou), kde už jsem byla, a mám spoustu míst, kam se chci ještě podívat. A mám místa, o kterých vím, že se tam zaručeně nedostanu, ale proto je přece nevyškrtnu ze seznamu.... Takhle někam poblíž Monteho Walshe kdyby to šlo ... juj!
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5967 St 12.10.2016 16:55  
Určitě ano! A kterápak je vlastně tvá oblíbená?
phaint
(269)

phaint Uživatel má bodů celkem: 754 St 12.10.2016 08:32  
Tak jsem se po strašně dlouhé pauze odvážila nahlédnout do mé oblíbené rubriky.... myslíte, že by se dala resuscitovat?
A co se Miami týče - opět jsem se tam nedostala a po tom, co jsem vídala poslední dobou ve zprávách, mě tam hned tak někdo ani nedostane
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5967 Po 19.9.2016 18:07  
Miami, ach Miami,
tam já plouti chci,
zříti, jak příď před námi
vlny roztříští.

Miami, ach Miami,
místo krásných snů,
snad mé oči omámí
kouzlo příštích dnů.

Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36388 Ne 31.7.2016 22:36  
Nebo velkou lodí na cestu kolem světa!
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5967 Ne 24.7.2016 17:57  
T5eba se mi tím jednou sama pochlubíš! Přál bych Ti to...
phaint
(269)

phaint Uživatel má bodů celkem: 754 So 23.7.2016 12:53  
No, tak Miami jde zatím mimo mě. I když zabít by mě jistě chtělo několik lidí. Škoda, že se nikde nedočteš, že Phaint vyhrála cestu na Miami - to by bylo o dost veselejší....
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5967 Pá 22.7.2016 21:19  
Je to nejspíš velká náhoda, ale zrovna v jednom kriminálním seriálu, Policie z Miami, zabily někoho, kdo se jmenoval jako Phaint...
Šíma
(15158)

Šíma Uživatel má bodů celkem: 36388 Út 26.1.2016 14:29  
Cvičme v rytmu
bušením do kláves
na pc nebo na stroji
jen tak či ve stejnokroji
rodný jazyk přeci není
žádný děs...
Cyrano
(1763)

Cyrano Uživatel má bodů celkem: 5967 So 26.9.2015 00:05  
To ještě stále pokračuje?
Jenny
(88)

Jenny Uživatel má bodů celkem: 739 So 25.7.2015 14:04  
phaint - následek sledování nějakého pořadu designerů, kteří mění lidem byty k nepoznání, jmenuje se to - něco jako sen, splněný sen? no prostě tak nějak, a poslouchala jsem ty kecy který kolem toho vedli a říkala si, jak bych reagovala já, přijít do změněnýho bytu, pokoje, dle někoho, kdo tam pak nebude žít :-)))
chápu, že formát soutěže je daný a že prostě je nutný, aby lidi jásali, ale ty kecy...
a oduševnělost z toho tryská :-)
nicméně, snaha, moje byla, takže.

k těm komárům, já se právě nad žádným odkloněním nezamýšlela, ono vůbec pro mě zamýšlet se je v poslední době docela problém :-), brala jsem čistě zadání a tečka.
a hravost mi chybí, dlouhodobě, tudíž...
jsem jen do počtu :-)

Doubravko - zajímavý, použít jako ústřední lidovku a k ní doplnit.
Doubravka
(11)

Doubravka Uživatel má bodů celkem: 136 Po 20.7.2015 07:38  
Tak přece jenom ještě jednou komáří téma:

Komáři se ženili,
bzum bzum ženili,
kapku vína neměli,
bzum bzum neměli.

Zato ty máš chlastu furt po ruce spousty.

Komáři se opili
bzum bzum opili
až komára zabili
bzum bzum zabili

Taky se jednou pořádně ožeru a zabiju tě, to ti slibuju, protože už mi fakt piješ krev.

Komár leží v komoře
bzum bzum v komoře
muška pláče na dvoře
bzum bzum na dvoře

Ne, neboj, pokud budu plakat, tak jedině kvůli tý krvi, co se rozstříkne na zeď, takže budu muset vymalovat.

Neplač muško co ti je
bzum bzum co ti je vždyť ti komár ožije
bzum bzum ožije

Právě proto plaču, že by se mohl ještě probrat, je třeba ho dorazit.

