:: Myslení na nic ::
 
 autor: Filion 23.01.2022, 0:31 
 
 
Seděl na posteli a pozoroval strop. Měl hlad, tak se mentálně připravoval na to, že vstane, ale nakonec to vzdal. Najíst se může vždycky. Jen zrovna teď na to neměl náladu.
Když byl malý, dokázal myslet na „nic“- nebo se to aspoň domníval, dnes už však nešlo vyloučit, že šlo pouze o nějaký dětský přelud. Nicméně, situace zůstávala taková, že se čas od času pokoušel přetnout tok myšlenek a opravdu na „nic“ cíleně myslet. Vyhýbalo se mu. Bohužel. Otráveně mu zacukal koutek úst, a jako v odezvě dostal tik do levého víčka. Ano, nedostatek magnézia mu působil drobné křeče po těle. Až se půjde připravit něco k jídlu, určitě si tabletku nezapomene vzít. Stejně jako nezapomněl včera, předevčírem, ani den před tím. Na ostatní prášky taky přece nezapomněl.
Rozhodl se změnit přístup. Tím, že se aktivně snažil najít ono kluzké nic, o to víc mu unikalo. Rozhodl se tedy opětovně zkusit se uvést do naprostého klidu. Samozřejmě bezvýsledně. Chvíli tedy neochotně zapřemýšlel nad vlastnostmi toho nic. Jaké že to vlastně je? Odvodil si, že čím více se o něm dozví, tím snáze ho najde. Zakručelo mu v břiše. Za pět minut se zvedne z postele, zhluboka se nadechne, a půjde do kuchyně. Tam se nají. Myšlenky se mu opět přirozeně prosmýkly, a on ve frustraci zatnul zuby. Bolela ho čelist. Byla to tupá, nepříjemná a persistentní bolest, ale byl rád ujištěn, že ji cítí. Co je nic? Nic je přece absence něčeho, domyslel si. Jak dosáhnu téhle absence? První věc, která mu přišla na mysl, byl spánek. Ano, vskutku, spánek byl vhodným kandidátem na řešení jeho problémů. Ale kdežto, jakých problémů. Lidi se měli hůře než on. Byli i tací, kteří se měli lépe. Existence prvního typu ho ale děsila. Lidi se mají hůř než on, a přesto fungují. Jak to? Narodili se odolnější? Nebo to bylo výchovou, či prostředím? Zuby stiskl o něco silněji. Přemýšlel o tom, proč je mu těžko, proč chce myslet na nic-proč chce vlastně přestat myslet – a proč nad tou samou věcí nepřemýšlí ti lidé, kteří jsou v objektivně horších situacích, než byl sám. Uvědomil si, že ač je nezná, obdivuje je, a zároveň nenávidí. To jsou lidé, kteří zažili více než on, kteří si protrpěli více, kteří mají více zkušeností a více perspektiv, znají více slov, jazyků a jsou i chytřejší.
Uvědomil si, že je v pasti. Kdyby se mu opravdu podařilo začít myslet na nic, co by se vlastně změnilo? Byl by slaboch, protože by si vytvořil perfektní štít, tedy nemyšlení. To je podvádění. Ostatní přece zvládají myslet, proč to tedy taky nedává? Došel k závěru, že myšlení na nic nebude tak plodné, jak si představoval. Na druhou stranu, pokud se poddá svému mozku a začne fungovat tak, jak je v normě, je tam riziko selhání. Riziko bolesti, zklamání, tíha permanentního vědomí a co hůř, sebeuvědomění. Že jej okolní svět vidí třeba ještě jinak, než se dívá sám na sebe, to mu dělalo úzko.
Hibernace? Kryogenické zmražení? Že by se nechal zamrazit, pak rozmrazit, až lidstvo najde řešení a lék? Co z toho, jestli se toho zbaví? Věděl, že toho moc neví (a tím pádem nemohl vyloučit myšlenku, že by ho vědění zachránilo!) ale znal, že nalézání vědění je potenciálně bolestný proces, který nemá pražádnou záruku o vrácení vynaložené snahy. Ha! Vlastně by plýtval životem. Nebo ne? Vlastně to nevěděl, jenom to tak nějak tušil. Zamračil se. Že by našel řešení?
O pět dní později ho našla asistentka, která přijeli na pravidelnou nedělní kontrolu. Velký šok to pro ni nebyl, ale stejně začala usilovně myslet na to, co ho k tomu vedlo. Na druhou stranu, on by teď byl určitě spokojený s tím, že se mu podařilo myslet na nic.
 
Vytisknuto v systému SASPI.cz