Těžké jeho ožití
bzum bzum ožití
když je na smrt zabitý
bzum bzum zabitý

Tak to má být, jsem zvyklá na poctivě odvedenou práci.

Sádlo z něho vybrali
bzum bzum vybrali
pak komára sežrali
bzum bzum sežrali

Sádla by z tebe bylo sice taky hodně, ale na to ti s…, vyberu hlavně tvůj účet.

BZUM – BZUM

phaint
(269)

phaint Uživatel má bodů celkem: 754 Ne 19.7.2015 18:41  
Líp to nedám!!!
Uživatelka nemá nahraný obrázek
(708)

Svetla Uživatel má bodů celkem: 2164 Pá 17.7.2015 23:10  
Phaint, hoď sem tu verzi s tím, která se tváří jako komár, a je to nakonec otravný chlap.
phaint
(269)

phaint Uživatel má bodů celkem: 754 Pá 17.7.2015 19:35  
jenny: krásné souvětí! Trochu mi to připomnělo takovou tu úřední češtinu, kterou plodí úředníci ve snaze vypadat moudře a sečtěle až oduševněle, ale občas jim tam chybí podmět nebo něco podobně zásadního ;)) Což samozřejmě není tvůj případ!

Ad komáři - je to opravdu oříšek. Uvažovala jsem, co by se stalo, kdyby se nějak odstranila ta zjevná pointa - buď ho mizeru nezabít nebo uhnout někam jinam. Prostě nevím... A ještě jsem měla vymyšlenou variantu, kdy všechno napovídalo, že jde o komára - a byl to nakonec chlap.... To by byl dost dobrý moment překvapení!
Jenny
(88)

Jenny Uživatel má bodů celkem: 739 Pá 17.7.2015 17:25  
hm, tak ty věty už jsou zřejmě passé, frčí komár.
tak jsem taky zkusila, i když myslím že pecky už napsané byly, tady na tomhle vláknu. :-)

… až se ucho utrhne

Maminka mě před tebou varovala, babička taky a vůbec všichni. A já? Já husa hloupá ti dávala šanci. Žít a nechat žít. Ale s tím je teď konec. Konec! Rozumíš?

Všechna ta příšerná rána po nocích s tebou… kdy jsem vstávala z postele s náladou pod psa a oteklým obličejem. Kdyby sis aspoň vybíral jiné partie, ale to ty ne! Moje tvář trpěla a tobě to bylo jedno. Nebo ne? Dost řečí, je čas skutků.

Vyzbrojena radami zkušenějších, několika různými spreji a vnitřním odhodláním jsem připravena ukončit tvá noční dostaveníčka v mojí ložnici. Neboj, všechno bude jako obvykle, až se objevíš. A přece to dnes bude jiné.
Však uvidíš, ty můj hmyzí tyrane.

-----
no, takže abych se vyjádřila k zadavatelce a ostatním, co mě zaujalo
Svetla -
pro mě je třeba zajímavé, jak si to napsala, totiž vzhledem k načtenému (od tebe) jsem přece jenom očekávala větší spád, aneb Opustila jsem ji.
nevím jakej zaujmout postoj, jestli takovej, jak kdybych nic nečetla, myslím od tebe, nebo právě již ovlivněnej, je to těžký :-)

naproti tomu text od Silka je zcela jinej, dokonce na mě až moc, asi kdybych nevěděla zadání, nevěděla bych o čem to je :-) nevím jestli je žádoucí u krátkých veselých textíků přemýšlet na konci, o čemžeto nebo tak, nicméně co je hodno vypíchnutí je zcela originální pojetí, a jestli o něj šlo, a jen o něj, pak klobouk dolů - vítěz

líbil se mi i textík od Doubravky, phaint, Alžběty - ten první, z druhého jen v závěru "dlouhé nohy", to je fakt skvělý!

(holky doufám, že jsem vaše nicky napsala správně, pokud ne, omluva předem)
[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6]
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena

Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus

Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur

St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Straba
(15.8.2019, 14:44)
Biskup z Bath&Wells
(9.8.2019, 10:09)
Vítězslav Dvořák
(16.7.2019, 08:42)
Adelaide
(13.7.2019, 17:25)